Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nu mai am incredere in mine.


Recommended Posts

Nu. Nu adeverinta este problema ci daca tu figurezi la casa de sanatate. Acuma ti-am spus nu pricepi? Si medicul ti-a spus acelasi lucru.

 

Adeverinta se poate scrie si pe calculatorul de acasa dar asta nu inseamna ca tu esti asigurata.

Daca la serviciul respectiv au fost duse actele necesare pentru a fi intregistrata ca si coasigurata si daca s-au trimis la finante aceste informatii atunci o sa apari asigurata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu. Acuma ma gandesc ca defapt nu se poate coasigura neavand calitatea de coasigurata.

 

 

 

 ART. 213
    (1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:
    a) toti copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca;
    b) tinerii cu varsta de pana la 26 de ani care provin din sistemul de protectie a copilului si nu realizeaza venituri din munca sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat in temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificarile si completarile ulterioare; sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marius, nu te contrazic, pentru ca stapanesti legile mai bine ca mine

iata ce apare in formularul "declaratia contribuabilului" pe care il folosim la noi in institutie :

"

Date pentru alte persoane aflate in intretinere (sotul/sotia, alti membri de familie: parinti si copii ai salariatului/sotiei, bunici, nepoti si frati/surori ai salariatului/ sotiei )**

 

 

deci salariatul "nostru" poate lua in intretinere persoanele aflate in gradele de rudenie sus-mentionate, cu conditia ca persoana luata in intretinere sa nu aiba venituri sau sa fie foarte mici (nu mai stiu exact cat e minimul acceptat). o colega de-a mea si-a luat mama in intretinere, recent, tocmai pentru a avea acces la sistemul de sanatate, medic de famile si tot ce presupune asta. mama colegei nu avea nici-un fel de venit - salariu, pensie sau mai stiu eu ce.

daca informatiile pe care le detin sunt eronate, chiar te rog sa-mi spui, nu de alta, dar nu strica un up-date :-).

 

 

M-am uitat pe lege .. nu e Ok

 

 ART. 213
    (1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:
    a) toti copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca;
    b) tinerii cu varsta de pana la 26 de ani care provin din sistemul de protectie a copilului si nu realizeaza venituri din munca sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat in temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificarile si completarile ulterioare; sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca e problema la mine atunci poate sa imi explice care e problema si sa imi spuna ce sa fac ( e datoria ei) nu sa imi zica de fiecare data ca nu e buna adeverinta si atat.

Nu poti sa fi coasigurata m-am uitat pe lege.

 

 ART. 213
    (1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:
    a) toti copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca;
    b) tinerii cu varsta de pana la 26 de ani care provin din sistemul de protectie a copilului si nu realizeaza venituri din munca sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat in temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificarile si completarile ulterioare; sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coasigurat inseamna ca e pe asigurarea altcuiva...

Daca nu indeplineste conditiile din lege ca si coasigurata ..nu are ce sa duca la Casa de Sanatate....

 

Firma persoanei care o ia coasigurata(daca indeplineste conditiile) trebuie sa inregistreze acte la casa de sanatate si sa declare la finante.

 

Cum absolut toate arhivele si documentele au fost transferate la finante....

 

 

Am postat odata Marius,,

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coasigurat inseamna ca e pe asigurarea altcuiva...

Daca nu indeplineste conditiile din lege ca si coasigurata ..nu are ce sa duca la Casa de Sanatate....

 

Firma persoanei care o ia coasigurata(daca indeplineste conditiile) trebuie sa inregistreze acte la casa de sanatate si sa declare la finante.

 

Cum absolut toate arhivele si documentele au fost transferate la finante....

 

 

Am postat odata Marius,,

 

Offf ...am spus deja ca nu indeplineste conditiile pt a fi coasigurata

 

Firma nu trebuie sa inregistreze nimic la casa de sanatate. Doar la finante.

 

Ce anume imi spui mie ca ai postat? Eu nu am intrebat nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...