Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Taxes, anyone?


Recommended Posts

http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-subiectele_zilei-15306912-pro-guvernul-introduce-noi-impozite-din-2014-pentru-compensa-reducerea-tva-paine-cas-pentru-sotiile-casnice-copiii-majori-care-nu-lucreaza-chirii-impozit-diferentiat-pentru-cladirile-inchiriate.htm

 

Cel mai interesant e ca ia din chirie CAS. Eu am apartament inchiriat si sunt plecata din Ro, la ce naiba imi foloseste CAS-ul ala? Oricum e interesant ca la luat banii se pricep, da in rest ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu-ti foloseste, dar la fel putea creste cota de impozit la 15% cat e cea pentru venituri, deci tot acolo iesi cu impozitele.

 

Sunt putini proprietari cetateni straini ce nu beneficiaza de sistemul de asigurari de stat in RO, deci normal ca nimeni nu va poarta grija sa faca exceptii de la lege, cata vreme majoritatea proprietarilor sunt cetateni romani cu domiciliul aici, ce beneficiaza de astfel servicii.

 

Dar daca e chiar atat de problematic, orcicand poti sa vinzi si sa-ti cumperi ceva in alta tara. Evident, cu obligatia sa platesti taxele de acolo (care nu cred ca sunt mai mici niciunde)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca existau o gramada de astfel de proprietari ce incasau venituri dar nu plateau nimic la CAS.

 

Statului nu i s-a parut echitabil: daca incasezi venituri mari, trebuie sa ai si taxe.

 

Stiu exact ce spui, nu e noua reglementarea (sau in fine, nu e noua cerinta de a cere CAS platit pe sumele din chirii pentru 5 ani in urma, atunci cand ajungi in spital si ai diverse interventii chirurgicale efectuate. Ma rog, nu mi s-a parut chiar inechitabil, ci am gasit o oaresce logica).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cetatenii romani sunt asigurati, tocmai de aia s-a si introdus cerinta asta, sa platesti la nivelul tuturor veniturilor, si nu numai din salarii.

 

Din cate stiu, au vrut ca CAS sa se aplice la toate veniturile inregistrate in RO de ceva timp.

 

Stiu ca la fel li s-a cerut si taximetristilor  - sa plateasca la sumele incasate - si s-au revoltat, au facut greva, ca de ce sa plateasca ei atat. Inteleg ca viata e grea, dar in afara nimeni nu se contreaza cand e vorba de platit vreo astfel de taxa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci de ce nu au crescut impozitul, la ce sa-l numeasca contributie la sanatate? 

Pentru ca banii merg la bugete diferite, impozitul pe venituri din chirii la bugetul de stat si contributia de sanatate la bugetul asigurarilor sociale.

 

Si in SUA s-a introdus incepand cu 2013 taxa de 3.8% pe veniturile din investitii (incluzand si rental income) ca sa finanteze Obamacare  [:)] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cetatenii romani sunt asigurati, tocmai de aia s-a si introdus cerinta asta, sa platesti la nivelul tuturor veniturilor, si nu numai din salarii.

 

Din cate stiu, au vrut ca CAS sa se aplice la toate veniturile inregistrate in RO de ceva timp.

 

Stiu ca la fel li s-a cerut si taximetristilor  - sa plateasca la sumele incasate - si s-au revoltat, au facut greva, ca de ce sa plateasca ei atat. Inteleg ca viata e grea, dar in afara nimeni nu se contreaza cand e vorba de platit vreo astfel de taxa.

Inteleg ca Madanic sta in State, probabil e cetatean roman cu domiciliul in strainatate, foarte probabil nu este asigurata in sistemul romanesc de sanatate. 

Are un apartament in RO, inchiriat si statul roman ii opreste o parte din chirie pentru CAS. Asta inseama ca va fi asigurata? (ma rog, daca intra legea in vigoare)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar sunt curioasa daca madanic are document de cetazean roman cu domiciliul in strainatate sau are in continuare CI romaneasca.Caz in care nu mi s-ar parea nimic iesit din comun,atita timp cit orice cetazean roman trebuie sa plateacs aparte din venitul obtzinut.

 

Madanic chiar te rog sa ne spui ce tip de document detzii.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...