Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Jaguar,la mine au inceput pe la 16 s,dar nu eram sigura ca sunt ei,m-am convins pe la 17-18.Eu am oprit toate med.prin saptamana 13,mai iau doar acid folic si un comlex de vit.prenatale pana la sfarsitul sarcinii.Carucior o sa luam ``trenulet`` pentru ca am gasit unul care ne convine si la prêt de la Graco si e si destul de frumusel.Am observat ca nu merita sa investesti foarte mult,poate ca bbii nici nu vor sa stea in el sau poate ca la vara o sa il schimbam pt.unul sport,cine stie?

Oxxy,Ana,la voi a aparut colostrul?Eu ma tot caut dar inca nu am vazut nimik [fri] .Intr-o noapte am visat ca am avut ceva si am fugit repede la baie sa ma uit,clar ca incepe sa ma streseze déjà alaptatul [alcool]

Azi am fost la control,totul merge bine,doar ca ma doare burta de nu mai stiu ce sa fac,am cerut dr.sa-mi dea ceva med.a zis ca nu exista,daca ar sti ea cate nospa bag eu,doar ca nu prea ajuta nici asta.Singura solutie e sa stau in pat,o sa fac gaura in frumoasele mele canapele si Doamne ce le-am mai purtat de grija pana acum [clo]

 

VA PUP  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daniela, cum anume te doare burta, unde?! Si eu iau no spa preventiv, 2-3 pe zi. Nu ca am dureri nu stiu de care, dar ma streseaza ca e asa de tare. Mai iau si un magne b6 forte la pranz, asta pe langa vitamine. Desi naiba stie de ce le iau, parca nu au nici un efect, ma asteptam sa imi faca pofta de mancare sau ceva de genul, insa nici vorba. Sper sa fie bune la ceva, sa ajute macar fetitele. Pe mine ma mai doare uneori, rar, burta la mijloc, cred ca sunt ceva muschi care se intind. O analizez mereu si mi se pare ciudata ca forma, ba ca nu e prea sus, ba ca e spre pubis umflata, ba ca nu stiu ce.... si imi stresez si sotul. Doar cand ies afara, la cateva zile, si vad cum se intinde haina pe mine, atunci realizez ca ea chiar creste.... [:)]

 

 

Despre colostru, nu curge absolut nimic la mine. Am visat si eu intr-o noapte ca mi-a venit si gaurile mari din care iesea le-am vazut si eram happy. [:-)))] Am pus si eu intrebari pe un grup si ziceau fetele ca unora le vine, altora nu si ca in nici un caz nu e un indicator al faptului ca vei avea sau nu lapte. La fel, nici sanii mariti sau nu, nu reprezinta nimic. Asa ca eu am ales sa stau calma, happy ca nu imi patez hainele si am incredere ca stie el corpul meu ce trebuie sa faca atunci cand va fi cazul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, cum anume te doare burta, unde?! Si eu iau no spa preventiv, 2-3 pe zi. Nu ca am dureri nu stiu de care, dar ma streseaza ca e asa de tare. Mai iau si un magne b6 forte la pranz, asta pe langa vitamine. Desi naiba stie de ce le iau, parca nu au nici un efect, ma asteptam sa imi faca pofta de mancare sau ceva de genul, insa nici vorba. Sper sa fie bune la ceva, sa ajute macar fetitele. Pe mine ma mai doare uneori, rar, burta la mijloc, cred ca sunt ceva muschi care se intind. O analizez mereu si mi se pare ciudata ca forma, ba ca nu e prea sus, ba ca e spre pubis umflata, ba ca nu stiu ce.... si imi stresez si sotul. Doar cand ies afara, la cateva zile, si vad cum se intinde haina pe mine, atunci realizez ca ea chiar creste.... [:)]

 

 

Despre colostru, nu curge absolut nimic la mine. Am visat si eu intr-o noapte ca mi-a venit si gaurile mari din care iesea le-am vazut si eram happy. [:-)))] Am pus si eu intrebari pe un grup si ziceau fetele ca unora le vine, altora nu si ca in nici un caz nu e un indicator al faptului ca vei avea sau nu lapte. La fel, nici sanii mariti sau nu, nu reprezinta nimic. Asa ca eu am ales sa stau calma, happy ca nu imi patez hainele si am incredere ca stie el corpul meu ce trebuie sa faca atunci cand va fi cazul.

Asa zic si eu:stati calme, fetelor, ca vine  colostrul dupa nastere. Mie niciun strop nu mi-a venit dinainte si apoi am avut berechet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, burtici grase! Cel putin asa e la mine. Am corpul mic, picioarele subtiri si un burtoi cat toate zilele. :)))Eu m-am confruntat cu anemie si trebuie sa iau fier asa ca am oprit magne b6 caci scria in prospect. In rest iau Femibion 2. Calciul e putin sub limita dar doctora nu mi-a dat sa iau, in schimb bag eu lactate cate pot.

Eu parca pe la 16 saptamani am simtit primele miscari usoare, desi dr. zicea ca in jur de 18 sapt o sa simt.

Va spuneam ca am niste coji galbene pe sfarcuri de ceva timp. Or fi de la colostru? oricum imi aplic deja un unguent cu lanolina si s-au mai

inmuiat. Sper sa nu am probleme cu alaptatul.

