Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Taxes, anyone?


Recommended Posts

dar nu este vorba ca locuiesti simultan in mai multe locatii. e vorba ca am dreptul sa locuiesc cand vreau eu in propritatea mea.  si este si domiciul meu in acelasi timp.

A dat Deceneus mai sus o definitie despre "ce este un domiciliu" - reciteste ce este "un domiciliu", ce este "o resediinta" si apoi reciteste ce ai scris. Daca totusi nu iti este clar mai revin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu o avea, dar nici nu a condus vreo autoritate la ideea ca am alt domiciliu stabil, ca sa imi dea o informatie in domeniu. Eu am locuit intr-un oras f mic, unde situatia mea era f bine cunoscuta, dar nimeni nu mi-a dat informatia ca ar trebui sa renunt la buletin (tinind cont ca buletinul l-am facut in acel oras mic in 2004 dupa transcrierea casatoriei cu un cetatena german, casatorie facuta in Germania (asta era idea Marius, ca autoritatilor ar fi trebuit sa le clipeasca un beculet vazind documentul ala!), ba chiar am vorbit si am glumit cu politistul despre Germania).

 

 

Munca de informare din partea autoritatilor privind domiciliul in strainatate a fost in 2004 nula - nici un poster, nici un fleyer, NIMICA, asa ca legea o fi existat dar nu s-a pus riguros in aplicare si nici cunoscuta nu era. Asa ca degeaba sariti cu toti in caplui lui a_alinta, zau. Nu a fost nicaieri clar care e diferenta intre un cetatean cu domiciliul in tara si unul in afara, in afara de un abtibild in pasaport si lipsa buletinului.

 

aschiutza, stai linistita ca n-ai incalcat nici o lege in 2004. legea care prevedea predarea CI cand iti stabilesti domiciliul in strainatate a aparut in iulie 2005. o mai  pun odata ca vad ca nu s-a uitat nimeni la data aparitiei. 

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act?ida=58362

in aceasta lege scrie negru pe alb despre obligatia predarii CI

 

(2) Cetăţeanul român care şi-a stabilit domiciliul în străinătate 
are obligaţia ca, la înmânarea paşaportului în care a fost aplicată 
menţiunea prevăzută la alin. (1), să predea actul de identitate care 
atestă existenţa domiciliului în România, emis de autorităţile 
române
 

In legea veche nu se mentiona explicit aceasta obligatie. Singura mentiune referitoare la romanii care isi stabilesc domiciliul in strainatate era asta:

Art. 24

    Cetatenilor romani care isi stabilesc domiciliul in strainatate li se elibereaza pasapoarte simple, in care se mentioneaza tara de domiciliu.

    Art. 25

    Cetatenii romani cu domiciliul in strainatate, ori cei aflati temporar, carora autoritatile statului respectiv le-au aprobat stabilirea, pot depune cererile pentru eliberarea pasapoartelor simple, in care se mentioneaza tara de domiciliu, la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei, iar cand se afla temporar in tara, la serviciile teritoriale din subordinea Directiei de pasapoarte pe raza carora au avut ultimul domiciliu.

http://www.legex.ro/Ordonanta-65-1997-11655.aspx

 

 acest pot depune era interpretat de fiecare functionar de la pasapoarte in n moduri. si eu mi-am reinoit pasaportul romanesc in 2004 cand deja aveam rezidenta in USA. mi-am facut temenic temele cautand legi pentru ca erau mii de discutii pe tema asta pe forumuri si functionarul de la pasapoarte la care m-am dus cu legea in mana a zis ca interpretatea lor este ca e optional. 

 

legea privind resedinta si domiciliul a aprut tot in 2005.

http://www.dreptonline.ro/legislatie/oug_97_2005_republicata_2011_evidenta_domiciliul_resedinta_actele_identitate_cetatenilor_romani.php

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alinta, fetele au dreptate. atita timp cat ai CI , domicilul tau e in Romania...daca pe pasaparotul tau romanesc nu scrie cetatean roman cu domiclul in USA...tu ai domicilul in ROMANIA.

nu conteaza ce crezi/ce nu crezi...ce stii /ce nu stii...

 

si eu m-am lovit bine de legea asta...si dupa 10+ ani de stat in america aveam domiclul tot in Romania...si nu am stiut.

am fost de multe ori la consulat si astia nu mi-au spus ...si habar nu am avut ca trebuia candva sa ma declar ca stau in america...

 

copiluL daca e nascut in america e automat cetatean roman(daca cel putin unul din parinti e si roman) si daca vrea pasaport romanesc...va fi cetatean roman cu domicilul in america....nicidecum nu va obtine CI.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...