Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Buna fetelor,

 

am aparut si eu dupa o lunga absenta....si eu sunt o persoana care nu se poate descurca cu gemenii de 1 an si 5 luni fara ajutor....si eu cred ca depinde foarte mult de cum sunt copii....noi nici acum nu dormim noaptea ne trezim din ora in ora cu dureri de dinti sau burtica, dorm cu fiecare dintre ei si 2 nopti pe sapt cu amandoi....eu merg la serviciu asa ca e putin mai greu....

 

In rest sunt foarte energici, inteleg absolut orice si trebuie sa recunosc ca e alta lume....ador momentele acestea....mai ales faptul ca ma iubesc asa mult...sunt cea mai importanta ptr ei....ma taxeaza in fiecare zi cand vin de la serviciu, plang se urca pe mine, se bat, se imping care sa ajunga primul la mine nu stiu cum sa rezolv aceste probleme dar sper ca in timp sa inteleaga ca ii iubesc foarte mult si ca trebuie sa ma imparta, din nefericire la noi tati e plecat din tara si e greu la joaca......

 

balanta chiar m am gandit la tine si ma bucur ca ne mai regasim din cand in cand aici....

 

pup gravidutele si recomand mult stat la pat, progesteron....eu asa am dus sarcina .....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oxxy eu am fost foarte slaba in sarcina doar burtica se vedea putin....dupa nastere am avut burta cam 2 sapt dar am purtat un corset, am avut o acumulare de lichid la operatie, care m a ajutat si nu am burta deloc acum. am avut un costum de gimnasta foarte strans pe care l am purtat si a fost bine, sport nu am facut decat cu copii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut 55 kile inainte de sarcina si am si acum tot atat.Dupa nastere am purtat o fasa elastica ,altfel nu puteam sta toata ziua in picioare la spital.

Am facut cezariana , taietura cu laser si copci de nichel.Nu se vede aproape deloc cicatricea si nici vergeturi n-am.Nu fac nici un sport ca nu am atata energie.Lucrez 6 ore si restul ma ocup de casa si familie.

Cred ca depinde de corporatura si genetica asta.La 15 ani aveam aceeasi talie ca mama mea care avea 45 ani....cred ca sunt norocoasa  [biz]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, vroiam sa zic ca nu e nici rusine nici incapacitate faptul ca mamele de gemeni-trigemeni nu se descurca singure.Si eu o mai aveam pe socrella la mine din cand in cand ,mai ales in perioada imediat dupa nastere , dar in general ai mei au fost si sunt cumintei....e drept ca pana la 2 ani se trezeau noaptea din 3 in 3 ore si aratam ca un zombie da' trece si asta  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici si mamici,

Ce ma enerveaza  afirmatiile de genul: Vai, cum te descurci cu doi ca mie si cu unul mi-e foarte greu? sau Saraca de tine! Care saraca? Dimpotriva, m-am simtit si ma simt cea mai binecuvantata chiar daca este de multe ori extrem de greu. La noi baietelul a avut colici si tare dependent de tinut in brate mai era dar am trecut cu bine de perioada aia. M-a ajutat mama si ma ajuta in continuare, dar de cele mai multe ori sunt singura, ii culc sau le dau sa pape singura. Mi se pare ca nevoia te obliga sa faci fata oricarei situatii. De ex., de cateva zile fetita se ridica in picioare si vrea sa stea doar asa, se sprijina de tot ce apuca si mai ales de mine. E foarte greu pentru ca eu vreau sa ma ocup la fel de amandoi si trebuie sa profit de putinele clipe cand e linistita ca sa stau si cu el... Cred ca cine isi propune sa nu aiba ajutor sau realmente nu are la cine sa apeleze va face fata pentru ca pur si simplu nu are incotro...Eu cateodata ma enervez ca seara se strang toti bunicii si e prea mare harmalaia dar pe de alta parte ma bucur ca pot sa ies si eu o ora sau doua la cumparaturi, la o intalnire sau teatru (asta se intampla cam o data pe luna [:)] ). Si eu am momente cand abia ajung la baie, nu apuc sa ma spal pe cap sau sa fac ceva prin casa dar de fiecare data cand ma impotmolesc imi spun ca va trece si vor veni si momentele cand se vor juca impreuna si o sa ma puna sa ies din camera [:)] .

Referitor la burtica, fac parte si eu din categoria norocoaselor de mai sus ...arata la fel ca si inainte de nastere. S-a retras la cateva saptamani, chiar am fost socata a II-a zi dupa nastere ca abia se vedea ca am fost gravida desi in ultimele luni de sarcina m-am simtit ca o gogoasa. Nu am ramas nici cu vergeturi desi facusem o obsesia din asta, eram ferm convinsa ca o sa raman cu burta ca un evantai pentru ca aveam deja cateva pe coapse din tinerete... Am folosit o crema cu unt de cacao seara si una cu ulei de masline dimineata si chiar a functionat.

Revenind la dureri de burta si contractii, patul este intr-adevar cel mai bun prieten in situatiile astea. Am luat si eu Lutinus la inceput si Arefam pana la nastere desi unul dintre medicii care s-au ocupat de noi zicea ca cel din urma e apa de ploaie in trim. II si III. La noi a fost de folos, la fel no-spa la nevoie si MAGNEZIU zilnic. Din cate am inteles, in anumite tari no-spa este interzis si se merge doar pe magneziu.

 

Tusferi, ce greutati mari au avut la nastere! Acum cate kg au? Aaaa... ce pompa super ai acolo de vanzare, cred ca ti-a fost de mare ajutor. As vrea sa stiu cand ai oprit alaptarea si cat a fost de greu....Mersi!

