Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

mi se destrama casnicia...


Recommended Posts

 Doar ca e departe de cea a sotului ei. Care nici ea nu e rea in sine. Doar ca difera de a sotiei lui. 

Si care ar fi asta,daca tot facem presupuneri?

 

Intreb strict la subiect,pentru ca repet mie atitudinea Nickolei mi se pare normala,era de asteptat o asemenea reactzie dupa un lung traseu plin de frustrari.

 

Deci,care e dorintza sotzului,de ce crezi tu ca "ea nu e rea in sine"(recunosc ca m-ai bagat in ceatza cu asta,dara stept s avad ce spui tu) si de ce e normala,chiar daca difera de a sotziei lui.

 

Luisa,la un alt suvbiect deschis de nickol,i-am sugerat si eu sa faca ceva cursuri de calificare,ba chiar daca-mi am intesc eu bine cineva de pe forum i-a sugerat sa ia legatura cu ea,pentru un eventual loc de munca.Banuiesc ca nu a ieist nimic din colaborarea respectiva,insa pe mine ma mira in continuare de ce el nu a incercat sa faca un curs de calificare in toata perioada asta(nici n-am stiut ca ele sunt gratis de altfel,asa ca ...)mai ales ca el nu are nicio calificare.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dana, nu fac nici o presupunere: Nikol a spus ca ea ar lasa capul jos pentru orice job in timp ce sotul ei nu. Tot ea a spus "ca el ca barbat trebuie sa fie stalpul familiei" si prin asta (s-a explicat) se intelege sa castige bani (orice suma de bani). 

Nici parerea ei ca barbatul ei trebuie sa fie angajat, nici parerea lui ca barbatul nu e musai sa fie angajat (e drept ca pe asta am presupus-o din faptul ca de un an nu e angajat, dar nu e chiar asa de mare presupunerea, omul chiar nu e angajat) nu-s fundamental gresite.

Si nu-s fundamental gresite pentru ca:

1. un barbat nu e cu nimic mai putin barbat daca nu este angajat si nu produce efectiv bani (chiar si vreme de un an). Nu-i scade calitatea. Asa cum nici o femeie nu e mai putin femeie daca sta acasa sau daca este angajata. Asa cum, in general, statul de om de valoare nu ti-l da automat castigarea de bani sau locul de munca si nu ti-l ia pierderea locului de munca sau a banilor.

2. Nikol are dreptul sa-si doresca un sot care castiga bani, face parte din convingerile ei referitoare la familie si are tot dreptul din lume la ele. 

 

Problemele apar atunci viziunea lui despre viata si familie se intersecteaza (sau mai bine zis, nu se intersecteaza) cu viziunea ei despre viata si familie. 

Daca n-ar fi casatoriti si cu un copil impreuna lucrurile ar fi simple: si-ar vedea fiecare de drumul lui, fiecare cu tiparele lui in minte. 

Casatoriti fiind si cu un copil, eu cred ca e de datoria lor sa se gandeasca daca nu pot sa-si ajusteze viziunile in asa fel incat sa se intersecteze. 

Asta nu inseamna automat si din oficiu (doar pentru ca asa am face noi, sau asa ni se pare noua normal) ca el trebuie sa-si gaseasca un loc de munca, orice loc de munca. 

Rezolvarea situatiei e la ei: ea stie cat e dispusa sa cedeze, el stie cat e dispus sa cedeze.

A o incuraja pe ea sa nu cedeze deloc (si "sa puna el mana sa munceasca, ca ea s-a saturat sa-l duca in carca" - lucru de altfel neadevarat) in virtutea faptului ca asa ni se pare noua firesc echivaleaza (in opinia mea) cu a pune umarul la destramarea unei familii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

. Nu e nimic rau in dorinta ei. Doar ca e departe de cea a sotului ei. Care nici ea nu e rea in sine. Doar ca difera de a sotiei lui. 

