Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Iar probleme.... alcool


Recommended Posts

Mi am amintit prima betie: prima excursie in clasa a 12-a ... in pachet aveam cu totii bautura, d aia ne am si dus in excursie.

La plecare ai mei mi au dat un flacon de vin dulce, sa nu bem tarie sau alte tampenii si m au instruit sa nu amestec bauturile, sa ramanem mereu in gasca noastra, sa fim atente si altele din aceasta categorie.

Ei bine, l am baut noi fetele. Ne am copt toate. Ne a fost un rau teribil, am plans, am ras, ce sa mai, a doua zi nu am fi vrut sa dam ochii cu dirigintele. Nu ne a mai trebuit foarte mult timp asa ceva.

Cu tigarile la fel. In liceu. Mi au lasat ai mei un pachet in dulap, sa nu cumva sa cersesc sau sa fac vreo tampenie pt asa ceva. Mi au explicat riscuri, boli, s au dat exemplu non fumatori. Tot am incercat. Am fost cea mai tare la impartit de tigari, hahaha, ca de fumat ... aoleuuu, ajungeam acasa si mi mai spunea mama ca duhnesc oribil, ca mai bine ma tund ca e pacat de asa duhoare in par la mine, etc.

La mine astea au tinut, efectiv nu mai doream fructul interzis si cum in casa nu se fuma, nu se consuma alcool cred ca si asta a contat. Cel putin pt mine.

 

Nu stiu cum voi proceda peste x ani. Inca nu stiu. Insa stiu ca mi bat gura de pe acum si vorbesc despre boli, pericole si dau exemple clare in jurul nostru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu aplic regula cu intarziatul peste ora stabilita. Ai intarziat peste ora pe care am spus-o eu, ziua urmatoare esti acasa cu jumatate ora mai devreme.

 

Ieri, m-a rugat sa-i dau voie sa vina la 22.10. La 22.05 era acasa. Au plecat in grup de la locul de intalnire la ora 22.

 

Si vad ca devine foarte "cool" chestia cu bautul. Povestea, ca auzise de la o amica, nu foarte apropiata si cam de aceeasi varsta, ca s-au dus la o petrecere si s-au ametit foarte tare. 

 

O fi chiar asa interesant sa testezi tot ce e interzis?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca si daca I-ai da liber la alcohol tot ar testa ... nu incearca tot ce e interzis cat incearca tot ce li se pare ca tine de maturitate ... cand sunt mici se incalta cu pantofii mamei, vor oja si si rochie lunga, cand sunt mari vor tzigari si alcohol ...

 

Apropo de ce zicea szv...- mie mi se pare foarte greu ca parinte sa ii dai copilului vin/tzigari in tabara doar ca sa nu bea / fumeze alte tampenii ... inteleg logica din spatele acestei actiuni, cateodata pare ca este de effect, dar cel putin in momentul de fatza eu am o bariera emotionala in a face asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Isabela, te simt foarte panicata si depasita de situatie. Intai si intai, calmeaza-te! Nu s-a intamplat nimic grav, nu ai gresit ca parinte, nu e un esec al tau.  Nu stiu daca esti recasatorita sau nu, dar am impresia ca , constient sau nu, esti dominata de un fel de teama ca de una singura va fi greu sa te impui ca autoritate in fata fetei. Si mai vad in mesajele tale un fel de "asteptare" sa se intample ceva rau (spui ceva la modul "nu puteam trece prin adolescenta fara probleme", citat aproximativ), probabil si din cauza alcoolismului tatalui.  

 

Raporteaza-te putin la tara in care traim. Oricine are acces la alcool, tigari, chiar si droguri. Nu exista si nu functioneaza cu adevarat cenzura exterioara la capitolul asta, nici dpdv legal, nici dpdv a parintilor. Ma refer la constrangeri si pedepse. Singura viabila este cenzura interioara, care se dezvolta diferit la fiecare. Unii adolescenti "cred si nu cerceteaza", altii au nevoie sa simta pe pielea lor. E valabil si la oameni maturi. O gura de bere NU E O TRAGEDIE! Nici daca se intampla o data sa vina ametita, tot nu era o tragedie. Sper sa nu revolte pe nimeni afirmatia aceasta, vreau doar sa spun ca o "betie experimentala" in adolescenta nu pecetluieste soarta nimanui. Trateaza lucrurile cu mai multa lejeritate tu cu tine si se va reflecta si in dialogul cu ea. Intreab-o cum s-a simtit, ce i-a placut, nu cred ca e cazul s-o pedepsesti daca a fost doar o gura. Comunica-i punctul tau de vedere, spune-i ca daca se mai intampla vei lua masuri, dar nu fi atat de transanta si disperata. Nu va face decat sa se ascunda mai bine. 

 

Alcoolismul nu se "mosteneste" propriu zis, dar predispozitia la adictii da.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Szivarnany, eu , copil, apoi adolescent, am fost cu totul diferita de fiica-mea. Pentru ca mi se intreziceau foarte multe. Dar, ciudat, n-am fost tentata sa incerc tot ce mi se interzicea. Nu la varsta ei.

Nu am baut, nu am fumat.

 

Am incercat sa nu-i interzic prea multe. Tocmai pentru a nu fi tentata sa ma minta, sa se ascunda.

 

Campanie antifumat si antialcool am dus si eu , multa vreme, dar se pare ca nu a contat foarte mult.

 

Katharsis, sunt recasatorita de multi ani. Inca de cand fi-mea avea 2 ani. Dar acum am intrat in panica amandoi, pentru ca si partenerul meu, candva, a avut o relatie de durata, cu o alcoolica.

Afirmatia cu trecutul prin adolescenta fara probleme, a venit din problema cu fumatul de acum 2 ani. Cel putin, pare, ca la acest viciu a renuntat de mai multa vreme.

 

Am incercat intotdeauna sa stau de vorba cu ea se despre bune si despre rele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Isabela, eu cred ca ai o atitudine foarte buna, se simte din ce scrii ...incerci sa fii flexibila si te/ne intrebi pana unde. E firesc sa fii speriata ...intreaba-l pe Rufus cat de speriat este ...

 

Mai departe, cu ce sa faci, cum sa faci ...nu cred ca stie nimeni. Cred ca trebuie incercat si vazut ce functioneaza ...discutat, putina flaxibilitate, inapoi restrictii ...trece timpul si trec si teribilismele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...