Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Tusferi,e intr-adevar greu si pentru tine si pentru mine si cred ca pentru orice mama sa isi vada copilul ca vomita sau ca nu mananca.

Eu cel mai mult ma preocup in privinta alimentatiei lor ca de schimbat pampersi sau facut baita,etc,,sa zicem ca ma descurc bine.

La capitotul mancare insa nu am fantezie deloc,iar de cate ori incerc sa fac cate o reteta noua sau chiar si o mancare obisnuita ma tine in loc faptul ca inca nu au toate maselutele ca sa mestece bine,ca sa nu mai zic ca Laura la masa nu vrea sa mestece deloc,doar cand mananca de una singura,din mana ei adica.

Chiar daca Francesca mesteca mult mai bine,ma tine in loc faptul ca Laura nu mesteca mai deloc sau imi vomita cand nici nu ma astept.

Vineri am vizita cu pediatra si o sa-i explic cum stau lucrurile.

Mi-am promis eu de una singura ca atunci cand le voi vedea ca mananca bine,adica mesteca bine tot ce le dau sau cand vor manca ele singurele,dau petrecere,adica voi bea o bere intreaga.Glumesc,bineinteles,dar sunt fixata rau cu mestecatul lor,mai multe persoane m-au sfatuit ca daca Laura mesteca bine atunci cand mananca singurica,atunci sa ii pun farfuria cu mancare in fata si sa manance ea singurica.

Am incercat si asa,numai ca mai mult se joaca,iar apoi arunca mancarea pe jos.

Am incercat sa inchid si tv,degeaba,ea e foarte distrata,imi arata jucariile,imi arata o musca ratacita prin casa si incearca sa o si prinda,din astea.

Vad ca singura solutie care functioneaza cat de cat este sa ii dau sa manance mai putin,oricum ea mananca mereu inainte de masa cate ceva,deci stomacelul ei e mai plin cand ajunge ora mesei.

 

In rest,sunt doua fetite foarte frumusele,toti mi le lauda,Laura e foarte simpatica,Francesca e frumoasa si foarte delicata,fina.

Fac progrese,acum si Francesca aseaza cuburi unul peste celalalt,plang amandoua mult mai putin,incep sa se joace mai mult impreuna si unde e una e si cealalta,sunt foarte unite.

Nu-mi vine sa cred ca peste 3 luni vor implini 2 ani,cand a trecut tot timpul asta?

 

Daca ai posibilitatea,fa filmulete cu ei,vad ca ai tai au 6 luni acum.

 

 

Salut toate mamicile si burticile,vad ca e mare liniste pe aici.

Roxxy, eu cred ca tu iti creezi singura griji si probleme in privinta mancarii. Alma mea a papat singurica de la 10 luni pt ca era ff incapatanata si altfel nu voia nici sa deschida gura. I-am taiat legumele fierte sau pregatite la aburi in bucatele mici, la fel am facut si cu carnea si ii puneam farfurioara sub nas, bavetica mare , cu tot cu maneci (un fel de sort/haina de pictor plastificata pe ea) si sub scaunul ei puneam o fata de masa de plastic, pe care o curatam usor dupa fiecare masa. Masa era mereu o distractie pentru ea. E drept ca jumatate ateriza pe jos(pe fata de masa), dar papa jumate oricum...si nu avea nici ea maselute, dar se descurca sa pape mancarea fff moale, chiar si miez de paine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Danyce,ai dreptate,imi fac multe griji si ma stresez de fiecare data cand vine ora de masa.

Am facut vizita la pediatra,a vazut si dansa ca Laura nu a crescut nici in inaltime si nici nu a pus un gram pe ea de 2 luni,ba inca a slabit 100 grame.

Cred si eu,la cat mi-a vomitat in ultimul timp.

Mai ales cand e racita imi vomita,chiar si laptele.

Pediatra a decis sa ii facem analize de sange complete si de urina plus analize pentru a vedea daca nu are vreo intoleranta la lapte.