 

 

Maria(raspusnul tau anterior e frumos,general valabil,doar ca e ceva in el ca si in anteriorul cu care eu nu sunt de acord.Nu stiu sa spun exact ce "ma sisie"in ele,dar e ceva ce "ma siciie".)ce-am citat mai sus sunt cuvintele tale,iar raspunsul anterior nu e rapunsul la intrebarea mea legata de citatul tau.

 

Departe d emine gindul(prost interpretat de altfel)ca nickol trebuie sa se desparta de sotzul ei,insa eu o intzeleg pe nickol,a a juns acolo unde efectiv nu mai poate pur si simplu.

 

Nu mai poate ca s-au adunat de-a lungul timpului si nu in anul asta(atit de speculat de voi,cind ea a spus clar ca lui nu prea-i place munca)in care el nu a muncit.

 

Mie nu mi se pare normal(mie ,nu trebuie si altora)ca el sa faca mofturi atunci cind de fapt nu are de unde alege(la un loc de munca ma refer)si mai ales cind nu are o calificare.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apai, Dana, nu stiu care e intrebarea ta. 

Am explicat pe puncte de ce pozitia lui nu e gresita si de ce pozitia ei nu e gresita. 

 

Tie nu ti se pare normal, insa tu nu ai un copil cu el, nici nu esti casatorita cu el. Ea in schimb este si cred ca are datoria (impreuna cu sotul ei) sa gaseasca o cale de mijloc. 

Nu cred ca a ajuns acolo unde "efectiv nu se mai poate pur si simplu". De fapt cred ca e departe de punctul in care nu se mai poate. 

Poate a ajuns in punctul in care nu mai vrea. Dar tot cred ca ar trebui sa se mai gandeasca pentru ca:

1. o familie merita sa lupti pentru ea si sotul ei pare (din descrierea ei) sa merite efortul

2. sa cresti un copil singura nu e nici o fericire 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luisa,la un alt suvbiect deschis de nickol,i-am sugerat si eu sa faca ceva cursuri de calificare,ba chiar daca-mi am intesc eu bine cineva de pe forum i-a sugerat sa ia legatura cu ea,pentru un eventual loc de munca.Banuiesc ca nu a ieist nimic din colaborarea respectiva,insa pe mine ma mira in continuare de ce el nu a incercat sa faca un curs de calificare in toata perioada asta(nici n-am stiut ca ele sunt gratis de altfel,asa ca ...)mai ales ca el nu are nicio calificare.

 

Dana

 

Da, imi amintesc un subiect similar dar nu am facut legatura ca ar fi fost tot Nikol. Daca as fi fost sotul ei decat sa-mi ,,macine" cineva creierii , respectiv sotia, imi ocupam timpul liber cu : mersul la bursa locurilor de munca, facut un curs de calificare (daca eventual nu are nicio calificare, in Italia probabil a muncit ce a gasit) daca in calificarea pe care o are nu gaseste nimic.

Eh, tipul cred ca este de o buna calitate, ca om, ca sot, ca tata, singurul aspect in defavoarea lui acum este ca autoevaluarea lui este prea inalta.

 

off topic :

 

Fiul meu care  este un barbat ,,matur" in devenire, nu are obligatii ,a locuit o perioada cu niste prieteni, acum sta singur  si-a gasit ceva curat si convenabil ca pret. Ajutorul din partea mea consta in : merg cam la 2 saptamani (imi gasesc motiv [:)] ) pentru curatenie , isi face singur dealtfel cam de ,,ochiul soacrei"  , niciodata nu am gasit mizerie (poate nu face el curatenia ,cu toate ca acasa facea , asa, strictul necesar fara sa-i spun eu) , vase nespalate,mancare stricata in frigider nu gasesc; ii gatesc eventual ceva ce el nu are timp sa-si faca, mai ales dulciuri,ii mai calc cate ceva daca gasesc ceva necalcat; aprovizionarea si-o face singur, de spalat spala la masina, numai lenjeriile i le iau pt ca n-are spatiu suficient pt uscare . Are un loc de munca destul de bine platit dar pentru a-si satisface niste ,,nevoi" accepta cand mai pica cate ceva si din alte parti.Intr-o vacanta semestriala de exemplu a acceptat sa ajute (nu degeaba evident), la pus faianta, gresie, parchet . Si mai sunt exemple destule!

