Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (4)


Recommended Posts

Eu o spal pe par o zi da, una nu. Daca e ff cald si transpira, chiar zilnic. O spalam zilnic pe par la inceput, dar au inceput sa ma lase nervii seara de la cat tipa cand ii puneam caciulita, asa ca am rarit-o la 2 zile. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 535
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mony, biata pisica. :)) O lasati singura cand plecati? Noi il chemam pe frate-miu sa stea cu motanul cat eram noi plecati.

 

Iris, ma intrebai ce lapte ii dau la bebe. Nan1. Tu parca-i dai Topfer, nu? Sau am retinut eu gresit? (tot ce se poate) Legat de recipiente and stuff pt diversificare, inca nu am cumparat, dar de abia astept. :) Sunt f tari dispozitivele alea de mestecat. Cred ca o sa luam si noi. :) Apropo, voi cand incepeti diversificarea? Noua ne-a zis pediatru ca avand in vedere ca papa lp putem incepe de la 4 luni. O sa mergem in sept la control si vedem atunci care o fi treaba. Dar ma gandeam ca e cam greu sa-l hranesc (singura) daca nu sta inca in fundulet. Sa mai astept?

edit: Pt ce e recipientul de stocare lp? Bine, e logic, stocheaza laptele, dar nu inteleg in ce fel: il pui in el gata preparat sau cum?

late edit: Da, l-am vazut cum arata. Se stocheaza doar laptele praf. :)) Deh, oboseala isi spune cuvantul. :D

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Andreea, eu ii dau Topfer si sunt f multumita.

Am si o prietena cu bb baietel ce era pe Nan 1 si se tot constipa si avea colici la greu, iar acum la recomandarea medicului a trecut pe Topfer si face kk 1/zi.

Stiu ca putem incepe diversificarea la 4 luni, dar inca nu m-am hotarat daca s-o fac la 4 luni sau sa o mai aman la 5.

Recipientul de stocare ma ajuta sa nu ma mai car cu punga de lp in oras atunci cand iesim la plimbare, ci doar cu acea cutiuta cu 3 portii.

Dar tu tii culcat copilul cand ii dai sa pape?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele cu ceza care mergeti la sala faceti abdomene?

Iris , eu am inceput acasa abodomenele decum am implinit 3 luni. Eu zic ca e pe incercate, faci cateva si astepti sa vezi seara sau a doua zi daca doare ceva, daca nu.... La mine e ok, folosesc un abroller, dar nu fortez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iris, si noi din cauza problemei cu constipatia am vrut sa-i schimbam laptele si au fost 2 incercari esuate (intai cu Nan Sensitive, apoi cu Topfer). De fiecare data, desi trecerea a fost lenta, cum treceam pe mai multe masuri din laptele nou facea kk verde, cu mucozitati (deci naspa), asa ca am revenit de fiecare data la Nan1. Si trecerile le-am incercat la diferenta de vreo luna intre ele. Acum am rezolvat problema cu debridat (pe care nu i-l mai dam de vreo 2 sapt) si are scaun 1/zi, si cateodata chiar de 2 ori. E sarbatoare atunci. :)) Acu' daca bebe si-a ales singur lapticul, eu ce sa-i fac? Colicei nu mai are, constipatia s-a rezolvat, asa ca il lasam cu lapticul asta.

Nu il tin culcat cand ii dau sa pape. Ar fi mai bine sa fac asa? Il tin in brate si cand adoarme (daca adoarme) il pun in pat.

 

Mony, deci pisica are partenera de joaca. :) F bine. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea daca lui bb ii prieste pana la urma Nan si i s-a rezolvat si problema nu vad de ce l-ai schimba.

Stii ce sunt curioasa? Daca atunci cand ai incercat sa schimbi laptele le-ai amestecat in acelasi biberon? Eu asa credeam ca se face, modificand proportiile in timp, dar dr pediatru a zis ca se prepara separat in 2 bibe (de ex daca trebuie sa manance 100 ml faci 70 ml din laptele vechi si 30 din cel nou si pe parcurs se modifica dar tot in bibe separate).

Nu, in niciun caz, nu trebuie hranit culcat. Chiar am auzit recent de o fetita ce a fost hranita pana la 7 luni culcata si, din cauza asta, nici nu putea/stia sa stea in fundulet.

De ce nu-l tii pe perna ortopedica? Pe mine ma ajuta mult - sta si cu spatele drept, tu ai mainile libere pt biberon si bb daca se ineaca si trebuie ridicat, etc O sa pun o poza pe fb sa vezi cum sta Anda cand papa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, le amestecam in acelasi biberon. Habar n-aveam ca trebuie in 2. Oare d'asta nu le-o fi acceptat? Hmmm.... Ei, acum il las asa, nu-l mai chinui ca n-are rost.

Chiar am perna ortopedica, da' nu-mi dau seama cum as putea sa-l pun. Astept poza. [flor]

 

Edit: Vazut poza. Diseara la papa incerc si eu. ;) Sar'na. :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...