Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

OXXY [flo2]  pereche am si abia astept sa le vad mutritele.La fel si dr.mea imi vorbeste de nastere la 38s.nu prea imi vine sa cred,eu mi-am propus sa ajung la 36s si sper sa reusesc.

 

Ai dreptate,cu fiecare saptamana care trece chiar daca fizic ma resimt cu psihicul stau din ce in ce mai bine,pericolul cel mai mare a trecut si cu voia lui DD o sa fie bine.

 

te pup si te astept cu vesti de la eco [pup]

Va fi tot mai bine. Eu am nascut copilasii la 35 de saptamani si 3 zile si se dezvolta excelent.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna, fetelor! [flo2]

 

 

Eh, Daniela, eu ma rog sa ma vad trecuta de 32 de saptamani, iar pe urma ma voi ruga pentru fiecare saptamana in plus. Eu ma resimt si psihic, nu numai fizic, ma streseaza orice. Probabil si din cauza unor probleme adiacente, in fine.... Voi va simititi bine de tot copilasii?! Eu nu prea si ma stresez si din cauza asta. Insa de fiecare data cand am fost la eco, misunau pe acolo si erau ok si in grafic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana [flo2]  am crezut ca nu vad bine,bine ai venit.Eu baietelul l-am simtit de la inceput mai putin,chiar si inimioara la control o gaseste dr.mai greut,intotdeauna ne zice ca se ascunde,eu cred ca este mai discret si sigur seamana cu tat`su,mai linistit,iar fetita o simt f.f bine,imi trage niste suturi,tocmai a incheiat o repriza.Cred ca depinde cum sunt ei asezati,atata timp cat totul e bine la eco zic ca nu ai de sa iti faci griji.Pe mine de curand a inceput sa ma doara si spatele daca stau in picioare sau merg chiar si numai 10 min.Am mai iesit la cumparaturi pt.ei dar cred ca sambata o sa iau ultimele lucrusoare care ne lipsesc si nu mai ies,daca stau in pat nu ma doare nimic. [pup]

Danyce [flo2]  va mai vad din cand in cand pe f.b,sunteti tare frumusei,o fam.frumoasa,iar tu o mamica eroina(am mai citit la odiseea voastra [biz] ) dar ti-am mai spus,sper sa nu te superi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela esti o norocoasa cu pereche, de fapt toate cu gemeni suntem...pentru mine sunt o minune de la DD, mai ales ca s-au format dintr-un singur ovul, cum de i-a venit lui sa se divizeze?:)))...am fost la control, la 29 de sapt.(nu stiu cand a trecut timpul:)), bebe 1 are 1309g si bb 2 are 1458g...suntem bine, dr. zice ca, daca au chef sa vina mai devreme si sunt mici, sa-i nastem natural.

Voi ce ziceti: natural sau cezariana?

PS: Mi se infunda nasul noaptea de nu pot respira, ati patit asa ceva? cred ca e legat tot de sarcina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela [pup] , ce sa zic, m-au scos senzatiile naspa din barlog.... Mai am si eu dureri de spate uneori si am zile cand mi-e greu sa ma misc, sa ma ridic din pat, ma mai doare pe la jumatatea burtii, banuiesc ca sunt muschii etc. Mare lucru nu fac, la spital si in oras la cumparaturi merg cu masina si scurt, mai fac o mancare, mai pun la spalat, mai calc si cam atat. In rest, in pat. Hainute am cumparat si primit de la prietene o gramada, inca mai am de spalat vreo doi saci cred. Am marimi de la tiny baby la 12 luni. [:)]

 

 

Oxxy, eu am probleme cu nasul de ceva vreme, se usuca foarte tare mucoasa, uneori mai sangereaza. Ce ma mai ajuta pe mine e sa pun cate doua picaturi de ulei de susan in fiecare nara inainte de culcare.

 

 

Simptomul cel mai suparator acum la mine este ca am seara niste picioare foarte nelinistite, imi zvacnesc cumva si o senzatie foarte aiurea. O sa imi fac si analize zilele astea si sa vad daca am vreo lipsa de calciu sau fier.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana [flo2]  am crezut ca nu vad bine,bine ai venit.Eu baietelul l-am simtit de la inceput mai putin,chiar si inimioara la control o gaseste dr.mai greut,intotdeauna ne zice ca se ascunde,eu cred ca este mai discret si sigur seamana cu tat`su,mai linistit,iar fetita o simt f.f bine,imi trage niste suturi,tocmai a incheiat o repriza.Cred ca depinde cum sunt ei asezati,atata timp cat totul e bine la eco zic ca nu ai de sa iti faci griji.Pe mine de curand a inceput sa ma doara si spatele daca stau in picioare sau merg chiar si numai 10 min.Am mai iesit la cumparaturi pt.ei dar cred ca sambata o sa iau ultimele lucrusoare care ne lipsesc si nu mai ies,daca stau in pat nu ma doare nimic. [pup]

Danyce [flo2]  va mai vad din cand in cand pe f.b,sunteti tare frumusei,o fam.frumoasa,iar tu o mamica eroina(am mai citit la odiseea voastra [biz] ) dar ti-am mai spus,sper sa nu te superi.

Merci pt aprecieri! [flo2]  De ce m-as supara? Mereu m-am straduit sa fie bine si am o fire optmista/pozitiva. Asta ma ajuta enorm deoarece ajutor din alte partin n-am si trebuie sa-mi gasesc resursele in propriile forte.

 

Sarcina usoara in continuare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela esti o norocoasa cu pereche, de fapt toate cu gemeni suntem...pentru mine sunt o minune de la DD, mai ales ca s-au format dintr-un singur ovul, cum de i-a venit lui sa se divizeze?:)))...am fost la control, la 29 de sapt.(nu stiu cand a trecut timpul:)), bebe 1 are 1309g si bb 2 are 1458g...suntem bine, dr. zice ca, daca au chef sa vina mai devreme si sunt mici, sa-i nastem natural.

Voi ce ziceti: natural sau cezariana?

PS: Mi se infunda nasul noaptea de nu pot respira, ati patit asa ceva? cred ca e legat tot de sarcina

Nu la toate s-au format embronii dintr-un ovul. Perechile sunt clar rezultatul fecundarii a doua ovule diferite. Si ai mei pisoi tot din ovule diferite provin, nu sunt gemeni identici, chiar foarte diferiti la caracter/comportament.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin cu o noua problema: recoltam celule stem sau nu? Care sunt cele mai sigure banci de celule stem?...mi-am gasit ocupatie:))))

Dupa indelungi documentari - mai mult ale sotului - am hotarat sa nu recoltam celule stem. In primul rand am descoperit ca ele sunt utile deocamdata doar in tratarea catorva boli (de cele mai multe ori autoimune si atunci cam trebuie sa achizitionezi de la alte persoane/banci), timpul de recoltare la gemeni este dublu si pot aparea diverse complicatii in timpul nasterii iar argumentul decisiv a fost ca daca tot dispui de cateva zeci sau chiar sute de mii de Euro pentru operatie/ tratament (Doamne fereste!) atunci mai gasesti cateva mii pentru a cumpara celule stem din bancile existente la nivel mondial.

Salut toate mamicile si burticile!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...