Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

mi se destrama casnicia...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu stau acasa de 4 ani. Si o sa mai stau 2. Pe ceva bani e drept dar atat de putini ca nici nu merita amintiti. 

Sper doar ca sotul meu nu gandeste asa...  [:)]

pai vezi tu ela, cand e vorba de femeie care sta acasa, una e treaba, cand e barbatul, alta e situatia.

si totusi ne dorim egalitate intre sexe, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Acum invata pentru carnetul de soferi si promite ca de indata ce va avea carnetul o sa ne fie bine,o sa ne revenit financiar etc.

 

 Sa faca si niste cursuri gratuite http://www.bucuresti.anofm.ro/cursuri.htm daca vrea sa munceasca,este imposibil sa nu-si gaseasca un job in meseriile specificate in lista de cursuri.

 

Eu iti dau dreptate intr-o mare masura , cum sa nu te-apuce nervii cand vezi ca-si face planuri stand acasa?! Obtinerea unui permis este un pas inainte  ,este o conditie de angajare dar nu-i suficienta. El ar trebui sa faca diferenta intre ce-i place sa munceasca si ce posibilitati de a munci are el pentru aceste vremuri!

Stand acasa nu o sa vina nimeni sa-i ofere pe tava un loc de munca !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nici o legatura egalitatea dintre sexe. Sunt lucruri total diferite: una e ca unul din cei doi (oricare) sa stea acasa ca asa au hotarat impreuna ca e mai bine pentru familia lor si  alta e ca unul dintre soti sa stea acasa ca nu are chef de cautat sau face figuri la ce fel de job aplica.

Eu am inteles ca sotul lui Nikol nu prea se speteste cautand si se complace in situatia asta, iar Nikol nu a acceptat niciodata aranjamentul asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si automat sotul lui Nikol trebuie sa faca ce vrea ea? Caci asta se intelege din tonul discutiilor.

In realitate, ea nu ne-a spus nimic despre ce face sotul ei cat "sta" acasa. S-a inteles la un moment dat ca face curat si spala vasele ("de plictiseala" - dar remarca asta mai bine o ignor ca se incadreaza la capitolul rautati) si ca are grija de fata. Si s-a mai inteles ca o deranjeaza ca el se vede cu prietenii lui (parca) si daca ar avea serviciu n-ar mai avea timp sa se vada cu prietenii. 

De aici pana la "e un trantor" e asa o distanta de lunga incat nici se vede capatul.

Plus ca modul asta de a pune problema "eu las capul jos pentru orice job, deci si tu ar trebui sa faci la fel" nu e corect. El nu te obliga pe tine sa lasi capul jos pentru orice job, e alegerea ta. 

Din ce inteleg nu sunteti intr-o situatie de criza: adica aveti locuinta proprie, mergi in concediu in Grecia, aveti bani pentru carnet. Inteleg ca sunteti pe linia de plutire. 

 

Cred ca problema vine din rolurile fundamentale pe care le atribui tu, Nikol, barbatului si femeii si care nu se mai muleaza pe realitatea din viata ta (sotul este stalpul familiei, sotia se ocupa de casa si de copil, samd) .

Ca urmare treci printr-o criza de identitate. Si te irita ceea ce crezi tu ca a determinat criza, respectiv, sotul tau. 

Faptul ca rolurile pe care le proiectezi tu asupra voastra nu se suprapun peste rolurile pe care le proiecteaza el asupra voastra este, intr-adevar, o mare problema. Atat de mare incat poate sa duca la destramarea casniciei. 

Puteti ori sa mergeti fiecare pe drumul lui, ori sa va adaptati fiecare asteptarile asa incat sa redeveniti compatibili.

E o alegere destul de dificila, dar ar trebui sa o faceti constient.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si automat sotul lui Nikol trebuie sa faca ce vrea ea? Caci asta se intelege din tonul discutiilor.

In realitate, ea nu ne-a spus nimic despre ce face sotul ei cat "sta" acasa. S-a inteles la un moment dat ca face curat si spala vasele ("de plictiseala" - dar remarca asta mai bine o ignor ca se incadreaza la capitolul rautati) si ca are grija de fata. Si s-a mai inteles ca o deranjeaza ca el se vede cu prietenii lui (parca) si daca ar avea serviciu n-ar mai avea timp sa se vada cu prietenii. 

De aici pana la "e un trantor" e asa o distanta de lunga incat nici se vede capatul.

Plus ca modul asta de a pune problema "eu las capul jos pentru orice job, deci si tu ar trebui sa faci la fel" nu e corect. El nu te obliga pe tine sa lasi capul jos pentru orice job, e alegerea ta. 

Din ce inteleg nu sunteti intr-o situatie de criza: adica aveti locuinta proprie, mergi in concediu in Grecia, aveti bani pentru carnet. Inteleg ca sunteti pe linia de plutire. 

 

Cred ca problema vine din rolurile fundamentale pe care le atribui tu, Nikol, barbatului si femeii si care nu se mai muleaza pe realitatea din viata ta (sotul este stalpul familiei, sotia se ocupa de casa si de copil, samd) .