Joi trebuie sa fim la spital pentru analize.

Ai idee daca poate sa manance inainte lapte?

Eu cred ca nu,am si uitat sa intreb pediatra.

 

Am incercat sa-i pun farfurioara cu mancare in fata,mananca singurica un pic si pic-ul ala inseamna foarte putin caci de la farfurie si pana la gurita ei cade aproape tot din lingurita,iar apoi se joaca,baga mainile in farfurie,ia mancarea cu mana si mananca,apoi se joaca iar aruncand-o pe jos.

Singura solutie e sa-i dau sa manance pana vad ca da semne ca e satula,apoi ma opresc,avand in vedere ca ea mananca mai mereu.

 

Ce fac bebelusii tai?Cum te descurci?

Cred ca Alma e foarte incantata de fratiorii ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci, Roxxy, de intrebare. Bebelusii sunt foarte bine. Cresc frumos si sunt sanatosi, papa mult si sunt rasfatati de toata lumea. Sotul ma ajuta mult cu ei. Nu cred ca m-as descurca chiar singura cu ei si cu Alma. Incerc sa-i alaptez cat pot de mult. De fapt cam 80% din hrana lor zilnica o reprezinta laptele matern. Mulg cam 500ml pe zi si ii pun pe rand la san. Cand urla deodata de foame, sunt uneori constransa de imprejurari (asta cand n-am rezerve suficiente de lapte matern) , sa le dau si completare (in timp ce il hranesc pe unul la san, ii dau lapte praf la celalalt si fac cu schimbul la un moment dat, sa evit ca doar unul sa fie privelegiat si sa pape lapte matern).

Sotul ajuta mult la curatenie, face cumparaturi si le face baie la bebelusi, sta cu ei ori de cate ori simt eu nevoia sa evadez putin (1 ora pana in oras sau sa fac o baie relaxanta).

Alma ajuta si ea, ii rasfata, se joaca cu ei. Pana acum ma declar multumita de cum evoluam cu totii ca familie.

Eu am ceva kilograme bune in plus, dar incerc sa nu ma stresez pentru asta. O sa incerc sa ma plimb cat mai des cu bebelusii (asta e singura forma permisa de "sport" pana acum) si dupa vreo 2 luni ma apuc de sport. De dieta inca nu se pune problema.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragi mamici si viitoare !! [hia] Sper sa ma primiti si pe mine printre voi[biz] !!!

Eu am facut in luna august un FIV la Medlife reusit,

rezultatul fiind o sarcina gemelara [bib] [bib] , data probabila a nasterii fiind 21 mai 2014. Gemenii sunt bivitelini, in saci diferiti.

Pana acum totul decurge bine , avem doua ecografii pana in prezent, la ultima dintre ele am auzit si activiatetea cardiaca :124,  respectiv 126 bpm.

  IIncerc sa recuperez capitolele anterioare, doar ca sa vad ce ma asteapta!! Nu cred ca este usor...dar sigur va fi distractiv !! Va [pup] !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragi mamici si viitoare !! [hia] Sper sa ma primiti si pe mine printre voi[biz] !!!

Eu am facut in luna august un FIV la Medlife reusit,

rezultatul fiind o sarcina gemelara [bib] [bib] , data probabila a nasterii fiind 21 mai 2014. Gemenii sunt bivitelini, in saci diferiti.

Pana acum totul decurge bine , avem doua ecografii pana in prezent, la ultima dintre ele am auzit si activiatetea cardiaca :124,  respectiv 126 bpm.

  IIncerc sa recuperez capitolele anterioare, doar ca sa vad ce ma asteapta!! Nu cred ca este usor...dar sigur va fi distractiv !! Va [pup] !

Bine ai venit!! Sarcina usoara! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce,ma bucur pentru voi,e tare bine ca reusesti sa alaptezi,e bine ca ai ajutor si din partea sotului,inteleg ca soacra nu te ajuta.

