Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nu mai am incredere in mine.


Recommended Posts

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

marius, nu te contrazic, pentru ca stapanesti legile mai bine ca mine

iata ce apare in formularul "declaratia contribuabilului" pe care il folosim la noi in institutie :

"

Date pentru alte persoane aflate in intretinere (sotul/sotia, alti membri de familie: parinti si copii ai salariatului/sotiei, bunici, nepoti si frati/surori ai salariatului/ sotiei )**

 

 

deci salariatul "nostru" poate lua in intretinere persoanele aflate in gradele de rudenie sus-mentionate, cu conditia ca persoana luata in intretinere sa nu aiba venituri sau sa fie foarte mici (nu mai stiu exact cat e minimul acceptat). o colega de-a mea si-a luat mama in intretinere, recent, tocmai pentru a avea acces la sistemul de sanatate, medic de famile si tot ce presupune asta. mama colegei nu avea nici-un fel de venit - salariu, pensie sau mai stiu eu ce.

daca informatiile pe care le detin sunt eronate, chiar te rog sa-mi spui, nu de alta, dar nu strica un up-date :-).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corect.

insa din mesajele izei am retinut faptul ca tatal si fratii ei lucreaza, deci teoretic unul dintre ei o poate lua in intretinere, daca este angajat cu contract de munca, nu la negru.

 

 

Ambii lucreaza cu carte de munca..deci din cate am inteles de la Marius trebuie sa imi platesc eu asigurarea medicala ( din urma). Acuma doar sa gasesc ceva de lucru ca pana la urma  o sa se rezolve toate.

 

Acum sunt prinsa cu inscrierea la gradinita a Sandrei, am adeverinta de la frate-meu dar nu e doctorita la cabinet ca altfel ma duceam azi pana acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina:

Da asa este, a si spus ca are adeverinta de la tatal ei, insa trebuie vizata (confirmata) de cei de la Casa de sanatate ca asa si este in realitate si figureaza la ei ca si coasigurata. Doar in acest mod orice medic/spital pot sa deconteze serviciile medicale prestate catre ea. Altfel platesc medicii din

buzunar si asta nu cred ca va face nimeni.

 

....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ambii lucreaza cu carte de munca..deci din cate am inteles de la Marius trebuie sa imi platesc eu asigurarea medicala ( din urma). Acuma doar sa gasesc ceva de lucru ca pana la urma  o sa se rezolve toate.

 

Acum sunt prinsa cu inscrierea la gradinita a Sandrei, am adeverinta de la frate-meu dar nu e doctorita la cabinet ca altfel ma duceam azi pana acolo.

Pai daca la 18 ani faceai asta nu ai fi platit nimic. Asa ai lasat sa treaca timpul - platesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ambii lucreaza cu carte de munca..deci din cate am inteles de la Marius trebuie sa imi platesc eu asigurarea medicala ( din urma). Acuma doar sa gasesc ceva de lucru ca pana la urma  o sa se rezolve toate.

 

Acum sunt prinsa cu inscrierea la gradinita a Sandrei, am adeverinta de la frate-meu dar nu e doctorita la cabinet ca altfel ma duceam azi pana acolo.

Ce are a face vizarea unei adeverinte cu medicul de familie sau inscrierea la gradinita a copilului?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce are a face vizarea unei adeverinte cu medicul de familie sau inscrierea la gradinita a copilului?

 

 

Poi e simplu daca era doctorita la cabinet ii duceam o adeverinta de la fratele meu ( pentru mine daca spune ca a tatei nu e buna si atunci nu mai asteptam pana in septembrie) Si nu mai faceam doua drumuri. Dar tot e bine si asa, fiindca o sa o sun pe asistenta ( ea ar trebui sa fie acolo din cate stiu) Stiu ca fratemeu dupa ce sa angajat sa dus sa vada de asigurarea lui medicala ( nu stiu daca e platita la zi) daca e platita pot folosi o adeverinta de la el pana imi platesc eu asigurarea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...