Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Oxxy, bravo pentru greutatile bebeilor! Si eu am avut probleme cu tranzitul intestinal toata sarcina. Ca si tine, am consumat lichide multe (apa), alimente cu multe fibre (pe langa fructe, legume, cereale integrale) si prune uscate. Mai luam niste pastilute care usurau rezultatul final al tranzitului intestinal, aici se numesc Colace.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oxxy, bravo pentru greutatile bebeilor! Si eu am avut probleme cu tranzitul intestinal toata sarcina. Ca si tine, am consumat lichide multe (apa), alimente cu multe fibre (pe langa fructe, legume, cereale integrale) si prune uscate. Mai luam niste pastilute care usurau rezultatul final al tranzitului intestinal, aici se numesc Colace.

Si eu am experimentat aceleasi neplaceri.  Pe mine ma ajuta enorm consumul de iaurt pe stomacul gol dimineata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce liniste e pe aici! Pe unde umblati?

Mai fetelor ce minunat e sa ai copii care mananca! A inceput sa manance si Lara mea si nici Albert nu mai face mofturi la mancare. Pai e o adevarata feerie! Sunt mese la care amandoi mananca tot biberonul in 5 minute. Doamne ajuta! Daca ar si dormi si daca n-ar fi virozati, cred ca as fi in rai. Avem probleme cu somnul, sunt nopti in care se trezesc la 10-15 si plang. Se mai trezesc si in toiul noptii si nu vor sa mai doarma. Azinoapte mi-au dormit pana la 6 si s-au trezit doar de vreo 4-5 ori. Boierie! Lara se trezeste fiindca se intoarce pe burta si cand vrea sa se intoarca inapoi nu poate, isi prinde manuta sub ea si o doare. Albert se trezeste plangand dupa suzeta. In plus amandoi sunt muciosi si se mai trezesc si fiindca au nasurile infundate. Zilele astea sunt maraiti rau amandoi din cauza racelii. Nu inteleg de ce se plang unele mamici cu un singur copil, care doarme si mananca bine... Cred ca m-as plictisi....

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce liniste e pe aici! Pe unde umblati?

Mai fetelor ce minunat e sa ai copii care mananca! A inceput sa manance si Lara mea si nici Albert nu mai face mofturi la mancare. Pai e o adevarata feerie! Sunt mese la care amandoi mananca tot biberonul in 5 minute. Doamne ajuta! Daca ar si dormi si daca n-ar fi virozati, cred ca as fi in rai. Avem probleme cu somnul, sunt nopti in care se trezesc la 10-15 si plang. Se mai trezesc si in toiul noptii si nu vor sa mai doarma. Azinoapte mi-au dormit pana la 6 si s-au trezit doar de vreo 4-5 ori. Boierie! Lara se trezeste fiindca se intoarce pe burta si cand vrea sa se intoarca inapoi nu poate, isi prinde manuta sub ea si o doare. Albert se trezeste plangand dupa suzeta. In plus amandoi sunt muciosi si se mai trezesc si fiindca au nasurile infundate. Zilele astea sunt maraiti rau amandoi din cauza racelii. Nu inteleg de ce se plang unele mamici cu un singur copil, care doarme si mananca bine... Cred ca m-as plictisi....

Va pup!

Tusferi, mare adevar graiesti [flo2] . Cand bebelusii sunt linistiti si plang doar de foame, si cu doi poate fi usor. Am mare noroc cu ai mei. Noaptea pot dormi cel putin 4 ore legate si mai dorm doua ore dupa alaptarea de la 4-30-5.00. Sper ca Lara si Albert sa te lase sa dormi si tu noptile. Tin pumnii sa le treaca repede raceala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru gravidutele noastre

 

 

In the period between 2003 and 2012 we performed a study to improve the perinatal and postnatal outcome of multiple pregnancies. A prophylactic vaginal cerclage was applied in twin and triplet pregnancies using a modified Shirodkar technique. The results were very encouraging and the study was published in the scientific journal: ‘Journal of Clinical Gynecology and Obstetrics’, issue 2(2), September 2013.