Ca urmare treci printr-o criza de identitate. Si te irita ceea ce crezi tu ca a determinat criza, respectiv, sotul tau. 

Faptul ca rolurile pe care le proiectezi tu asupra voastra nu se suprapun peste rolurile pe care le proiecteaza el asupra voastra este, intr-adevar, o mare problema. Atat de mare incat poate sa duca la destramarea casniciei. 

Puteti ori sa mergeti fiecare pe drumul lui, ori sa va adaptati fiecare asteptarile asa incat sa redeveniti compatibili.

E o alegere destul de dificila, dar ar trebui sa o faceti constient.  

 

Whaw - un raspuns pe care il consider absolut corect de la cap la coada.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt oameni care au standarde de viata mai ridicate decat altii care se multumesc cu putin, la linia de plutire. Exista persoane care au un job stabil dar care au si alte venituri din activitati suplimentare motivul fiind, realizarea unui plan facut in familie sau pur si simplu un standard de viata mai ridicat.Foarte multe din aceste persoane sunt barbati dar sunt si femei destul de multe,acestea din urma cred ca nu-si tin sotii acasa pentru treburile casnice .

 

Citat Nikol:

,,ma ajuta f mult cu fetita cu treburile casei etc,insa poate sunt rea dar mi se pare normal sa le faca el atata timp cat eu sunt la munca.

 De asta ma tem eu acum,de faptul ca m am maturizat si vad lucruri pe care inainte nu le vedeam sau treceam f usor peste ele.Mi am pus singura in carca niste atributii pe care le puteam imparti de la inceput:mers la doctor,facut piata,facut curat ,iar acum ca sta acasa le face impreuna cu mine si cred ca i se pare ciudat ca il trimit cu fata la doctor spre exemplu cand pana acum am fost doar eu."

 

Acum realizeaza Nikol ca un ajutor (pe care-l dau foarte multi barbati) la treburile casnice ar fi meritat sa aibe de la inceput!

 

 

Nikol impreuna cu sotul si fetita locuiesc intr-o gasoniera, in Grecia merge dupa cum spune, la cumnata ei deci, cazarea si masa sunt asigurate daca nu si transportul , daca si un mic concediu in Grecia a ajuns un lux......parintii lui ii ajuta , banuiesc ca nu numai cu produse alimentare ci si cu bani deci ei sunt la limita existentei. Poate Nikol  doreste alt nivel de trai/ poate vrea un credit pentru un apartament macar cu 2 camere, copilul creste totusi/poate isi face planuri pentru fetita si ar vrea sa stranga ceva bani pentru niste studii si este constienta ca avand numai un singur venit constant ,nu se poate.

 

Ea nu si-a numit sotul ,,trantor" , nu ii ,,dicteaza"  sotului ei ce sa faca , doar o deranjeaza ca nu se zbate suficient pentru a-si gasi un loc de munca . Nu toti suntem suficient de toleranti/ diplomati/ docili. A postat acest subiect tocmai pentru a gasi o solutie, poate problema este la ea, dupa cum chiar ea a spus (asta va constata cand va citi anumite postari,cat o sa se ,,lumineze", numai ea va sti!),  oricum.... ea nu vrea sa i se destrame casnicia!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu despre ea era vorba, ei m-am adresat in mod particular in partea a doua a mesajului. 

Pe 6 pagini s-a revoltat foarte multa lume ca el sta degeaba si traieste pe spatele ei si ca este un trantor. Respectivelor persoane le spuneam ca, de fapt, noi nu stim nimic despre sotul ei. Doar aruncam in el cu frustrarile si prejudecatile noastre si crestem astfel nemultumirea Nikolei, fara sa o ajutam sa isi lamureasca de unde apare problema. 

Si nu vorbeam de lux, n-am spus ca "sunteti bine". Am spus: nu sunteti in criza. 

 

Ai pus o gramada de "poate" in mesajul tau: poate au un plan, poate ea vrea un apartament, poate vrea studii, poate, poate, poate.

Exact despre asta vorbeam: pana la toti acesti poate e o distanta asa de mare incat nu merita sa vorbim noi despre ei.

Ei (Nikol si sotul ei) da, ar trebui sa vorbeasca.

 

Nu ne-a intrebat de ce isi doreste ea sa munceasca sotul ei. Ea isi doreste ca el sa munceasca. Nu ca sa isi ia un apartamanet mai mare sau sa puna bani pentru zile negre (caci atunci s-ar pune problema si de banii pe care ai trebui sa-i castige). Ci pur si simplu sa munceasca. A spus si de ce: pentru ca asa trebuie - barbatul trebuie sa munceasca. Nu banii sunt o problema ci lipsa unui loc de munca. Nu e nimic rau in dorinta ei. Doar ca e departe de cea a sotului ei. Care nici ea nu e rea in sine. Doar ca difera de a sotiei lui. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...