Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Taxes, anyone?


Recommended Posts

2. Or fi ele accesibile, dar mai intii trebuie sa stii de ele ca sa le accesezi.

 

Tu ca jurist stii orice lege care apare?  

 

1. Scrisei mai sus Marius: in orasul meu mic, f f f multa lume stie ce face celalalt, care si pe unde e. Fiind din familie de profesori chiar stiu f multi pe unde sunt. Inclusiv nenea politistul care mi-a facut atunci buletinul stia ca locuiesc si ca sunt maritata in Germania. Deci stiind acestea nu m-a atentionat, nu mi-a spus nimic despre pasaportul cu domiciliul in strainatate, nu a pus intrebari, nimica. Deci: ori nu avea habar de legea respectiva (ceea ce ar fi fost meseria lui) sau nu l-a interesat . Care dintre posibilitati e mai rea?  Sau poti sa ceri in Romania orice act doresti si autoritatile nu au nici o responsabilitate?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

2. Or fi ele accesibile, dar mai intii trebuie sa stii de ele ca sa le accesezi.

 

Tu ca jurist stii orice lege care apare?  

 

1. Scrisei mai sus Marius: in orasul meu mic, f f f multa lume stie ce face celalalt, care si pe unde e. Fiind din familie de profesori chiar stiu f multi pe unde sunt. Inclusiv nenea politistul care mi-a facut atunci buletinul stia ca locuiesc si ca sunt maritata in Germania. Deci stiind acestea nu m-a atentionat, nu mi-a spus nimic despre pasaportul cu domiciliul in strainatate, nu a pus intrebari, nimica. Deci: ori nu avea habar de legea respectiva (ceea ce ar fi fost meseria lui) sau nu l-a interesat . Care dintre posibilitati e mai rea?  Sau poti sa ceri in Romania orice act doresti si autoritatile nu au nici o responsabilitate?

2. Daca ma afecteaza in mod direct - da. Sau intreb la autoritatea competenta, sau consult pagina  oficiala, sau citesc ce este afisat.

1. Mai degraba stia ce documente trebuie sa prezinti daca tu declari ca domiciliezi in Romania. Ramane la latitudinea ta ce anume declari si daca aceste declaratii corespund cu realitatea. Nu este atributul autoritatii sa intrebe daca un declarant este sigur pe ce declara ca de aceea este declaratie. Atata timp cat depune un document prin care sustine ca reprezinta domiciliul lui, aceasta este considerata ca atare.  De aceea am spus ca in clipa in care depuneti documente cu o anumita adresa din Romania la care declarati cu buna stiinta ca aveti domiciliul stabil in vederea obtinerii cartii de identitate pentru acest domiciliu dar in realitate aveti domiciliul stabil in alta parte sau chiar in alta tara se numeste fals in declaratii fapta este prevazute de legea  penala reprezentand infractiune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, vorbim paralel si fara sens si de aia Romania merge cum merge atita timp cit autoritatile fac doar treaba ca roboteii fara sa le pese. Asta e diferenta majora intre Romania si Germania.

 

In plus, dupa cum zisei din partea mea nu a fost infractiune, neindeplinind toate conditiile unui pasaport cu domiciliu in strainatate.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In plus, dupa cum zisei din partea mea nu a fost infractiune, neindeplinind toate conditiile unui pasaport cu domiciliu in strainatate.  

Nicie eu nu aveam viza permanenta,insa am primit hirtie la mina de la biroul pentru straini cum ca mi se va prelungi viza,Tot casatorita cu cetatzean german.

 

Si toate informatziile despre ce sa fac ,cum sa fac si de unde sa incep,le-am primit de la sectzia pasapoarte a orasului in care m-am nascut.

 

Doar ca am spus de la inceput situatzia,adica am domiciliul in Germania.

 

edit.Tu aschiutza stii foarte bine ca dupa 3 luni de stat in Germania,trebuie sa te inregistrezi la primarie cu noua adresa,asa ca....ramin la ce am spus anterior,legile statului unde locuim le respectam,pe ale statului roman...mergem pe principiul"merge si asa".

 

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, vorbim paralel si fara sens si de aia Romania merge cum merge atita timp cit autoritatile fac doar treaba ca roboteii fara sa le pese. Asta e diferenta majora intre Romania si Germania.

