Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Gatorade il cumparam de la orice magazin de alimente , ma refer la cele mari si de la Decathlon.

Sunt bauturi racoritoare cu gust de lamaie,grapefruit indicate la sportivi pline de saruri minerale.Mie mi le-a indicat un medic ginecolog .Beiam cam o sticla de 1,5 l pe zi, restul apa (pana la 3 litri ca aveam putin lichid la un prichindel)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bubu, sarcina are astazi 14 saptamani si 3 zile. Ieri am fot la control la hematalogie si mi-a fost suplimentat tratamentul pentru imbunatatirea circulatiei sangelui. Sper sa dea rezultate!

Si mie mi-a recomandat dr meu Gatorade, in perioada de dupa FIV si era foarte eficient.

Fetelor, la cate saptamani se simt miscarile lor? Eu inca nu ii simt...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de sfat,daca spui ca l-ai primit la rec dr si ti-a fost de mare ajutor,am sa-mi iau si eu,esti un inger ca mi-ai zis.

Monik,sarcina ta e ca a mea ca varsta,sa inteleg ca tu ai facut fiv,emotiile mele sunt enorme, tu esti la primul copil?

Tu ai o singura placenta?

Mie mi-a schimbat vitaminele,sa iau elevit sau materna,care ar fi mai bune?

si maine o urocultura.

Daca unul cand misca se simte tare,la 2 wow,cred ca din 5 luni numai in pat va fi de stat,ma simt deja mult mai greoaie,adorm greu si mi se face rau brusc de la orice miros,nu mai suport sa fac mancare,insa as manca non-stop.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ginger, miercuri am eco pentru monitorizare col, in cazul in care se scurteza trebuie facut cerclaj. Am niste emotii , pana ii vad pe [bib] [bib] ca sunt bineee.... [fri] .

Bubu, eu sunt la prima sarcina care  este gemelara biamiotica si a fost obtinuta prin FIV din doi blastocisti ( celule de Z5). La mine fiecare bb are sacul lui/ei, placenta lui/ei si sunt total separati. Nu impart decat acelasi uter [:)] .

Si mie mi-a schimbat dr vitaminele, acum iau Femibion 2, Magne B6, Vitamina C.

Ai tai cum sunt??? Gemeni identici??

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ginger,sa fie bine la eco,tu in cat esti?si eu sunt curioasa cum e cu cerclajul asta si cum se face.

Monik, e aceeasi placenta,saci diferiti,am inteles ca exista competitie intre ei la unmoment dat si unul ramane mai mic,momentan nu-s,peste 6 luni,de aceea mi-au fost rec eco la 2 sapt.

ma intereseaza care lapte ar fi mai bun pentru prematuri,in caz de nevoie.

eu datile trecute am mers pe milupa,asta dupa o perioada de san,nu stiu daca are si o formula ptr prematuri ca am fost multumita de el,e consistent si bb ia repede in greutate,trebuie hidratat in plus ca e nevoie.

si am studiat carucioare si accesorii,configuratia asta o fac si in functie de perioada.

tu cum stai cu starile de rau?ca mi-e imi este f rau in unele momente ale zilei,de ma iau toate lesinurile si tre sa ma opresc din activitate fie ea si doar mentala,astept si reiau.

ma mai confrunt cu constipatia,inainte era ok pentru ca mancam mai putin si nu ma simteam ca un balon,de 1 luna as manca non-stop si orice,deocamdata nu se vede,cred ca n-am pus si de la cat rau trag.

pupici la burtici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea am avut stari de rau si nici acum nu am . Cred ca de cand am ramas insarcinata , am avut 3-4 zile de stari trecatoare de greata si am vomat de 2 ori din cauza durerilor de cap foarte puternice iar de lesinuri nici pomeneala. Dr meu a zis ca sunt un caz special, ca de obicei in sarcinile gemelare , starile de rau se amplifica. Chiar nu pot sa ma laud cu asa ceva...sper nici de acum incolo sa nu ma plang.

In schimb obosesc foarte repede, urcatul scarilor mi se pare o povara si parca una doua , as sta jos. Eu eram obisnuita cu miscarea , pana acum 6 luni am mers la sala de 5 -6 ori pe  saptamana...iar acum imi scuip plamanii dupa primele 5 trepte.

 Emotional stau mai prost, imi dau seama ca este din cauza hormonilor si incerc sa ma controlez. M-au napadit grijile , temerile si fricile...intr-un mare fel...cum va fi, daca o sa ma descurc, o sa fac fata, o sa fie bine...etc??...hormonii....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lapte: nu este un lapte expres pt prematuri, am inceput cu Nidina 1 de la Nestle si am schimbat vreo 5 feluri, ca dupa putin timp nu le mai placea.O sa-ti spuna doctorii cand o sa-i duci acasa.

In primele luni nu trebuie sa dai nimic altceva decat lapte (nicidecum ceai sau apa!) lor le e deajuns asa.Eu nu am alaptat ca erau micuti si nu aveau putere si pe cand au avut n-am avut eu lapte...Cresc bine si cu lapte praf.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata,Ginger,am inteles acum,felicitari pentru ei!

Avand atata experienta,ma bazez pe tine.

Am inceput sa iau Elevit,luasem Fenosun si mi le-a schimbat,despre lapte am intrebat ca sa fiu pregatita,eventual sa-l am la mine cand plec la spital,ca nu stiu cum ma descurc cu productia proprie.

Monik,ce bine ca nu ti-e rau,lla efort nu-ti mai zic,la fel,daca merg mai mult incepe sa se resimta imediat corpul.

Stari de rau am avut de fiecare data,n-as putea spune ca a fost mai greu acum din punctul asta de vedere,mi-au trecut dupa 16 sapt si pe atunci nu oboseam in halul asta,imi aduc aminte ca nu prea puteam manca pe atunci,acum e invers,mi-e rau de abia respir si am um apetit super,cred ca asta-i modalitatea organismului de a ajuta sarcina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...