Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Asa te educa mama?


Recommended Posts

Am fost martora unei intamplari zilele trecute in timp ce stateam cu Sandra afara la joaca.

O vecina de a mea casatorita are un baietel de 5 ani, de care se ocupa toti bunici si matusa si ea,dar copilul e putin cam rasfatat ( in opinia mea).

 

Intamplarea a fost asa : Un alt vecin a trecut pe langa copil, iar copilul la salutat spunand ,,ceao,, in loc de buna ziua sau saru'mana. Ma deranjat felul in care ia raspuns respectivul copilului replicandu-i ,,asa te educa ma-ta?,,

 

I-am atras atentia respectivului ca totusi i se adreseaza unui copil de 5 ani care probabil ia spus ,,ceao,, fiindca asa i se pare normal, iar daca are ceva de reprosat sa ii spuna mamei copilului.

Toate bune si frumoase dar..tot mama copilului sa suparat inclusiv pe mine desii ei nu ii spusesem nimic, totusi pana la urma am atentionat-o ca ar mai trebuii sa lucreze cu copilul vis a vis de formula de adresare fata de alte persoane.

 

Recunosc ca Sandra nu spune ,,Ceao,, decat daca i se permite de catre persoana respectiva, in rest se adreseaza cu ,,buna sau buna ziua,, SI cu ,,sarumana,, cand vede o persoana cu par alb  fiindca asa mi sa parut corect sa o invat.

 

La voi cum e cu salutul?

post-118513-0-07150300-1375688757_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Posted Images

Ce le mai place unora sa se bage unde nu le fierbe oala......

 

 

Daca era vorba de copilul tau mai in iteleg...dar asa ????

 

Asta face parte din categoriile : de ce nu ii pui  caciula, de ce nu face inca pipi la olita, de ce nu vorbeste n-limbi staine, etc .........

 

P.S. Asta imi place mie aici - nimeni nu se baga, nimeni nu comenteaza cum iti cresti copilul, il imbraci, ........

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce le mai place unora sa se bage unde nu le fierbe oala......

 

 

Daca era vorba de copilul tau mai in iteleg...dar asa ????

 

Asta face parte din categoriile : de ce nu ii pui  caciula, de ce nu face inca pipi la olita, de ce nu vorbeste n-limbi staine, etc .........

 

P.S. Asta imi place mie aici - nimeni nu se baga, nimeni nu comenteaza cum iti cresti copilul, il imbraci, ........

 

Dar cine a zis ca eu ma bag in educatia copilului ei? Pe mine ma deranjat cum i sa adresat ala copilului, nu cum a procedat copilul.

Iar in ce o priveste pe ea nu m-am bagat niciodata in afara de intamplarea asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare amuzant, si in acelasi timp trist. Copilul a salutat, deci a facut ce trebuie. Ca a folosit varinata italiana, ce conteaza? Doar nu a injurat, n-a zis nimic urat.

 

Ai mei saluta pe toata lumea, indiferent de varsta, cu "Hello", c-asa-i moda aici. Inclusiv pe bunici, chiar daca apoi discuta cu ei in romana, sau o amestecatura romano-engleza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar cine a zis ca eu ma bag in educatia copilului ei? Pe mine ma deranjat cum i sa adresat ala copilului, nu cum a procedat copilul.

Iar in ce o priveste pe ea nu m-am bagat niciodata in afara de intamplarea asta.

 

 

 

 

Toate bune si frumoase dar..tot mama copilului sa suparat inclusiv pe mine desii ei nu ii spusesem nimic, totusi pana la urma am atentionat-o ca ar mai trebuii sa lucreze cu copilul vis a vis de formula de adresare fata de alte persoane.

 

 

 

Daca nici asta nu se numeste bagat .........

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar cine a zis ca eu ma bag in educatia copilului ei? Pe mine ma deranjat cum i sa adresat ala copilului, nu cum a procedat copilul.

Iar in ce o priveste pe ea nu m-am bagat niciodata in afara de intamplarea asta.

Cu ce drept ai atentionat-o? Inteleg sa atentionezi daca copilul injura, vb urat....dar ca saluta?! Si eu te-as fi trimis la plimbare si sa-ti vezi de ale tale. N-am sa imi invat copilul sa salute dupa cum iti place tie, lui X, Y. Ironia e ca nu iti dai seama de gafa facuta si te simti tot tu ofensata, ia pune-te in locul mamicii respective.....imagineaza-ti ca al tau prunc da peste o persoana careia nu-i place salutul "sarumana" si s-ar gasi o "binevoitoare" sa te atentioneze....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce drept ai atentionat-o? Inteleg sa atentionezi daca copilul injura, vb urat....dar ca saluta?! Si eu te-as fi trimis la plimbare si sa-ti vezi de ale tale. N-am sa imi invat copilul sa salute dupa cum iti place tie, lui X, Y. Ironia e ca nu iti dai seama de gafa facuta si te simti tot tu ofensata, ia pune-te in locul mamicii respective.....imagineaza-ti ca al tau prunc da peste o persoana careia nu-i place salutul "sarumana" si s-ar gasi o "binevoitoare" sa te atentioneze....

 

si daca ma atentionaza care e problema? Daca vreau o ascult daca nu nu, dar nu trebuie sa fac pe suparata, si si normal ca i-am atras atentia cand am vazut cum vorbeste vecinul cu copilul si ea nu a reactionat in nici un fel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare amuzant, si in acelasi timp trist. Copilul a salutat, deci a facut ce trebuie. Ca a folosit varinata italiana, ce conteaza? Doar nu a injurat, n-a zis nimic urat.

 

Ai mei saluta pe toata lumea, indiferent de varsta, cu "Hello", c-asa-i moda aici. Inclusiv pe bunici, chiar daca apoi discuta cu ei in romana, sau o amestecatura romano-engleza.

 

Nu zic ca copilul nu a salutat, a salutat dar tot el a fost cel luat prea tare ,,fiindca nu asa se saluta,, de parca mai conteaza forma in care saluti, conteaza doar sa saluti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...