 

With this method the suture is completely embedded in order to avoid the risk of infection, chorioamnionitis and premature rupture of membranes. In the 31 twin pregnancies studied, the average gestational age was 35+4 weeks and the average weight of the neonate was 2267g. These values were higher than those reported in other studies at 33+6 weeks and 1969.15g.

 

In the triplet pregnancies the average gestational age was 33+6 weeks and the average neonatal weight was 1814.67g. Other studies have reported gestational age at 29+5 weeks and weight at 1309g for triplet pregnancies.

 

In our study, the placement of the suture increased the average gestational age and the neonatal weight in multiple pregnancies. This decreases the chances of premature labout, the time needed in the neonatal care intensive unit and the chance of perinetal mortality and morbitity. Only one baby was born with very low birth weight, under 1500g (1240g), which corresponds to 1.6% of our twin pregnancies. This percentage was much lower than 9.7% and 15% reported in other studies. In our triplet pregnancies we had no babies with extremely low birth weight (less than 1000g) even though this is something reported in other studies.

 

All women were active and able to avoid bed rest during their pregnancies and thus avoided all the psychological issues associated with it.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si de la noi,

 

cer scuze ca nu am mai intrat,am ramas iar fara net o perioada,m-am gandit insa la voi mereu.

din pacate timpul meu liber este din ce in ce mai limitat,cu ele in casa nu reusesc sa fac nimic,nu am cu cine sa le las ca sa mai pot sa fac si eu ceva,o curatenie mai mare,sa calc rufe.

imi este din ce in ce mai greu,fetitele au acum 21 de luni si jumatate(pe 28 septembrie),sunt din ce in ce mai active,nu stau locului o secunda,ma doare capul in fiecare zi,cand ma pun in pat noaptea ma simt ca batuta,simt ca mi-a cazut un bloc pe mine.

am probleme cu Laura,ea mi-a vomitat de la inceput mai des,dar acum de o perioada imi vomita si zilnic,ieri mi-a vomitat si laptele cu biscuiti de dimineata iar astazi nici nu a vrut sa auda de lapte cu biscuiti,asa ca a stat pana la pranz doar cu o bucatica de sunca,2 pufuleti si un pic de paine pana la masa de pranz.

vinerea viitoare am programata vizita la pediatra si vreau sa ii facem o investigatie mai avansata,o ecografie,ceva la stomac,poate are ceva probleme la gat,nici nu stiu ce sa mai cred.

sunt disperata,sunt foartye suparata si stresata,stau la fiecare lingurita pe care i-o dau cu frica ca imi vomita.

cateodata imi vomita exact la ultima lingurita de mancare.

in rest e foarte activa,cand ii este foame vine la frigider si bata cu manuta,inca nu vorbeste nici una ceva din care sa pot sa inteleg ceva clar,insa imi dau de inteles prin gesturi.

 

din ceea ce vad e mult mai isteata decat Francesca,reuseste sa faca lucruri pe care sora-sa inca nu le face.

de exemplu: imi aprinde luminile in casa ziua si mi le stinge seara,tranteste usile,reuseste sa deschida si sertarele fara maner,aseaza bine cuburi unul peste celalalt,urca scarile si coboara bine,da cu mingea de pamant si da si cu piciorul in mingie,trage jucarii cu fir dupa ea.

Francesca e mult mai diferita de ea,nu am probleme cu ea la masa,mesteca foarte bine,doarme fara sa ceara lapte pana dimineata,Laura inca mai cere lapte,dar nu mereu,depinde cum mananca seara sau daca vomita.

Francesca acum e numai in brate cu taica-sau cand vine,desi e foarte atasata si de mine,insa cand suntem toti impreuna sta numai calare pe el,s-a schimbat foarte mult.

 

Fetelor,bravo voua celor care alaptati,e greu dar se poate,tare as fi vrut si eu sa reusesc sa le alaptez mai mult de 5 luni si jumatate,dar nu mai aveam lapte suficient pentru amandoua,plus ca nu mai sugeau nici ele ca la inceput.

 

Va salut pe toate si mai intru.

