Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

mi se destrama casnicia...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ca sa fim bine intelesi. Daca este lenes - nici o scuza. Am oroare de puturosi.

Daca este altceva - deja eu devin mai rezervat indiferent cine este in cauza "un el" sau "o ea"

Adevarul este de multe ori ascuns sau denaturat sau evitat motivele fiind cele mai diverse.

SI eu nu am sa accept niciodata nici o forma de discriminare umana nici pe criterii de sex nici pe criterii de cutuma sau oricare alt criteriu pentru ca atunci cand la un moment dat singur(a) si nesilit(a) de nimeni ai spus "DA" cuiva, nu fi magar(ita) si lipsit(a) de caracter in clipa in care partenerului(partenerei) tale ii este greu, ca de aceea iti si ii esti partener(a) si asta inseamna parteneriat. Nu fii unfair. 

 

Ce funny. [:)]

 

avem totusi voie sa ne stabilim ce criterii vrem noi in functie de care sa ne apreciem partenerul de viata? Avem voie sa-i discriminam pe cei cu parul blond daca ne plac brunetii, pe cei cu ochii albastri daca ne plac doar ochii caprui...sau trebuie, in procesul selectiei, sa ne comportam cat mai politically correct, indifferent daca respectivul are calitatile pe care le consideram importante? ca e sau nu intelligent, ca se descurca in viata, ca are deja un rost al lui...ca are toate tiglele pe casa....etc etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce funny. [:)]

 

avem totusi voie sa ne stabilim ce criterii vrem noi in functie de care sa ne apreciem partenerul de viata? Avem voie sa-i discriminam pe cei cu parul blond daca ne plac brunetii, pe cei cu ochii albastri daca ne plac doar ochii caprui...sau trebuie, in procesul selectiei, sa ne comportam cat mai politically correct, indifferent daca respectivul are calitatile pe care le consideram importante? ca e sau nu intelligent, ca se descurca in viata, ca are deja un rost al lui...ca are toate tiglele pe casa....etc etc.

Scrie un eu - bolduit si subliniat - ceea ce inseamna exact ceea ce scrie nu altceva. Persoana I-a singular. Ok? Nu mi-am permis niciodata sa vorbesc in numele altcuiva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikol, eu intru destul de rar in ultima vreme si nu-ti stiu problemele. Daca mai exista si alte motive de nemultumire s-ar putea ca pb asta sa fie picatura care a umplut paharul.

Insa strict vorbind din ce ai expus tu la inceputul acesteui topic eu as zice asa: intr-o familie unita, in care doi oameni se iubesc pot apare probleme si atunci cei doi soti tb sa se sprijine reciproc. Cind unul din ei isi pierde jobul e o astfel de problema. Nu stiu cazul vostru dar in familii in care exista dragoste si intelegere nu ar tb ca partenerul cu job sa ajunga sa-l considere pe cel fara job mai prejos. Petru ca nu e.

 

A ramine fara job i se poate intimpla oricui. Este stresant pt cel ramas fara job situatia in sine - poate face o depresie sa nu-si revina; eu cunosc cazuri in care unii ramasi fara job s-au sinucis din cauza asta, dar deh e vorba de anul 2008 in sua dupa crahul financiar.

 

Deci self esteemul celui care isi pierde jobul are mult de suferit. Daca peste asta mai decade si in ochii celuilalt partener e si mai dramatic.

 

Vezi ca nu m-am referit exact la sotul tau ci am zis in general, pt ca e posibil intr-o familie ca si sotia sa isi  pierda jobul si sa nu-si gasesca nimic un an timp in care sotul sa munceasca.

 

eu am aici o familie prietena in care cei doi se iubesc mult in care sotul tot asa a ramas fara job - era cercetator cu doctorat - si sotia a dus casa un an de zile pina si-a gasit el ceva. Vreau sa spun ca pe linga jobul ei full time a lucrat si croitorie in timpul liber si a facut curat in casele unor bogatani.

 

Mai am si alti prieteni unde nu prea exista iubire si nici intelegere si sotul (tot un phd) si-a pierdut jobul. In timpul asta sotia si-a schimbat jobul ei cu unul mai bun (si ea tot phd) si mai dupa un an pufnea ca de ce nu-si gaseste el job. Ca s-a saturat de el sa stea acasa. Ca a luat ea pe banii ei si pe numele ei casa si masina. Ca el macar sa se angajeze la McDonald ca s-a saturat de el sa stea acasa.

 

Deci ca sa fiu sincera mi se pare ca la tine mai exista si alte probleme pt ca solutii exista daca exista dragoste si intelegere cum am spus, sau cel putin asa vad eu lucrurile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...