Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

mi se destrama casnicia...


Recommended Posts

Pe de alta parte oricum o sucim si oricum evitati "cu gratie" pentru mine este clar ca discutam de discriminare si de mentalitate.

1. Daca sotul aduce bani acesti bani adusi de sot sunt "ai nostri" in timp ce banii adusi de sotie sunt .... ai sotiei.

2. Daca sotul lucreaza, nu conteaza ce - doar sa lucreze sa aduca "banii nostrii", este in regula

3. Daca sotul nu lucreaza intervine regula "eu nu consum din banii mei pentru tine".

4. Daca sotul lucreaza si sotia nu lucreaza ci se ocupa de treburile casei totul este in ordine si se aplica regula "banii nostri" pentru ca ce face sotia echivaleaza cu ce face sotul.

5. Daca sotia lucreaza si sotul nu lucreaza (nu conteaza motivul) dar se ocupa de treburile casei se aplica regula "eu nu consum din banii mei pentru tine" respectiv "ce faci tu in casa in locul meu este Ok insa nu e mare lucru" si nu am de gand sa imi petrec viata cu tine in aceste conditii.

 

Pentru mine sintetizat, "asa va vad" oricum o intoarceti.

Iar ca si un exercitiu "distractiv" si personal inversati rapid cuvintele sot cu sotie in punctele de mai sus care vi se par asa cum sunt acum normale si sa vedem ce iese.

 

1. Daca sotia aduce bani acesti bani adusi de sotie sunt "ai nostri" in timp ce banii adusi de sot sunt .... ai sotului

2. Daca sotia lucreaza, nu conteaza ce - doar sa lucreze sa aduca "banii nostrii", este in regula

3. Daca sotia nu lucreaza intervine regula "eu nu consum din banii mei pentru tine".

4. Daca sotia lucreaza si sotul nu lucreaza ci se ocupa de treburile casei totul este in ordine si se aplica regula "banii nostri" pentru ca ce face sotul echivaleaza cu ce face sotia

5. Daca sotul lucreaza si sotia nu lucreaza (nu conteaza motivul) dar se ocupa de treburile casei se aplica regula "eu nu consum din banii mei pentru tine" respectiv "ce faci tu in casa in locul meu este Ok insa nu e mare lucru" si nu am de gand sa imi petrec viata cu tine in aceste conditii.

 

Hmmmm ce ziceti si de aceasta realitate?  [detectiv]  Aceeasi care va place dar,  pe invers?

Sa nu uitam ca a inceput de aici cand am exprimat o idee generala.  Ok? Nu reflecta experienta mea privata si nici viata mea de familie si asocierea acestei idei cu subiectivitatea experientei personale sau de familie nu are legatura.

Atat.

Nu mai revin.

O seara placuta tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

stii ce, cu toate ca nu mai intervii, nu pot sa nu observ ca ceva sensibilitati tipa in mesajele tale.... 

 

pana la urma urmei  nu conteaza CINE aduce banii in familie cata vreme banii aceia acopera nevoile familiei. problema intervine atunci cand banii sunt insuficienti si unul din parteneri nu contribuie echitabil, din comoditate.

 

daca unul din parteneri nu e angajat, nu inseamna ca nu contribuie atat vreme cat se ocupa asa cum e nevoie de ingrijirea copiiilor, treburile casnice, administrative si ce-o mai fi pe langa. asta e o contribitie enorma

 

si din perspectiva asta mi se pare o enormitate sa strici o casnicie care functioneaza pe toate celelalt planuri numai pentru ca nu se potriveste cu viziunea ta asupra lumii.

 

daca sunt insa si alte lucruri care nu merg bine, daca partenerul nu-si acopera partea de responsabilitati, sunt de acord ca asta poate fi picatura care umple paharul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La aproape toate speciile mama are grija de pui pana acesta devine apt sa se descurce singur in viata. Tatal? El dispare dupa ce-si face rolul, in cautare de alte oportunitati, tocmai pentru supravieturea speciei.

 

 Ce-i drept, la om e putin diferit, multi ani sunt necesari unui pui sa ajunga sa se descurce singur in viata...si ambii parinti au un rol major in asta dar oricat incercam sa schimbam legile firii explicate prin refuzul de a mai accepta "prejudecati", mama va alapta...mama va avea grija de puii mici, tatii pot fi incurajati chiar si de stat sa-si formeze un bond cu copiii (asta pentru ca din experienta, majoritatea evitau s-o faca, si atunci s-au gandit sa-i oblige cumva ), dar de la asta si pana la a inversa complet rolurile e cale lunga.