Anul acesta vrea sa plece la Dubrovnik, a ,,picat" ceva de munca suplimentar exact la fix ,cum spune el (colaboreaza cu o cunostinta de-a mea, soft-ist de meserie), anul trecut a fost la mare in Grecia, avea cazarea asigurata, a si muncit putin cat a stat acolo pentru ca s-a ivit, a imbinat utilul cu placutul.

Ce vreau eu sa spun cu asta ?! Daca vrei ceva , obtii de multe ori numai cu niste sacrificii (sacrificii : sa muncesti si ce nu-ti place, sa rupi din timpul liber etc).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

luisa: fiul tau ar fi un sot perfect pentru Nikol. Doar ca ea e casatorita deja si are un copil. 

 

[:-)))]  da, ar putea fi  , problema este ca-i cam mic pentru Nikol, pentru insuratoare/ obligatii. Eu l-am dat  exemplu, nu i-am facut reclama (poate ar fi trebuit sa fie fata [:)] ) !O sa-i vina si lui randul , sa-si intemeieze o familie , deocamdata are multe altele de facut pentru el. Tare mi-e teama ca o sa-si gaseasca la un moment dat o fata exact opusul lui (de ce ti-e frica nu scapi , parca asa se zice!) si-atunci ca sa echilibrez balanta si sa salvez casnicia, o sa ma sacrific eu si eventual cineva din familia ei (cu acordul lor binenteles!)! Sau o sa apar aici sa caut solutii pentru diverse probleme pe care le vedem noi (eu si fiul meu).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria,te intrebam care e solutzia(in viziunea ta)pe care sotzul ei o cauta?

 

Nu mi s epare normal sa lasi totul pe umerii sotzieie sau a familiei extinse,nu mi s epare normal sa cautzi nod in papura unui job sau unro joburi,in momentul in care tu nu ai nicio calificare si nici nu te zbatzi sa obtzii una.Scoala de soferi(e poate un pas spre o eventuala slujba)nu-tzi asigura nicio calificare,ar putea eventual fi un atuu pentru un job.

 

Repet nu o incurajez pe nickol sa divortzeze,am si spus eu cred ca -i va fi foarte greu sa iasa din casnicia asta daca asta-si va dori,eu am spus doar ca o intzeleg,ca era (apropae)normal sa se ajunga aici.

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu o inteleg pe Nikole ca si-a pierdut respectul pentru el ca barbat. Sunt sigura ca sunt mai multe la mijloc, citind si eu eu postarile ei anterioare. Eu nu o incurajez sa divorteze, eu nu sunt pentru asta , dar inteleg ca ea deja a discutat deschis cu sotul ei si totusi el nu a luat nici o atitudine. Faptul ca isi va lua permisul peste 2 luni, nu are nici o relevanta. Nu l asteapta nimeni ca si incepator in condus sa i dea de munca. Nu e asta problema. Parerea mea e ca daca vrea sa munceasca , gaseste oriunde. Inteleg ca nu are nici o calificare, pai atunci trebuie sa accepti orice post, nu ? Ori face o calificare. In tot anul asta putea sa faca ceva, exista cursuri de calificare, sau poti lucra voluntar pana inveti ceva . Solutii sunt, numai sa vrei. Numai ca mie mi se pare comod, sta acasa pe banii sotiei. Si eu mi-as pierde respectul fata de el si nu atat ca nu aduce bani, ci pentru ca nu are ambitie, nu se lupta sa faca ceva util , ci tot amana de azi pe maine, ca poate va suna cineva la usa sa i ofere jobul visat cu bani multi. Asa ceva nu va veni niciodata asteptand acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...