Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Vai ce de burtici noi si frumoase avem! sarcini usoare si bebei sanatosi va doresc [:)]

Eu sunt una dintre mamicile de gemeni care nu m-am descurcat singura, una dintre fetite a fost si este f dificila, a avut niste colici infioratori de nu putea dormi mititica toata noaptea, a aut si are nevoie de mine in permanenta astfel incat de multe ori nu am timp sa ma duc nici la wc.... Asa ca eu cred ca depinde f mult si de cum sunt bebelusii, dar sunt si cazuri mai fericite decit al meu...

Nici eu n-am timp pentru mine, uneori nici sa ajung la wc, ca si tine, insa de la bun inceput mi-am impus sa accept ca nu o sa am timp pentru foarte multe, mai ales primele luni. Seara am parte de ajutorul sotului, ziua ma ocup singura de gemeni. Pe fiica mea cea mare o duce si o aduce o vecina de la scoala, iar asta ma ajuta enorm pentru ca eu  dimineata ii hranesc pe pisoi cand ea merge la scoala si dupa amiaza, cand ea revine,  gemenii au program de somn.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Deci, eu care-s cu vechime aproximativa  :

de iubit : deloc de la inceput pana la sfarsit,din pacate.Am fost cu risc de la inceput si am stat aproape toata perioada in spital (hiperstimulare: m-am umplut cu apa apoi au inceput sangerari,contractii s.a.m.d...) a fost greu da' a meritat sacrificiul [:)] .

Gatorade: eu in primele luni nu reuseam sa mananc aproape nimic , doar ceva cereale intergrale cu lapte rece, cremwusti ,branzica pe cate o coaja de paine si cam atat, restul vomitam tot. Am avut lichid putin deci trebuia sa beau mult.Un doctor bun mi-a spus sa beau cat pot Gatorade , e pentru sportivi si e plin de saruri minerale, deci e foarte Ok. 

In toata sarcina am pus pe mine 9 kile cu tot cu copii, dupa nastere eram mai slaba decat inainte.

Danyce are dreptate, cine descurajeaza o mama de gemeni e de-a dreptul nesimtit.

Nimic nu-i usor pe lumea asta , dar sa ai copii merita tot sacrificiul.Eu am si uitat cat am suferit pana sa-i am, am uitat durerile si spaima, noptile nedormite si restul.Important ca-i avem si ca sunt sanatosi,nu?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar, eu n-as intrerupe progesteronul, as merge inainte cu el. Eu am pus pana la sfarsit si am nascut la 36 sapt si 4 zile. Nu am avut cerclaj. Dr mi-a zis sa pun progesteron si am fost ok. 

Cu dragostea... zero. Mi-a recomandat sa stam cumintei, sa nu declansam contractii.

 

Nici eu nu m-am descurcat singura. Si cred ca este asa cum zice adrianaady, depinde cum sunt copii, pt ca sunt copii fara mari probleme si sunt si copii care necesita intreaga atentie 24/7, asa cum este si fetita mea. Si ea a avut probleme mari de tot cu colicile si cu refluxul gastroesofagian, urla de dimineata pana seara de durere, trebuia tinuta numai in brate. Fiecare masa dura minim o ora, urma si o repriza doua in care vomita si trebuia schimbata, o persoana se ocupa in permanenta de ea, deci pe baiat ar fi trebuit sa il las nemancat, neschimbat de kk, nespalat pt ca Lara mea nu suporta sa o lasi nici cateva minute. Urla pana se invinetea si se sufoca. Si Albert are probleme cu refluxul dar e mititelul nu facea chiar asa urat. Nu mai zic ca el se speria daca urla Lara si incepea sa urle si el, la fel de tare. Si acum se sperie cand face ea urat, desi au 7 luni. Deci depinde de copii si de problemele lor.

Dar, una peste alta, este mai frumos decat in visele mele cele mai frumoase. Sunt frumosi, iubareti, sunt inebunita dupa ei. Ne jucam, radem, ii pup din cap pana in picioare toata ziua, ca nu ma pot abtine. Sunt niste minuni si desi nu dorm de 7 luni (Albert inca se trezeste de 10 ori pana la ora 5 dupa care se trezeste de tot), n-as schimba absolut nimic si ma bucur nespus ca am gemeni!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare [flo2]

 

Madalina uite ce am gasit ,niste studii mai noi 

http://www.europe1.fr/France/Sante-femmes-enceintes-evitez-le-cafe-1604931/

 

Eu nu beau, chiar daca am avut vre-o 2-3 derapaje sa zic asa, dar a fost muuult lapte si doar de miros cafea..Acum m-am hotarat sa nu mai derapez [soricel]

Multumesc fetele ptr mesaje si raspunsuri [flo2]

 

Tusferi, ma bucur tare mult ca ai intrat si ne mai spui de puisorii tai! [il]  merci ptr sfatul cu progesteron, nu-l opresc nuuu.. Tu a trebuit sa stai la orizontala in ultima perioada? ti-a fost frica cumva sa nu se scurteze colul?

 

ptr toate [flor]  [flor]  [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare [flo2]

 

Madalina uite ce am gasit ,niste studii mai noi 

http://www.europe1.fr/France/Sante-femmes-enceintes-evitez-le-cafe-1604931/

 

Eu nu beau, chiar daca am avut vre-o 2-3 derapaje sa zic asa, dar a fost muuult lapte si doar de miros cafea..Acum m-am hotarat sa nu mai derapez [soricel]

Multumesc fetele ptr mesaje si raspunsuri [flo2]

 

Tusferi, ma bucur tare mult ca ai intrat si ne mai spui de puisorii tai! [il]  merci ptr sfatul cu progesteron, nu-l opresc nuuu.. Tu a trebuit sa stai la orizontala in ultima perioada? ti-a fost frica cumva sa nu se scurteze colul?

 

ptr toate [flor]  [flor]  [flor]

E adevarat,  Jaguar, ca e foarte nociva cafeina in sarcina, daca e bauta in cantitati mari.  Eu beam doar un capuccino/zi cu concentratie minima de cafeina..M-a ajutat si faptul ca in sarcina mi-era oricum greata de la cafea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a zis dr ca am voie o cafeluta pe zi, unele studii arata ca nu dauneaza, eu beau de pofta cate un capucino sau 3 in 1 (are 17 la suta cafea solubila), bineinteles cu multa apa. Eu cred ca ne facem prea multe griji. Probleme care pot surveni in sarcina sunt legate de cu totul alte aspecte. Cunosc persoane care au fumat la greu in sarcina si au baut alcool sau cafea si au nascut copii sanatosi tun, frumosi si inteligenti...serios. E drept ca o mama responsabila nu face excese dar, in acelasi timp, nu cred ca ar trebui sa ne refuzam toate placerile.

Pupici pe burtici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oxxy, nu am spus eu ca nu e bine, doar am dat link la ce am gasit,am vazut ca e mai nou din august 2013...

Bineinteles, ca fiecare e liber sa faca ce vrea in sarcina!

Eu doar spuneam in dreptul meu ce voi face,,si de fapt nu mi-e pofta, in trim 1 nu am putut suporta mirosul deloc.. doar recent ce am mai gustat..

 

Danyce [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...