Voi cat de des aveti contractii BH? Mie mi se intampla des sa mi se intareasca burta in ambele parti, de nu mai pot de stomac si de ficat:))). E normal?

pupici pe burtici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, burtici grase! Cel putin asa e la mine. Am corpul mic, picioarele subtiri si un burtoi cat toate zilele. :)))Eu m-am confruntat cu anemie si trebuie sa iau fier asa ca am oprit magne b6 caci scria in prospect. In rest iau Femibion 2. Calciul e putin sub limita dar doctora nu mi-a dat sa iau, in schimb bag eu lactate cate pot.

Eu parca pe la 16 saptamani am simtit primele miscari usoare, desi dr. zicea ca in jur de 18 sapt o sa simt.

Va spuneam ca am niste coji galbene pe sfarcuri de ceva timp. Or fi de la colostru? oricum imi aplic deja un unguent cu lanolina si s-au mai

inmuiat. Sper sa nu am probleme cu alaptatul.

Voi cat de des aveti contractii BH? Mie mi se intampla des sa mi se intareasca burta in ambele parti, de nu mai pot de stomac si de ficat:))). E normal?

pupici pe burtici

Si mie mi se intarea burta asa. Cand simteam ca burta mi-e asa de tare, ma intindeam pe canapea la TV si ma ridicam doar cand simteam ca era mai moale.

Eu zilele trecute m-am trezit ca mi-a fost dor de burtica, mai bine zis de miscarile din ea [:)] . Cine stie ce greu mi-a fost pe ultima suta de metri, ar zice ca nu-s normala [:-)))] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor! n-am mai intrat de cateva luni pe forum, nici nu mai stiam parola da' si cand am intrat...wow, anaasta, jaguar (a propos, jaguar, scuze, acum am vazut mesajul tau privat si cred ca un raspuns ar fi tardiv...imi pare rau). am citit un pic din urma da' nu am inteles mare lucru: ana, nu mai locuiesti in TM? esti la Viena? daca da, cine iti face eco/urmareste sarcina? ce ai in burtica?

jaguar, tu ce ai in burtica?

asta daca vreti sa spuneti, bineinteles!

fetelooooor, bucurati-va maxim de sarcina si de linistea de acum, de independenta pe care o mai aveti; faceti lucruri doar pt voi, rasfatati-va cat mai puteti. nu vreau sa va sperii, dar este f greu cu gemeni, mai ales dupa 7-8 luni incolo. ai mei au 16 luni si ma epuizeaza zilnic. e drept ca eu nici nu am ajutor dar nu cred ca cu ajutor este cu mult mai usor. 

ai mei sunt bine, merg, vorbesc in limba lor, sunt f solicitanti. marele meu noroc este ca dorm toata noaptea de la 5 luni incoace. ca daca mai avem si nopti albe cu ei, ajungeam la balamuc. sunt adorabili la varsta asta, dar si epuizanti.

va pup si astept sa scrie si fetele din garda veche: roxxy, irip, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Hey, Balanta, ma bucur sa te citesc si sa vad ca sunteti bine! [flo2]  M-am mutat din TM, dar nu la Viena - din pacate....  Eu am fetite, 2 bulinute dragi care sper sa vina pe lume sanatoase si  cat mai aproape de termen. Din pacate, in cazul meu liniste si relaxare ioc - am avut parte anul asta numai de necazuri si tampenii, asa ca.... Eu sincer cred ca va fi mai bine dupa ce vin ele pe lume, voi fi focusata pe ele si nevoile lor si probabil nu voi mai avea timp sa ma gandesc la celelalte lucruri urate. Cum e cu rinichiul lui... Eric, parca?!

 

 

Fetelor, mie burta mi-e tare mereu. Mi se intampla uneori noaptea cand ma intorc de pe o parte pe alta sa simt un alt fel de incordare, dar trece repede cand pun mana pe ea si ii spun sa se relaxeze [:)] . Deci, asta ce ar fi, BH contractii sau altceva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ana, din ce descrii, par a fi contractii BH. Doar ca era o regula de timing: sa nu fie mai mult de 4 intr-o ora parca si sa nu dureze mai mult de 30 de secunde una; sau ceva de genul asta. Daca vrei, cauta pe net despre frecventa lor. Daca sunt prea dese si/sau prea intense, pot scurta/deschide colul. Eu am avut contractii toata sarcina si fara numar, fara numar, dar eu am luat permanent tocolitice si antispastice si mult progesteron ca sa pot tine sarcina...

Despre necazuri, da, asa cred si eu, ca dupa ce vin fetitele nu vei mai avea timp/energie sa te gandesti la ele si oricum fetitele vor deveni tot universul tau [:)]

Eric este stationar cu functia renala. Incercam sa conservam starea curenta iar asta inseamna regim strict pe viata (fara sare adaugata in mancare, fara zahar, cu proteine animale in cantitate moderata, fara ulei prajit/fiert - deci doar adaugat la finalul mancarurilor - si bineinteles ca un ulei de calitate superioara, cu fructe si legume zilnic si cat mai mult crude - intelegi cam despre ce regim e vorba, un regim sanatos zic eu). Evident ca si Marc mananca la fel. 

 

anabel, draga mea, ce mai faci? ce fac copiii?

lai, unul din copiii tai a fost diagnosticat antenatal cu hidronefroza parca? daca da, cum este acum?

danyce, ma bucur sa citesc despre voi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta, ma bucur tare mult ca Eric e bine, iar regimul alimentar despre care vorbesti este unul castigator pe termen lung, e clar asta.

 

 

Apelez acum la experienta voastra. E normal ca scurgerile vaginale sa se mai schimbe din trimestrul trei oare?! Azi e prima oara cand au fost mai apoase, in sensul ca au trecut prin absorbantul zilnic pe chilot. Nu stiu in ce masura e normal sau nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...