Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 535
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetele!  [flo2]

 

Simcri, ma bucur ca esti ok!

 

Vio, concediu placut!

 

Vicki, bine ai venit!

 

Felicitari dudutza pentru evolutie!

 

Fetele, noi cred ca suntem la puseul de crestere de 6 saptamani! Ieri de pe la 10 dimi pana azinoapte pe la 1-2 scandal si tzitzi in continuu! Nici nu a prea dormit pe timpul zilei! Cel mai mult cred ca a dormit vreo ora intre 5 si 6 seara ... in rest mai jumatate de ora, mai 10-15 min, cat sa-mi fac eu sperante  [:-)))] A mai si regurgitat (regurgiteaza destul de des, cum e haloasa) si sotul seara mi-a tinut morala, ca de ce nu ii fac program la 3 ore  [batcap]  Explica-i de alaptat la cerere, pusee de crestere, reglarea lactatie, etc ... el ca uite ca plange ca o doare burtica, ca papat prea mult! La un moment dat m-am gandit ca poate are dreptate ... dar am tinut-o in brate o ora, am leganat-o, i-am cantat, nici vorba de adormit. I-am bagat tzitzi in gura, s-a linistit imediat si pana la urma am adormit amandoua si din fericire nu s-a mai trezit pana dimineata. La 4 daca nu ma insel iara m-am trezit numai eu  [:-)))] Acum doarme de pe la 10:30 ... sper sa o tina!

Adevarul e ca asta e a 3 a zi cand nu face kk ... stiu ca-i normal la bebeii alaptati, dar mi-e mila de ea, ca o doare burtica [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem clar la puseu..tzitzi mult..des.. chitzo chitz intre. .dar nu ca ieri.am stat afară 3 h.. a dormit biine..acum vad ca a adormit in brațele mele..sa vedem...sa sper ca tine doar 2-3 zile?!

 

Mony..suntem colege de puseu:)

 

Duduta...felicitări! Ce mare e puiul!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata. :D

 

Hellie, cred ca nu se compara statul la casa cu blocul, cu caldurile astea de te topesc.Ce bine de tine! :) Legat de nume, si mie tot Andrei imi place mai mult, dar daca toata lumea zice Mihaita-n sus, Mihaita-n jos, si mie tot asa-mi vine sa-i spun. Mi se pare ca suna ciudat sa-i zic Andrei in timp ce restul il striga Mihai. Eh, mai vedem. :)

 

Duduta, felicitari pt bebe mare !

 

Lilly, e bine ca ai cu cine lasa ciresica. Si eu m-as intoarce mai devreme la scoala, dar eu predau la gimnaziu (mate, apropo [:D]) si as avea ore dupa-amiaza, ceea ce nu prea imi place. Si nici nu are cine sta cu bebe. O sa luam o bona mai incolo, dar vreau sa stau si eu cu ea cateva luni bune ca sa vad cum se impaca cu bebelul, pana sa am incredere sa o las singura.

 

Simcri, bine ca esti bine. Legat de laptic, nici eu nu am auzit de cel pe care il folosesti. Ai posibilitatea sa comanzi, sau o sa-i dai altul?

 

Vio, cred ca e tare bine la munte. Distractie placuta si te asteptam sa ne povestesti cum a fost.

Sambata vrem si noi sa mergem o fuga la Sinaia, ca o fi mai racoare decat in Ploiesti si poate o sa doarma bebe mai bine noaptea dupa aerul ala de munte. Imi fac si eu sperante... :)

 

Cine zicea ca i-a spus sotul ca bebe e in puseu de crestere de cand s-a nascut? :)) Flafi, tu?

Ca si eu l-am zapacit pe al meu cu puseele, incat acum cand i se pare ca e mai marait si vrea mai mult papa, zice "o fi in puseu d'ala." :))

Pana acum am scapat de febra, n-a facut puiul, dar azi-noapte a fost marait raaau. O fi fost de la vaccin, sau poate avea el alt disconfort, desi n-a mai fost asa cald?