Danyce, ce flacai mari ai! Mai rar asa greutati la varsta lor!

Adrianaady, Amalia avetii niste fetite frumoase foc!

Jaguar, din pacate fara iubareala si la noi ...

Daniela - Am si eu o operatie pt.  endometrioza la activ (laparoscopica) si am pus multe dureri pe seama ei la inceput, mai ales ca am avut un chist de aprox. 2X3 la inceputul sarcinii. Acum a disparut desi se zice ca cele endo nu se prea resorb... Nu imi explic fenomenul dar 2 medici mi-au confirmat la momentul respectiv ca era de „ciocolata”. Cica sarcina este cel mai bun remediu pt. endo! [pk]

Ginger, frumos ai povestit!

Anna, cum mai papa fetele?

Anabel, cum se inteleg gemenasii tai? Niste mamici de gemeni spuneau ca pe la 1 an ½ incep sa se joace f. mult impreuna si ca devin mai iubitori unul cu altul. Ai mei (10 luni) nu se baga in sema cat as vrea eu, isi iau jucarii unul altuia, rasfoiesc o carte impreuna, mai un cucu-bau ....  dar  nu suporta sa-i iau pe amandoi in brate.

Balanta, multa sanatate puilor!

Ma scuzati ca am scris atat de mult, se vede ca sunt nevorbita [batcap] !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irat au momente putine cand se inteleg mai ales dimineata cand comunica sau cand jucam ascunselea atunci alearga unul dupa celalalt ....se ciondanesc intre ei de la jucarii cumpar masini si avioane la dublu ptr ca au mare succes, fetita se uita mai mult pe carti iar baiatul vine doar ptr ca sunt eu.

Problemele mari sunt din cauza mea au o singura mama si nu stiu ca trebuie sa ma imparta, vor joaca, aruncat pe sus, multe lucruri pe care nu le fac cu bunicile iar cand vin eu de la serviciu stiu ce ii asteapta.

In weekend e mai relaxant cu ei ptr ca stiu ca nu plec de acasa si sunt mai relaxati dar in timpul saptamanii nu ma iarta ca i am lasat....Eu si acum la 12-13 kg fiecare ii ridic pe amandoi in brate sa ne uitam la cantecele preferate de pe youtube, e foarte greu dar nu am cum sa fac altfel, nu le rezist.....

 

La tine dorm noaptea? eu inca astept momentul in care voi dormi legat 3-4 ore....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irat si Anabel, multumesc pentru ca ati impartasit experientele voastre.

Irat, ai mare dreptate [flo2] [flo2] . Cand nu ai incotro chiar gasesti o cale sa te descurci singur. In cursul zilei nu am ajutor la gemeni si le acord tot timpul meu disponibil si toata atentia doar lor. Si cand ajung pe la laptop tot cu cate unul in brate sunt. M-am impacat demult cu gandul ca nu am timp pentru nimic altceva cat sunt singura cu ei. Cand vine sotul acasa de la servici si fiica mea cea mare de la scoala, am mai multe maini la dispozitie [:)] . Deoarece si fiica mea e inca un copil si are nevoie atat de atentie, cat si de joaca, incerc sa nu profit de ajutorul ei (ea singura se ofera), ci sa fac din ingrijirea pisoilor un fel de joc, din care face si ea parte. Sotul ajuta la de toate:gatit, curatenie, le face singur baita de cand i-am adus acasa de la spital, adica de doua luni jumate. El ii spala pe rand, eu ii usuc, ii dau cu crema, ii masez si ii imbrac.

 

Anabel, ai mei si la varsta asta (joi implinesc 3 lunite) sunt gelosi unul pe celalalt si protesteaza cand vad ca il am pe celalalt in brate. Cand ii am pe amandoi nu protesteaza, dar nu-s nici happy. Cand se afla singuri la mine in brate, rad si ganguresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nici acum n-am privacy...nici in baie,mereu vin la mine, stau langa mine si cand fac dus fac inainte-napoi, cand unul cand altul...o sa vedem pana cand [batcap]

Si ai mei se mai cearta dar eu si sotzu' am adoptat tactica :

v-ati certat? acum va pupati si cereti scuze unul de la celalat ! 

sa vedeti ce bocite ... asa se simt vinovati si nu se mai cearta o bucata buna de timp.

Functioneaza metoda asta mai bine ca si certatul sau alta pedeapsa. [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danyce, Ginger01

 

va invidiez ca aveti sotii vostrii aproape, asta e, noi trebuie sa mai avem rabdare avem 3 luni de cand e plecat..... vine vineri acasa ptr 1 luna si sunt tare curioasa cum il vor privii pe tati.

Stiu ca lucrurile ar sta diferit dc seara la joaca am fi toti 4.

 

Danyce imi amintesc de vremurile cand erau mici si stateau noapte de noapte cu mine  si din cauza colicilor dormeau numai pe mine...incepeau sa creasca si abia reuseam sa respir dar cand vedeam ce bine le era nu ii miscam....

 

Doamne cum a trecut timpul! acum cand ii vad asa mari si sanatosi, cum imita fiecare lucru, cum vorbesc chiar si pe limba lor, dar si cu cuvinte, ma intreb dc am meritat o asemenea minune? 

 

Sunt convinsa ca te poti descurca cu gemenii si singura...cred ca se invata si copii ca nu sunt multe persoane in jurul lor....de fapt e mai bine cand nu ai multe persoane in jurul lor ptr ca ii confuza mai mult....unele sunt mai dure, altele mai delasatoare ....mami care e la mijloc si uite asa ei nu inteleg nimic....dar trec toate......

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...