 

In plus, dupa cum zisei din partea mea nu a fost infractiune, neindeplinind toate conditiile unui pasaport cu domiciliu in strainatate.  

Nu stiu cum e in Germania insa deocamdata din ceea ce am citit autoritatile la care ai apelat si-au facut treaba cum prevede legea. Asta li se cere, asta au facut.

Daca tu nu aveai domiciliu stabil in Germania din cate inteleg atunci aveai domiciliu stabil in Romania. Nu poti sa ai doua domicilii simultan.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicie eu nu aveam viza permanenta,insa am primit hirtie la mina de la biroul pentru straini cum ca mi se va prelungi viza,Tot casatorita cu cetatzean german.

 

Si toate informatziile despre ce sa fac ,cum sa fac si de unde sa incep,le-am primit de la sectzia pasapoarte a orasului in care m-am nascut.

 

Doar ca am spus de la inceput situatzia,adica am domiciliul in Germania.

 

edit.Tu aschiutza stii foarte bine ca dupa 3 luni de stat in Germania,trebuie sa te inregistrezi la primarie cu noua adresa,asa ca....ramin la ce am spus anterior,legile statului unde locuim le respectam,pe ale statului roman...mergem pe principiul"merge si asa".

 

 

Dana

Sper ca nu insinuezi ca eu as avea atitudinea de "mers si asa". Te rog frumos cind nu ma cunosti, sa nu faci asemenea insinuari total nefondate despre caracterul meu.

 

Eu nu am primit acea hirtie (stii si tu foarte bine ca multe depind si de la Land la Land in privinta hirtiilor). De aceea cind m-am intors m-am intors cu invitatie facuta de sotul meu. Apoi nu am primit nici o informatie in sensul ala  de la biroul de pasapoarte si nici de la cel unde am facut buletinul, unde am mentionat ca stau in Germania. Dar e mai usor sa credem rau despre persoanele de aici de forum decit despre autoritati, nu?

 

Daca ma durea undeva, nu veneam sa stau luni intregi sa imi retranscriu actele in Romania, ca pe vremea aia ambasada cica nu rescria. Doar au fost si alte cazuri in care nu s-au declarat casatoriile in ROmania ca sa isi faca persoanele pasaportul mai repede.

 

Si nu m-ar fi durut nicaieri sa declar domiciul in strainatate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii ceva, nu a mai fost de principiu cum ai scris tu. Si da, ma simt ranita, pt ca ai insinuat ceva citind mesajul meu si adresindu-te direct mie. Asa ca nu te mai mira ca ranesti oameni.

 

Si uneori se vrea si uite ca nu iese asa cum e cel mai bine. Iara insinezi aici ceva. Ca nu am vrut.  Nu toti suntem genii in ale legilor si avem nevoie sa fim sfatuiti. Iar daca nu suntem sfatuiti, da, facem si greseli! Fii sigura ca am vorbit la biroul pt straini despre viza. Asa ca mai lasa-ma cu "daca vrei, se poate". Uite ca uneori se fac greseli si cind intrebi autoritatile, ce e asa de greu de priceput? Sau ce mai trebuia sa fac eu in opinia ta ca dovedesc cit am vroit eu ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si chiar nu o dau din colt in colt, ti-am expus o situatie reala cu date reale. Nu ma scuz in fata nimanui ca sa dau din colt in colt.

 

daca nu crezi treaba ta, dar nu mai veni cu texte din astea de superioriate cu daca vrei , poti.

 

Faptul ca tu ai avut o informare buna de la biroul tau si de la autoritatile germane in privinta hirtiei cu viza, nu o extinde ca generala. Uite, unoeri nu e asa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca se vrea se poate ce?   adica daca iti inchizi fisa copilului la doctor, iti platesti toate taxele la fisc, iiti inchizi  conturi bancare, lasi totul curat in urma ta fara a omite ca emogrezi si vin  cu copilul sa ii faci buletin dupa 2 ani de la varsta cand conform legii trebuia  sa aiba buletin si tot eu vreau sa fentez legea?  [:)]  prin omisiunea mea? 

 

mie mi se pare ca voi nu intelegeti ca statul roman nu e interesat  deloc sa aplice legea facuta exact de el sau nu intelegi voi legea aia. ca deja nu mai stiu ce sa cred!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...