Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

mi se destrama casnicia...


Recommended Posts

vezi nikol daca acum ca e doar de un an acasa si tot greul a cazut pe tine...imagineaza-ti cum ar fi sa fii divotzata...unde crezi ca s-ar duce acest "greu" pe ai carui umeri?

discuta cu alte mamici singure si sa vezi ...pana atunci eu zic sa dai atentie la cuvintele care le scoti, ca dor...si nu se stie niciodata ce aduce viitorul...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu cred ca asta cu "divortez daca nu iti gasesti job" nu face decat sa puna si mai multa presiune pe el. (tot ce spun eu e din perspectiva in care el chiar isi doreste job si cauta/se agita/face tot ce e posibil sa gaseasca). Destul ca merg la interviuri si nu ma mai suna nimeni inapoi, destul ca trimit 100 de cv-uri si ma cheama la maxim 1-2 interviuri, destul ca ma nu ma simt eu bun de nimic ca nu reusesc sa imi intretin familia, mai vine si ea sa imi spuna ca nu mai valorez nimic in ochii ei si se gandeste sa imi ia si fata si sa plece!

Am fost intr-o situatie identica, singura diferenta fiind ca eu nu mi-am pus vreodata problema divortului (ma rog, la mine era mai simplu, nici nu era nevoie nefiind casatoriti :)). Dar ceea ce gandea atunci barbata-meu cu siguranta gandeste si sotul tau. Si eu am gresit, si eu mi-am pierdut rabdarea cu el, si eu am avut momente in care cand era cazut jos, in loc sa il sprijin ii trageam un sut in fund poate ca asa s-o ridica (suturile mele erau de alta natura, il faceam cu ou si otet intr-un mod brutal legat de ce a spus sau nu a spus la un interviu, in loc sa ii explic cu tact unde a gresit eu i-o tranteam direct: pai daca ai spus o asemenea tampenie fi sigur ca nimeni n-o sa te mai cheme la un al doilea interviu). Ajunsese sa isi piarda increderea total in el, si eu il impinsesem si mai rau in prapastie, in loc sa ii accsntuez calitatile eu ii scoteam la ivela doar defectele, crezand ca daca i le arunc in fata, o sa se schimbe. El e un om extraordinar, dar are un talent de a nu vorbi concis la interviuri, ori cand ei pe cineva prin invaluire se plictiseste omul, pierde ideea si retine cine stie ce altceva. Mi-aduc aminte o fraza "memorabila" de la unul din interviurile lui"mi-as dori ca societata dv sa aibe cat mai multe probleme", el gandindu-se ca ar fi omul potrivit sa le rezolve, sa isi merite banii, etc. Dar fraza asta, indiferent de context, e o bila neagra pentru orice angajator!!

Asa ca revenind la subiect, e posibil ca si sotul tau sa aibe probleme de comunicare, ai incercat sa vezi de ce nu reuseste sa se angajeze, sa aflii cum au decurs interviurile lui? Pari o tipa isteata, e posibil sa ai ari surprize! La fel cum am avut eu, la inceput el venea increzator si convins ca a fost totul ok la interviu, pana cand la un momentdat vazand ca nu se leaga nimic am inceput sa fac pe detectivul aa aflu exact ce fraze spunea el acolo, si m-am ingrozit. Ideile erau f bune, dar exprimarea........

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikol, si sotul meu a stat acasa mai mult de un an. Eram la inceputul casniciei. Nu m-am gandit nicio clipa sa divortez de el pt asta. E adevarat ca il vedeam ca isi cauta. Dar si sotul tau se straduieste sa isi faca o meserie. Cea de sofer poate fi f banoasa, odata cu acumularea anilor de experienta. Daca alte motive de nemultumire nu ai, in ceea ce il priveste, eu zic sa ai rabdare. Ti-a fost mult mai greu cand il tineai pe fratele tau pe mancare, decat iti este acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am avut perioade in care ba unul, ba altul am avut cateva luni fara servici. La tine s-au adunat mai multe, esti obosita. Gandeste-te ca voi nici macar nu ati savurat pana acum sa fiti singuri, numai familia voastra restransa, fara altcineva care sa provoace discutii.

Eu zic sa il incurajezi, iar tu sa incerci sa te detasezi, sa respiri un pic. O sa vina si vremuri mai bune, o sa vezi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, si inca ceva, 1 an e mult, dar se poate si mai rau.

Barbata-meu lucra de 8 ani la o firma, in noiembrie 2008 se desfiinteaza, isi gaseste job imediat dar nu rezista acolo decat pana in martie 2009. Eu am dat mult timp vina pe el ca a ratat acel job, dar m-am convins ca nu era asa cand l-am vazut cativa ani mai tarziu pe patronul lui pe toate canalele de stiri, arestat preventiv pentru fapte de coruptie la nivel inalt. Apoi a avut noroc ca mi-am gasit eu job si a intrat el in CIC in locul meu, dar pentru ca avusese un salariu derizoriu in acte nu castiga cine stie ce. Dupa CIC au fost vreo 4 luni fara job, apoi a mai lucrat inca 4, iar a stat 3 luni pe bara, apoi a mai lucrat tot vreo 3-4 fara acte, dupa care inca vreo 10 luni fara job. Abia in noiembrie 2011 s-a angajat pe bune, si lucreaza inca acolo si in ziua de azi. Deci in 3 ani a lucrat 11 luni si a mai stat in CIC vreo 5 luni.