 

Sigur ca sunt si exceptii, dar exceptiile sunt una, majoritatea e alta.

 

 

Aha, deci decat sa stea copilul cu tatal, mai bine sa stea cu o bona.

A IUlia, tatal e f important, la fel ca si mama.

Tu vrei sa spui ca legatura dintre mama si copil e superioara fata de cea dintre tata si copil. POate de-aia o fi ramas expresia 'fata lu' tata' de exemplu.

Poti inversa complet rolurile, ia uita-te la copiii care nu au mama spre exemplu. Crezi ca tata e de decor in familie? Aduce prostu' banii si atat, ca altceva nu poate sa faca.

Trist.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, offtopic, si cat de obiectiva ma pot eu concentra acum sa fiu, anumite lucruri le simti doar atunci cand le traiesti. Deci, fara suparare, pana cand nu ai copii, nu poti (desi tu crezi sincer ca poti) sa intelegi ce simte o mama si un tata, cum e iubirea de mama si cea de tata, si cum e legatura mama/copii, respectiv tata/copii. Si aici ma refer la majoritatea legaturilor si simtamintelor, nu la exceptii. Oricat de inteligent, perspicace, empatic si plin de alte calitati ai fi, anumite lucruri nu le poti intelege si percepe la reala lor valoare pana cand nu ti se intampla/ Nu tine de tine, ci de viata in general.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Normal, nici prin gand nu imi trece sa afirm asa ceva. Legatura exista, uneori e foarte puternica, alteori mai superficiala, depinde. Doar ca, fie ca esti femeie, fie ca esti barbat, nu poti efectiv sa simti ce simte un parinte (nu un fiu/fiica), pana cand nu esti. 

 

Legat de subiect, totul e subiectiv, din pacate. Fiecare avem alte principii de viata, mentalitati si instincte, asa ca nu putem sa ne comportam la fel si sa gandim la fel. Eu suspectez oricum ca, pe langa lipsa jobului, mai sunt si alte nemultumiri acumulate in timp legate de el (sau poate chiar un stres mare nelegat direct de el) si care acum refuleaza sub aceasta forma. Ea a gasit acest motiv ca sa nu-l mai respecte/aprecieze, dar poate si alte lucruri din relatia lor nu merg bine, si acolo trebuie cautata adevarata cauza care a declansat criza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, offtopic, si cat de obiectiva ma pot eu concentra acum sa fiu, anumite lucruri le simti doar atunci cand le traiesti. Deci, fara suparare, pana cand nu ai copii, nu poti (desi tu crezi sincer ca poti) sa intelegi ce simte o mama si un tata, cum e iubirea de mama si cea de tata, si cum e legatura mama/copii, respectiv tata/copii. Si aici ma refer la majoritatea legaturilor si simtamintelor, nu la exceptii. Oricat de inteligent, perspicace, empatic si plin de alte calitati ai fi, anumite lucruri nu le poti intelege si percepe la reala lor valoare pana cand nu ti se intampla/ Nu tine de tine, ci de viata in general.

 

 

o mica nuca in perete. ca posesoare de copii - pot sa spun ca mi se pare absolut pertinenta afirmatia lui xio?

 

adica io-s calificata dupa standardele enumerate si tot consider ca nu-i o crima inversarea rolurilor cata vreme fiecare isi face treaba bine...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da? Si de unde pana unde ai tras tu concluzia ca eu consider ca rolurile nu pot fi inversate? Normal ca se poate. Eu vorbeam despre altceva cu Xio, respectiv despre faptul ca, in ciuda dorintei de egalitate intre sexe si maxima obiectivitate, in cele mai multe dintre cazuri, relatia tata/copii nu este ca cea mama /copii. Atat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si asta nu are legatura cu faptul ca ai copii sau nu ai copii, unul la mana

 

doi, indifderent de modelul din familie, relatiile dintre un parinte si copiii lui nu vor fi niciodata la fel ca si relatiile dintre celalalt parinte si copiii lui, pentru ca e vorba de persoane diferite.

 

de aia zic de nuca in perete.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...