A,vroiam sa mai zic ca mie mi se pare mult mai greu acum in al doilea an de viata al lor,decat in primul an.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua mamici,ma scuzati ca dau buzna aici,si eu sunt o mamica de august,fetita mea implineste maine 8 saptamani de cand s-a nascut.Vreau doar sa intreb daca sunteti interesate sa cumparati hainute second hand si noi.am un cont pe facebook unde sunt toate detaliile si pozele.aici https://www.facebook.com/babywith.style.7

Azi o sa postez cateva noutati pentru baietei nounascuti si in special pentru gemeni.Daca doriti sa cumparati dati add la lista mea de prieteni si rezervati la poza unde e hainuta care va place.Trimit colet prin posta oriunde in tara.Va astept si va multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxxy, imi pare rau pentru Laura... Cred ca e f stressant pt tine. A fost stressant pt mine cand vomita lapticul, dar la papita e si mai stressant... 

La noi mancatul bine a tinut doar vreo saptamana, aproape 2. Acum nu mai mananca nici unul... Cu somnul stam tot prost. Albert se trezeste la fiecare 10 min si plange. Azi noapte pana la 3 asa s-a trezit, dupa care s-a trezit Lara si a plans pana pe la 4. La 5.30 s-a trezit Albert si n-a vrut sa mai doarma. Cam asa e in fiecare noapte.

Acum sunt maraiti amandoi, probabil fiindca sunt nedormiti, ca ziua nu vor sa doarma...

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tusferi,e intr-adevar greu si pentru tine si pentru mine si cred ca pentru orice mama sa isi vada copilul ca vomita sau ca nu mananca.

Eu cel mai mult ma preocup in privinta alimentatiei lor ca de schimbat pampersi sau facut baita,etc,,sa zicem ca ma descurc bine.

La capitotul mancare insa nu am fantezie deloc,iar de cate ori incerc sa fac cate o reteta noua sau chiar si o mancare obisnuita ma tine in loc faptul ca inca nu au toate maselutele ca sa mestece bine,ca sa nu mai zic ca Laura la masa nu vrea sa mestece deloc,doar cand mananca de una singura,din mana ei adica.

Chiar daca Francesca mesteca mult mai bine,ma tine in loc faptul ca Laura nu mesteca mai deloc sau imi vomita cand nici nu ma astept.

Vineri am vizita cu pediatra si o sa-i explic cum stau lucrurile.

Mi-am promis eu de una singura ca atunci cand le voi vedea ca mananca bine,adica mesteca bine tot ce le dau sau cand vor manca ele singurele,dau petrecere,adica voi bea o bere intreaga.Glumesc,bineinteles,dar sunt fixata rau cu mestecatul lor,mai multe persoane m-au sfatuit ca daca Laura mesteca bine atunci cand mananca singurica,atunci sa ii pun farfuria cu mancare in fata si sa manance ea singurica.

Am incercat si asa,numai ca mai mult se joaca,iar apoi arunca mancarea pe jos.

Am incercat sa inchid si tv,degeaba,ea e foarte distrata,imi arata jucariile,imi arata o musca ratacita prin casa si incearca sa o si prinda,din astea.

Vad ca singura solutie care functioneaza cat de cat este sa ii dau sa manance mai putin,oricum ea mananca mereu inainte de masa cate ceva,deci stomacelul ei e mai plin cand ajunge ora mesei.

 

In rest,sunt doua fetite foarte frumusele,toti mi le lauda,Laura e foarte simpatica,Francesca e frumoasa si foarte delicata,fina.

Fac progrese,acum si Francesca aseaza cuburi unul peste celalalt,plang amandoua mult mai putin,incep sa se joace mai mult impreuna si unde e una e si cealalta,sunt foarte unite.

Nu-mi vine sa cred ca peste 3 luni vor implini 2 ani,cand a trecut tot timpul asta?

 

Daca ai posibilitatea,fa filmulete cu ei,vad ca ai tai au 6 luni acum.

 

 

Salut toate mamicile si burticile,vad ca e mare liniste pe aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...