Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Iar probleme.... alcool


Recommended Posts

Eu nu pun gura pe alcool.Am 16 ani de cand nici sampanie nu am pus in gura.Nici la nunta mea........

 

Am venit de doua ori acasa ranga....dupa un revelion facut la vecina si odata m-am imbatat in studentie,ca sa fiu cool.Era sa iasa razboi civil...si atat.Mai ales de cand fumez mai putin...sau deloc...dar nu suport alcoolul.Pentru mine poate sa nu existe.Sper ca fiica-mea sa fie la fel de rezonabila ca si tac`su`.....

 

 

 

Nu cred ca eun capat de tara.Sa nu devina o obisnuinta.....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Noi i-am dat sa guste bere fara alcool acasa, tocmail de a nu fi tentat sa incerce sa vada cum e. Intr- o zi la bunica si-a luat un radler. Mie mi-a ridicat semne de intrebare, sotul a ramas calm, a zis ca e doar un gest si sa il urmarim sa vedem daca cumpara si a doua oara. Nu  a mai cumparat.

 

Nu stiu daca e vreo mare diferenta ca al meu e baiat si subiectul este despre o fata, insa pericolul ramane acelasi.

Incercam sa parem calmi, sa discutam mult si sa nu iau de fiecare data in tragic daca apare ceva nou.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Isabela, am citit pe celalalt subiect, ai un copil tare bun. Eu nu cred ca trebuie sa iti faci probleme. Desigur nu trebuie sa te culci pe ureche, insa vorba multa, le vorbim intruna despre ce pericole ii pasc la tot pasul.

 

Asta este o perioada foarte grea pe care cu totii la timpul nostru o traversam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este tare greu, tot timpul apar provocari, la care de multe ori, in prima faza nu stiu cum sa reactionez si in prima instanta sunt disperata, apoi , incet, incet, ma linsitesc si incep sa ma gandesc ce si cum sa fac.

 

Cateodata nu gasesc solutie, sau chiar daca o gasesc nu stiu daca e bine sa o aplic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Io nu cred ca Rufus ar ajunge in situatia aceea ipotetica. Pentru ca nici tu nu te-ai razvratit brusc, ai incercat alte portite inainte si nu ti-au iesit. 

De-aia zice Rufus ca operatiunea asta de control nu te lasa sa te relaxezi ca parinte nici macar o zi. 

Ii inveti de mici ca esti de neclintit la batutul din picior si tavalitul pe jos dar esti foarte deschisa la negocieri daca isi sustii cererea cu argumente valide.  

Daca deciziile tale nu par arbitrare (gen "pentru ca asa vreau eu") atunci copilul va invata rationamentul din spatele deciziilor si intr-un final (glorios) il va aplica. 

Ipotetic, desigur.

Pana acum a functionat, dar ai mei sunt mici. Pe de alta parte ma gandesc si ca multe din prostiile mari pe care le-am facut ar fi putut fi evitate daca nu s-ar fi jucat atat de mult cartea "eu sunt parintele - eu am autoritate". 

 

Maria, exact ca tine vad si eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, din punctul meu de vedere tolerabil inseamna orice nu aduce prejudicii tragice.

Din fumat si sex nu se moare (ma rog, unii ar spune ca nu-i chiar asa).

Din alcool si droguri sansele sa mori sau sa patesti ceva grav sunt infinit mai mari.

Am stat si m-am gandit: nu sunt de acord sa fumeze, le controlez, le restrictionez...dar daca trag cate o tigara, foarte rau, dar nu patesc nimic grav. La fel sexul: nu vreau sa fie poste comunale, le stau in coasta, libertatea e controlata in mare parte...daca o comit, ca nu pot sta 100% cu geana pe ele, asta e, foarte rau (ma refer pana la o varsta, desigur...), dar nu se moare din sex.

Dar de alcool si droguri mi-e frica. Din asta se moare.

Nu vreau mult de la ele in fond: sa fumeze, sa bea, sa se f..., dar sa fie intregi. Asta inseamna ca, pana la o anumita varsta cand au cat de putin discernamant, sa le pazesc cat pot.

Dupa aia, intervine chestia cu soarta fiecaruia.

Rufus, mi-am refacut contul pe DC numai ca sa iti pot aproba mesajul acesta. Mot-a-mot de acord!

 

(Si-acum ma duc sa produc 5 mesaje, sa trec de moderare :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce vreau io sa spun e ca nu e nici un capat de lume nici o tragedie si ca daca exista bunavointa si ajutor din partea parintilor, povestea poate iesi una fericita.

 

drogurile sau alcoolul ... sunt incomparabil mai periculose

 

nu stiu daca v-am mai spus de colega mea de munca. prietenul fiului ei, la 15 ani a murit. a baut prea mult la o petrecere, a iesi la plimbare i s-a facut somn, a adormit in parc.

 

too bad it was winter. a murit.

Aqai... mi-a venit sa pun capul pe birou si sa mor si eu! Ce ghinion cumplit, saracii parinti, saracul copil! 

 

S.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...