Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

mi se destrama casnicia...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nu-i asa :-) ? 

Nu stiu cat de sexy e.....insa pt mine e de apreciat cand cineva nu se lasa condus de "mituri" ...gen femeia la cratita, barbatul stalpul familiei ....si nu are asteptari de la celalalt in functie de ele. La urma urmei si barbatul si femeia sunt oameni, ambii pot cadea la un moment dat...ca femeie, daca ti se intampla asta si barbatul apare cu comentariile autoarei.....nici nu vreau sa ma gandesc ce i-ar fi citit ochii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eo o intzeleg pe Nickol...la ea nu e vorba de faptul ca el nu lucreaza de un an,sunt multe altele acumulate.

 

Oare numai eu imi amintesc de subiectele ei,ca n-a avut numai unul deschis,iar fratele si sotzul au fost intotdeauna obiectele subiectelor ei?

 

Eu ii doresc sa fie fericita,stiu ca ma repet,dar de cind o citesc eu pe nickol pe forum...niciodata nu mi-a dat impresia de fericire.Sper doar sa fie impresia mea.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana e strict alegerea ei daca sta si traieste in nefericire si frustrare. Ca sa ajungi la aceasta nefericire sunt etape de parcurs, multe....una din etape reprezinta "cireasa de pe tort"....nedrept pt tine inse este sa-ti motivezi nemultumirea, frustrara, nefericirea avand in calcul doar cireasa. Eu iau subiectul ca atare, nu am alt istoric...asa cum prezinta reiese cu totul altceva. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andacos, si eu mi-aduc aminte acum un subiect de-al lui nikol in care se plangea de probleme cu fratele si garsoniera in care statea (sper ca nu confund).

Insa noi nu-i putem oferi raspunsuri la intrebari pe care ea nu le-a pus, sau solutii la problemele despre care nu stim.

Ea vede ca principala problema in casnicie faptul ca sotul nu are job. Nu spun ca n-ar mai fi si altele, e posibil sa fie mult mai multe, dar probabil nu o afecteaza la fel de mult celelalte, daca nu le mai mentioneaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Nu sunt sigura daca lipsa banilor ma face sa fiu asa sau simplu fapt ca sta acasa in timp ce eu muncesc.Adica are timp liber,activitati mult mai agreabile spre deosebire de mine care stau si muncesc."

Cred ca asta e problema, cu...el sta acasa, se relaxeaza si se odihneste si eu muncesc si n-am timp pt mine, sincer m-au incercat si pe mine sentimentele acestea de "gelozie" sa-i spunem si eram suparata si deranjata si nimic nu imi convenea dar am inteles ca asta este viata si nu am incotro, nu schimba sentimentele pt el, nu e el de vina pt situatia din tara asta si nu numai,..noi nu avem copii dar ma gandesc ca si daca as fi divortat tot munca silnica si zilnica ar insemna doar ca nu l-as mai avea pe el alaturi de mine si ar fi trebuit sa ma mai ocup si de gospodarie dupa o zi intreaga de munca, nu mai zic in cazul ca am fi avut copii ar fi insemnat si bani de after si gradi sau bona si chiar nu imi imaginez cum m-as fi descurcat cu banii..

Din fericire e este acum "stalpul familiei" si din pacate am ajuns eu in situatia lui....

Daca nu-l mai iubesti, sunt sigura ca faptul ca el sta acasa te irita, dar nu cred ca din acest motiv nu il mai iubesti si te gandesti la divort, parerea mea e ca s-a tot acumulat in timp nemultumiri iar acum esti obosita si incordata, si asta nu te ajuta cu nimic sa te lamuresti, ia o pauza din cand in cand, cand ai liber si imagineaza viata fara el cu sau fara job, discuta cu prietene la cafea despre tine, razi, destinde-te, relaxeaza-te, ai nevoie pt ca prin ce treci nu e usor! te cred si te inteleg dar daca il iubesti si doar statul lui acasa e problema atunci cred ca daca iti doresti si isi doreste si el veti trece peste hopul acesta..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Draga Nikol, am aceeasi parere ca si majotitatea celor care ti-au raspuns - faptul ca sta acasa de atata timp a fost picatura care a umplut paharul.Si eu imi amintesc de alte subiecte de ale tale in care iti aratai nemultumirile.Eu vad un singur avantaj al statului sau acasa- acum fetita sta cu voi, nu?Imi amintesc ca inainte statea la socrii?Sper sa nu gresesc!Parca asa imi amintesc.Nu e minunat sa o gasesti acasa cand vii de la serviciu?

   Gandeste-te ca poate asta e o piatra de incercare pt casnicia voastra.Poate daca treceti si hopul asta totul o sa fie in ordine.Incearca sa fii rabdatoare.Asta in cazul in care nu sta acasa chiar degeaba.Ma gandesc ca face un pic de curatenie,un pic de mancarica, macar atat cat ii permite indemanarea.In caz contrar, cred ca e mai greu de suportat situatia.

   Iti doresc numai ganduri bune!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nikol: se spune ca sa nu-ti dai cu parerea daca nu ai "umblat in papucii celuilalt" macar o vreme. Eu am trceut prin situatia ta, acum muulti ani. A stat acasa cam un an in care si mie mi s-a parut ( nu doar mi s-a parut) ca nu facea eforturi in a se angaja. Facea cate ceva prin casa, nu aveam copii la vremea aceea. Cu greu s-a angajat si vreme de 5 ani tot eu eram cu banii in casa pt ca avea salariul minim. Si eu am simtit multe si marunte vis a vis de situatia aceea, ajunsesem sa ma comport urat de tot cu el, faceam numai ce doream eu cu banii, pt ca consideram ca sunt indreptatita. Pot spune multe despre situatia de atunci. Insa anii au trecut (peste 10 ani) el a ajuns sa castige mai bine decat maine (ironia sortii ca imi bate apropouri ca nu castig mai bine) insa eu m-am abtinut sa-i amintesc trecutul. Oricum acum avem alte meciuri ins a tragem amandoi la acelasi jug: casa si copii.

In plus inainte de a-l cunoaste am avut un prieten pe care l-am indepartat pentru ca tot asa se obsinuise sa mi se cam lasa in grija (eram liceeni si apoi studenti iar el se baza pe mine pentru multe). Treaba asta m-a apasat f tare si l-am indepartat. Acum vad poze pe fb cu el si familia. Sotia este casnica, tanara, gatita pruna si isi fac concedii pe peste tot in lume. Au o casa si copii superbi. Deci...:).

Daca il iubesti, rabda, cauta solutii de comp[ormis, apreciaza daca se ocupa de copil si casa si ia totul cu alti ochi. Va fi bine.

Sper sa te ajute ceea ce ti-am spus aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...