 

Monik33,bine ai venit in club si iti doresc si eu sarcina usoara.

Din pacate aici nu prea mai scrie nimeni,s-au mutat mamicile pe facebook.

Imi pare tare rau,nici macar moderatoarea Laura nu mai scrie nimic,intr-un timp raspundea la intrebarile noastre.

O sa incerc si eu sa citesc din urma tot ce s-a scris,in limita timpului liber pe care il am.

 

Dupa cum se vede,n-am somn.

Am avut o zi tare nasoala,nu imi merge masina de spalat.adica nu elimina apa asa ca trebuie sa stau mereu cu ligheanul langa si sa ridic ligheane pline de apa in wc.

Ocupata cu cina fetitelor mele,am uitat ca am lasat furtunul in lighean si cand mi-am amintit era prea tarziu,baia,holul si camera erau pline de apa.

Stand la tara si cu toate ca am plasa de tantari,imi intra in casa toate ganganiile de pe lume,acum mai nou ma trezesc in casa cu gangania aceea care daca o omori miroase urat,in italiana se zice cimice,in romana nu stiu cum se zice.

Eu am oroare de ganganii si efectiv tip cand vad in casa asa ceva si nu stiu cum sa o arunc mai repede afara.

Si ca totul sa fie perfect m-am trezit si cu o ganganie care seamana a paianjen dar nu cred ca este,are picioarele lungi si subtiri si era pe perete.

Cosmar si nu reusesc sa dorm deloc.

Nu sunt eu destul de suparata cu Laura,mai imi lipseste si asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua mamici si burtici,

Am mai inceput zilele trecute un mesaj insa l-am abandonat:(.

Monik33: Polizu este o maternitate cu f multe dotari si experienta in cazul prematurilor , iar porbabilitatea de nastere prematura la gemeni este mai mare. Cred ca din acest motiv este ales Polizu.

Mamici, noi crestem si facem nebunii multe. Devastam domritorul parintilor. Intr-o seara s-au refugiat acolo si cand m-am dus s avad ce fac am vrut sa-i impresionez intrebandu-i apasat: ce faceti aici? Iar ei sarind in pat in continaure (in timp ce un sutien al meu atarna de lustra) mi-au raspuns: facem o male pet'ecele! Ce poti raspunde la asa ceva? Am incercat sa nu rad dar nu am putut. Raspunsurile lor ma iau prin surprindere mereu. Am fost plecati in concediu fara ei vreo 4-5 zile. Pe langa ca mi-a fost dor nebun de ei, la intoarcere ne tot luau obrajii in palme si ne intrebau: Mami, unde ai fost? in concediu, mami. Si dece ai p'ecat fala mine?...

Mai la iarna incepem gradinita. Am emotii cat carul..

Am si eu o intrebare la mamicile mai mari si cele de-o varsta cu noi: puii vostri se joaca doar intre ei sau socializeaza si cu alti copii? Ca la noi , mai ales in ultima vreme , se accetueaza o salbaticie mare. Nu vor sa se joace cu alti copii si cand ii vad la locul de joaca , cer imediat acasa. Ma macina treaba asta.

V apupam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici si burtici!

Va citesc din umbra si incerc sa adun cat mai multe info...

Din fetele veterane nu prea mai scriu...anul trecut era multa lume pe aici.

Balanta, Brigit, Amalia,Tusferi si mai sunt fete care ne cunoatem,,,poopici  [flor]  [flor]  [flor]  [flor]  [flor]

 

Monik, felicitari si aici! sarcina usoara [flo2]

Sa ajungem cu bine cat mai aproape de termen!

 

Cele care foloseati dopplerul fetal pt inimuci, de la cate sapt se auzeau ambele?

Eu aud f bine, doar ca nu mereu pe amandoi,,cred ca un pui e mai in spate.

 

sa aveti o duminica frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...