E tare greu sa nu doarma noaptea, tot astept sa se regleze cu somnul, dar tare mi-e ca o sa o ducem asa mult si bine. :( Are 2 luni jumate' si el mai mult de 2 ore (maxim 2 ore jum) legate nu doarme noaptea. Si acum nici nu mai adoarme imediat dupa masa. Sau daca adoarme, se trezeste cam dupa o ora. I-am marit si cantitatea de laptic, fiindca am crezut ca nu se satura, dar l-a lasat in bibe, deci nu asta era problema. Poate la diversificare o sa fie mai bine. Dar mi se pare ca mai e asa mult...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maddie, nervi tari iti doresc! [flo2]  A mea vad ca azi e cuminte... inca doarme! Am citit ca puseul de crestere poate dura intre o zi si o saptamana ... sa fiu eu atat de norocoasa incat la noi sa dureze doar o zi!? [:D]

 

Mi-au revenit lohiile [:(] De ieri a inceput sa curga iar ceva sange ... Duminica am polenizat un pic, la insistentele sotului, si dupa aceea vad ca iar au revenit ... Oricum trebuie sa merg in curand la controlul de 6 saptamani ... Ralu, parca si tu ai patit la fel ...

 

I-am zis sotului ca vreau sa imi comand si eu un marsupi plus ... el ca ce ca ramane fata cracanata  [batcap]  I-am zis ca nu, el ca ba da, ca uite cum sta  [:-)))]  Dar oricum imi comand, sa-mi intre numai indemnizatia! Stiu eu mai bine ca el!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!

 

Ce biiiine ca s-a mai racorit. Cel putin aci la noi e chiar racorica:)

 

Simcri dear, bine ca esti bine cu capul:)

 

Duduta, felicitari pentru puiutul dolofanel!

 

Andreea, parca tu intrebai odata despre depunerea dosarului de CIC..daca se face in 60 de zile de cand expira cele 42 obligatorii de postnatal sau in 60 de zile de la nastere...cum e pana la urma?! Ai descoperit cumva?! Ca eu nu l-am depus inca pentru ca am ceva probleme cu niste documente si ma gandesc ca daca sunt 60 de la nastere, am cam pus-oooo...

 

Fetele cu pusee, sa treaca repedeee! Apropo de pusee, acum ma gandeam ca la noi, ala de 3 luni care cica e cel mai feroce o sa ne prinda chiar in perioada botezului...pfffff...

 

In rest, raportez si eu un somn deja de o ora si un pic legat. Numai ca vad ca si-a schimbat programul de noapte. El se trezea o data maaxxxiim sau cel mai des niciodata pana la 5-6 dimineata....de doua nopti se trezeste de 2-3 ori pe noapte. Sper sa nu ramana cu acest obicei :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu intrebam Hellie. Sunt 60 de zile de cand expira postnatalul. Va pun si ce acte va trebuie, daca mai are cineva nevoie:

- Anexa 1 - Cerere

- C.I. parinti copie + original

- Certificat nastere copil, copie + original

- Anexa 2 – completata de angajator

- Decizia de suspendare Contract de munca emisa de angajator , copie+ original

- Adeverinta stagiu de cotizare eliberata de Casa teritoriala de pensii

- Declaratie pe propria raspundere a titularului ca nu realizeaza venituri profesionale, se ocupa de cresterea copilului.

- Adeverinta de la celalalt parinte ca nu beneficiaza de indemnizatie crestere copil sau stimulent

- Extras de cont in cazul se doreste primirea indemnizatie intr-un cont

- Dosar cu sina

Daca sunt documente de la angajator care nu sunt originale se va scrie Conform cu originalul.

 

Eu asta am pus la dosar si a fost ok. Cred ca asa e peste tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, ce bine ca dupa postnatal:)

Merci si de lista cu acte. La mine situatia nu e standard...adica eu obtin venituri si ca salariat si din profesii liberale si o sa mi se calculeze indemnizatia la astea doua cumulate. Si de aceea imi trebuie mai multe documente.

Iar cu unul dintre documente am probleme....de o luna si ceva incerc sa il obtin si nu reusesc..ehhh, dar naaaa, asta e Romania noastra. O sa ma mai zbat ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...