Asa ca innarmeaza-te cu rabdare, e posibil sa mai treaca multe luni pana isi va gasi locul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, bine ca s-au aranjat lucrurile cu jobul sotului. Imi aduc aminte de framantarile tale.

 

Nikoll, se poate intampla in viata unui om sa aibe un asemenea necaz (ca nu-I o bucurie pt nimeni, sa nu ai serviciu), in situatia asta grea nu-I musai vina lui, se gasesc mai greu joburi, dureaza... Tb sa ai rabdare.

Acum, in ochii mei ar conta si urmatoarele

1. Daca isi cauta job, trimite cv-uri, urmareste anunturi, da sfoara in tara, deci il preocupa problema, sau sta asa, freaca menta, net, jocuri, si "vedem cand o fi sa pice (vreun job)"

2. Daca stand acasa, te suplineste in treburile casnice, daca spala un vas, baga un aspirator etc, sau te asteapta tot pe tine sa le faci, dupa ce vii obosita de la serviciu ca el nu se pricepe, tu le stii mai bine, esti femeie si tb sa fii gospodina casei. Ca daca te asteapta cu multi de vase, mizerie, normal ca poate iti sare mustarul si vezi lucrurile mai "in negru".

 

App de pct 2, povestea o cunostinta de-a parintilor de fata lui (tanara, dupa facultate), care avea un prieten (stateau impreuna) care nu avea serviciu la momentul acela. Fata 2 joburi, venea rupta la 8-9 seara. Si ce o astepta acasa: tone de vase nespalate, gunoiul nedus, dezordine in casa, lucruri insirate peste tot samd... Si tot domnul cu pretentii, ca deh, asta nu-I treaba de barbat sa deretice prin casa, asa ca el nu facea nimic si o astepta pe ea, dupa cele 2 joburi, sa-l inceapa si pe al 3-lea, cel din gospodaria proprie. Omul o domnea pe acasa, filme, net, jocuri, somn....

Or, nici mie nu mi se pare normala si "fair" situatia de mai sus. Ok, n-ai serviciu, asta e, se intampla, dar nu fii nesimtit!

Era taicasu' (tatal fetei) disperat: uite cum se poarta, de ce o mai sta cu el, e un puturos, ce-a gasit la asta...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Sub nici o forma nu gasesc maldar de vase sau rufe aruncate peste tot,in primul rand pentru ca nu este genul care sa suporte mizeria si in al doilea pt ca le face din plictiseala.Nu am ce sa i reprosez din acest punct de vedere.

 Singurul lucru este ca asteapta carnetul asta de soferi ca pe o mana cereasca de parca o sa si gaseasca cine stie ce job ultra-mega-super ok .Si ma gandesc ca poate intr un an sau 2 o sa faca exact acelasi lucru,o sa ramana fara job si o sa o luam de la capat.

 Nu cred ca si a impus gata un an stau acasa,Pur si simplu a cautat ceva timp si nu a avut noroc,apoi ne am mutat si vreo 2 luni a asteptat,a fost cu sarbatorile,mutatul si asmd apoi practic a lasat o moarta,nici cv uri nu mai lasa,cauta in ziar dar fara rezultat.Acum a inceput scoala de soferi...sa speram ca poate asta o sa fie un pas decisiv si o sa ne revenim.

 Eu stiu cum este sotul meu,stiu ca nu este muncitor ca mine,adica eu sunt genul care lasa capul jos pentru un job,el nu.Eu daca as ramane pe bara m as duce oriunde numai sa am ce sa pun pe masa,in schimb el selecteaza,adica ma duc dar in domeniu asta si asta pt ca dincolo platesc prost sau mai stiu eu ce motiv.

 Suntem firi total opuse,fff diferite ma mir si eu cum am rezistat atat de mult timp....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikol...la ce presiune pui pe el, e absolut normal sa se agate de orice speranta, de aceea asteapta carnetul ala.....la reprosurile pe care le primeste, il vede ca pe o mare realizare....tu ai trai in presiunea pe care o pui asupra lui? Sa ti se reproseze ce-i reprosezi tu lui? 

Tu ai asteptari de la el comparandu-l cu tine, ceea ce nu e normal....tu esti tu, el e el, sunteti persoane cu temperamente, constructii diferite....asa l-ai "luat" iar acum incerci sa il schimbi pt ca nu-ti mai e pe plac...asta e strict problema ta, nu a lui. Cand intr-un cuplu sunt 2 cu viteze diferite de reactie, cel mai indicat e ca cel ce e pe turbo s-o lase nitel mai moale sa se apropie de viteza celuilalt care e pe lento, daca astepti ca si el sa devina turbo...degeaba. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...