Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Din pacate am senzatia ca am pierdut lichidul amniotic,ori partial,ori marea majoritatea ca m-am trezit la baie cum curge dezinvolt de simturile mele,e adevarat ca mi-a fost rau astazi,dar de 1 luna mi-e f rau,am stat in repaus,am mancat bine,nu m-a facut nici un simptom sa prevad asa ceva;apucandu-ma tarziu nu am mai avut cum sa ajung la dr meu,nu ma doare burta,maine ma duc la consult si eco sa se confirme/infirme ce am patit,ideea este ca evident m-am panicat total,desi e 2 noaptea am intrat intr-o stare de spaima,daca asa este si nu a fost o pierdere spontana de pis, desi ma indoiesc,sarcina fiind f mica nu stiu cum si cand se va reface atata cantitate de lichid sa ajung macar la 27-29 sapt,acum sunt in 14 aproape 15.

Nu sunt deloc racita,stau printre oameni raciti si am intrebat preventiv ca interactionand sa nu iau si sa am nevoie urgent de ceva de raceala.

La morfologie chiar era totul bine,de f curand,colul inchis,placenta bine,sacul amniotic intact,bb bine si in grafic,am facut toate eforturile sa nu ma agit...si acum asta.

Poate nu e asa sau poate a curs mai putin si cu tratament o ducem inca pe atat.

As vrea sa adorm si sa ma trezesc direct in 37 de sapt,nu stiu daca a mai simtit cineva asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Din pacate am senzatia ca am pierdut lichidul amniotic,ori partial,ori marea majoritatea ca m-am trezit la baie cum curge dezinvolt de simturile mele,e adevarat ca mi-a fost rau astazi,dar de 1 luna mi-e f rau,am stat in repaus,am mancat bine,nu m-a facut nici un simptom sa prevad asa ceva;apucandu-ma tarziu nu am mai avut cum sa ajung la dr meu,nu ma doare burta,maine ma duc la consult si eco sa se confirme/infirme ce am patit,ideea este ca evident m-am panicat total,desi e 2 noaptea am intrat intr-o stare de spaima,daca asa este si nu a fost o pierdere spontana de pis, desi ma indoiesc,sarcina fiind f mica nu stiu cum si cand se va reface atata cantitate de lichid sa ajung macar la 27-29 sapt,acum sunt in 14 aproape 15.

Nu sunt deloc racita,stau printre oameni raciti si am intrebat preventiv ca interactionand sa nu iau si sa am nevoie urgent de ceva de raceala.

La morfologie chiar era totul bine,de f curand,colul inchis,placenta bine,sacul amniotic intact,bb bine si in grafic,am facut toate eforturile sa nu ma agit...si acum asta.

Poate nu e asa sau poate a curs mai putin si cu tratament o ducem inca pe atat.

As vrea sa adorm si sa ma trezesc direct in 37 de sapt,nu stiu daca a mai simtit cineva asa.

Bubu, imi pare rau sa citesc de stresul prin care treci acum. Sper sa primesti vesti bune de ma control. Sper din tot sufletul sa nu fie ceea ce crezi tu ca e. Tin pumnii stransi sa fie bine! Te asteptam cu vesti de la eco.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Danyce,ce frumos ai 3 copilasi,ma bucur enorm pentru voi!

N-am stare,am facut programarea de la prima ora cand se putea facea si dupa-amiaza ma asteapta dr mea,da,am intrat intr-o stare fff proasta,de frica totala ca nu mai e sarcina viabila si ca daca mai e oricand se poate intampla s-o pierd.

N-am mai trecut prin asa ceva si nu stiu daca ar fi trebuit sa ma apuce contractiile sau nu,au trecut 12 ore si daca era chiar ceva iminent trebuia sa se manifeste deja macar sub o oarecare forma,desi n-am dormit decat de la 4 dim altfel ma simt prea confortabil ca de obicei,fara greturi stari de rau,etc si asta e un semn rau pentru mine.

am si plans cateva ore,pana nu ma vede dr chiar nu stiu deznodamantul pentru zilele astea.

si eu am 3 kinderi grozavi,tare mult as fi vrut sa fie bine sarcina asta,la precedentele a decurs bine,am mai avut prb cu una,dar nu asa cu pierdere de lichid,doar mici sangerari la inceput,per total n-am avut nevoie de prea multa medicatie,am nascut natural,la termen,apgar 10,acum sunt terminata si i-am indus starea asta si lui fara sa vreau pentru ca doar noi doi putem trece si simti, la fel,intru si pe seara,asta in cazul in care sa pp ca ar fi nevoie sa raman internata,oricum nu acolo ca e un cab privat,probabil imi da o trimitere,au si clinica,sa vedem ce e de facut.Pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, roaga-te la Doamne- Doamne si o sa fie bine. Suntem alaturi de tine.

Daniela si eu am visat mereu sa nasc pe cale naturala, dar am o colega cu gemeni si unul are pareza pe partea stanga fiindca a avut cordonul in jurul gatului..ma rog, nu se intampla la toti asa dar m-am inspaimantat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult fetele,

 

E mare lucru sa ai parerile mamicilor care au trecutprin asa ceva,nu vb doar medical ci chiar stiu ce-i aia sarcina si toata odiseea ei.

Am fost la eco,lichidul amniotic era suficient,se pare ca nu de la lichid a curs,era o zbenguiala in burtica mea de iti venea sa-ti iei popcornul sa te uitila film,chiar mai frumoase imagini cu ei in pantec si nou-nascuti nu-s.

din relatarile melesi dr a tras aceeasi concluzie ca s-a scurs lichid,dar eco a aratat ca e bine si colul inchis,e inca mica sarcina mai tarziu se va deschide macar 2 cm,la a 2 a sarcina am avut colul deschis 6 cm inca de la 6 luni,am stat asa fara sa am contractii pana la 38 sapt,chiar imi era frica,insa nu s-a pus prb de cerclaj.

nici de data asta,nici preventiv pentru ca probabil inca e inchis bine colul.

mi-a prescris alte vitamine,no-spa si cam atat,m-a atentionat ca faptul ca 35 de sapt e un interval bun...deci,mai avem 20 sapt...m-am mai linistit,am de facut urocultura ca o infectie urinara ar putea provoca scapari si trebuie tratata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor!!

Bubu, ma bucur ca esti bine, chiar aveam ochii cat cepele cand citeam ce ai scris.

Noi am facut morfologia , gemenii ( nu stim de sunt fete sau baietii ,inca) erau bine la eco, mai putin bine era o artera  uterina cu notch protodistolic, in traducere tensiune mare pe una din arterele uterine si in acest caz riscul de preeclamsie e mare.

Voi v-ati mai confruntat cu asa ceva??

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monik,sarcina usoara,tu in cate sapt esti?

La artere s-a uitat si la mine la eco,nu stiu ce inseamna sau cum se poate combate o tensiune mai mare pe artera,sa ne spui evolutia data viitoare la morfo.

Danyce,multumim de gandurile bune,ce fac nazdravanii?

Ginger,multumesc de sfat,uite ca p-asta n-o stiam cu bauturile acestea,de unde sa le iau ? ai luat si tu?

obisnuiesc sa consum lichide dar in sarcina chiar am simtit nevoia mai mult.

voi cand ati simtit prima oara ca bebeii misca klumea?

mi se pare ca seara e mai multa agitatie in burta,insa nu e ceva concret,la sarcinile anterioare prima data a fost la 16 sapt si ultima a fost cam la 12-13 un ghiont din ala de-am sarit de pe scaun iar apoi liniste pana la 16 sapt.

Un week-end linistit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...