Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Taxes, anyone?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca vei spune ca domiciliezi in America (acolo stai traiesti muncesti etc) si ca ai doar proprietate in  Romania dar nu locuiesti permanent in Romania ceea ce corespunde realitatii in mod sigur nu se vor elibera acte (CI) care sa ateste ca locuiti permanent in Romania.

Daca prin omisiune (voita sau nu) nu veti preciza in mod clar ca locuiti permanent in America si veti prezenta actele ca si cum ati locui permanent in Romania - ofiterii de le evidenta populatiei vor lua in considerare actele romanesti bazandu-se pe buna credinta a celui care le prezinta.

 

Tine minte ce a scris Marius aici ... parerea mea este ca ai avut noroc ...fie pentru ca aia si-o fi imaginat ca v-ati repatriat cand I-ai spus tu ca de la 14 la 16 ani ai fiului tau ati stat in America, fie pentru ca era tuta si avand toate documentele necesare nu si-a mai batut capul cu informatia ca voi locuiti in America ...

 

Iti garantez ca daca incerci sa faci acelasi lucru din America, n-o sa se poata ...

 

Deci pe viitor, cand iti expira buletinul care il ai acum si / sau pasaportul romanesc, sa tii minte sa va duceti neaparat in tara sa le reinnoiti ... ca daca incerci de aici, va confisca buletinele si intrati in evidenta ca cetateni romani cu domiciliul in strainatate. Aceasta evidenta exista sigur pentru ca si eu am avut de rezolvat niste acte prin Romania si nu am putut pentru ca m-au gasit aia ca avand domiciliul in strainatate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si stii ce e frumos?   ca tot ma luati cu omisiunea, ca am uitat eu sa ii spun ca 2 ani fie-miu

a tuns iarba sau eu stiu ce a mai facut  ( ca vad ca sunteti tari in legi stiti ca exista si o taxa ca nu ti-ai facut buletinul la timpul respectiv, sau si aia tine de buna credinta a celor care ofera actele ?

 

sefa , eu vorbesc de orasul ploiesti din romania. nu de america.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tzi-am spus eu intr-un mesaj anterior,de cel putzin 10 ani de zile.

 

Dana

 

 

Dana, daca legea asta era in vigoare in 2004, atunci nici autoritatile din DB nu au stiut nimic de ea si nu mi-au zis nimica, desi veneam cu certificatul de casatorie in germana si pasaportul era plin de vize germane. Nici eu nu imi aduc aminte sa fi citit pe vreun site la acel moment de existenta si de obligativitatea pasaportului pt cei cu domiciliul in strainatate.

 

Si stiu din discutiile nenumarate pe care le-am avut acu citiva ani la diaspora ca mult timp a fost o mare ceata despre obligativitatea / necesitatea acestui pasaport.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, daca legea asta era in vigoare in 2004, atunci nici autoritatile din DB nu au stiut nimic de ea si nu mi-au zis nimica, desi veneam cu certificatul de casatorie in germana si pasaportul era plin de vize germane. Nici eu nu imi aduc aminte sa fi citit pe vreun site la acel moment de existenta si de obligativitatea pasaportului pt cei cu domiciliul in strainatate.

 

Si stiu din discutiile nenumarate pe care le-am avut acu citiva ani la diaspora ca mult timp a fost o mare ceata despre obligativitatea / necesitatea acestui pasaport.

Nici unul dintre actele mentionate de tine  nu are legatura cu declararea domiciliului stabil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si stii ce e frumos?   ca tot ma luati cu omisiunea, ca am uitat eu sa ii spun ca 2 ani fie-miu

a tuns iarba sau eu stiu ce a mai facut  ( ca vad ca sunteti tari in legi stiti ca exista si o taxa ca nu ti-ai facut buletinul la timpul respectiv, sau si aia tine de buna credinta a celor care ofera actele ?

 

sefa , eu vorbesc de orasul ploiesti din romania. nu de america.

Este amenda.

Declararea domiciliului stabil tine de persoana in cauza si administrarea de documente care atesta un domiciliu si declararea unui domiciliu in fals se constituie infractiune deci asa cum se spune mai sus ai avut noroc.

Nu este obligatia unei autoritati de a determina o anumita persoana sa declare un domiciliu sau altul insa poate verifica ulterior.

Aceasta lege este valabila absolut identic si in Romania ca si in alte state de multi ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aschiutza,eu sunt posesoare de acest tip de pasaport de 10 ani.

 

Buflea spune ca legea exista de acum 13 ani...deci noi nu suntem  exceptzii ale legii. [:)]

 

Discutziile au fost si vor mai fi in legatura cu acet tip de pasaport,insa obligativitatea lui exista,indiferent ce spune x sau y pe forum.

 

Asa cum a spus si marius(si sper ca macar cuvintul lui ca fiind in domeniu sa aiba pentru mutlzi cititori greutate)depinde doar de tine cum si ce declari in legatura cu domiciliul

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...