Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

A venit iarnaaa..oare mai ajung eu la Bucuresti sa aduc puii pe lume? Panica :))). Sunt disperata caci nu mai pot dormi noaptea, nu-mi mai gasesc locul, sunt mereu molesita, n-am chef de nimic ziua si mai am cel putin o luna pana sa nasc la termen...offf o sa fiu deja obosita....fiecare etapa a sarcinii cu problemele ei...

Rik -La inceput si eu am avut niste sangerari usoare...mi-au trecut cu arefam, uscosin, no spa. Am fost la medic la noi si mi-a zis sa stau linistita ca nu am nimic si ca o sa am doi baieti frumosi (intuitiv mi-a zis, fara sa vada la ecograf). Am ajuns acasa si mi-a trecut sangerarea. Lucreaza si psihicul putin, va zic eu...Problema e cand sangerarea e abundenta si cu cheaguri...

Iau si eu fier, la inceput am luat Maltofer si nu mi-a priit la digestie, acum iau Tot Hema -fiole si e mai bine.

pup burtoasele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Foarte bun sfatul,Ginger,am sa intreb la urmatorul consult despre acele injectii,mai sunt 2 luni pana ar putea fi facute si e bine de stiut de mama ca sa poata intreba dr.

Jaguar,cred ca imi voi schimba atitudinea ca altfel voi suferi tare mult.

Despre statul in pat,daca e nevoie si n-am incotro stau,vreau acasa in schimb,cat mai mult,copiii au nevoie de mine si acolo 1-2 zile ar fi cat de cat mai usor,dupa aceea s-a dovedit de-a lungul anilor ca nimeni nu ma poate inlocui in tot ce fac.Hai de extrema urgenta 1 saptamana,dar sa las totul la punct,numai ca nevoia de mine e multipla,cine sta sa ajute efectiv la teme,cine ajuta la proiecte,nu mai zic de rezultatele scolare...

cred ca si pemasa de operatie la nastere fac un ex la mate.

Trag cat mai mult de orice oportunitate sa stau acasa,chiar daca ma las de alte activitati,macar sa trec de 6 luni ca daca ar fi as ajunge in sem 2 si atunci au si vacanta 1 sapt si vin2 sapt fara teste.

La a 2a sarcina am stat la inceputul ei si apoi cu tratament acasa,atunci era alta speta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ma bucur foarte tare ca acest topic s-a reanimat!! Avem nevoie de experienta voastra si de schimb de experienta.

Jaguar, dr meu a zis ca sunt un caz aparte. De obicei gravidutele cu gemeni au stari de rau accentuate, eu.....La  partea cu mersul stai mai bine ca mine, mie imi vine sa ma intind pe unde apuc dupa maxim 20 min.

Bubu, am trecut si eu la inceput prin asta dar mi-au venit nervii pe lume, am facut o criza minunata de nervi [zirea] , de au zis ca sunt cu capul, s-au speriat ,iar acum toata lumea se comporta cu gratie maxima . [:)]

Ralu [pup] si restul fetelor!!

Maine eco....emotiiiii..... [fri] [fri] [fri]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu -nu mai stiu exact, parca se numesc Dexametazona injectiile alea...mie mi le-au facut fara sa ma intrebe ca eram deja in travaliu.Cred ca sunf importante...asa ai mei nu au avut deloc nevoie de intubare.

Fetelor,relaxati-va ca eu din cauza temperamentului meu de kk (sunt irascibila,nervoasa si ma agit din orice) am intrat in travaliu prima data.Asha ca relaaaaaaaaaaaxxxx.Nu munciti ca o s-o face-ti dupa triplu  [batcap] .

Monik -sa ne zici cum a iesit eco , cat sunt de mari copilasii  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ginger,baietii sunt la pregatitoare sau la gradi?

Ma gandeam eu ca supararile nu aduc nimic bine,sa zicem ca a trecut valul de nemultumiri a lor ca eu sunt f convinsa ca am nevoie de liniste si intelegere,imi ajung responsabilitatile zilnice si grija copiilor.Acum iarna e mai greu de deplasat pe afara,am anulat orice plimbarica ,daca vor sa se duca 2-3 zile lamunte fara mine nu ma supar,chiar vroiam sa-i trimit in tabara sa invete sa schieze,dar pe atunci mi-au propus ca vor cu mine si parca le-ar fi prins bine 6 zile de schiat pentru incepatori.

Cred ca dr mea nu mi-a zis de injectii fiind mult mai devreme,mi-a zis de vitamine si de eco,am s-o intreb si de insomnii ca poate unde amfost mai suparata zilele trecute amadormit spre dim iar ziua mi-e un somn cumplit.

Altfel,unde petreceti sarbatorile?

noi acasa,sper ca sa fiu manager si sa tina,sale dau taskuri si ei sa le execute fara sa ma supere ca sa fac un minim de efort fizic,burtica se mareste si nu mai e loc de multe manevre,chiar la somn imi gasesc greu locul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama mia, ce active suntet!i [flo2] [:)]

Tot mai multe mamici la patrat.Va doresc tuturor burticilor sa duceti cu bine sarcina pana la termen sau cat mai aproape de termen. Va doresc o sarcina usoara ca a mea. Desi mi-a fost greu din punct de vedere fizic, nu am avut dureri sau nevoie de spitalizare.

Singurul inconvenient sunt cele cam 30kg luate in sarcina, Sper sa scap de tot surplusul de greutate (mai am 20kg in plus) in decurs de un an.

 

Ginger, nu stiam cat de grea a fost sarcina ta. [flo2] [flo2] Citind ce scrii tu, a mea chiar a fost floare la ureche (doar greturi , acid, deplasare greoaie,,,insa nici vorba de sangerari sau alte neplaceri.

 

 

Bubu, incearca sa impui limite acasa, sa spui clar ce poti inca face si ce nu, dar intai de toate trebuie tu insati sa accepti aceste limite, sa intelegi ca nu are rost sa te joci de-a Super Woman. Ai grija mare de tine si de sarcina asta dubla. Incearca sa te odihnesti/relaxezi cat de mult poti! Si eu am facut asta, desi mereu am fost o persoana activa si nu mi-a placut sa stau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copii mei sunt la scoala ,clasa 1.Aici nu este clasa pregatitoare.Au inceput la 5 ani si 9 luni,cunosc si scriu deja  alfabetul si acum invata sa citeasca silabe si consoane.Mi s-a parut cam devreme dar asa e legea,nu i-au mai acceptat la camin inca un an.

Vom petrece sarbatorile acasa(adik aici in Italia) nu mergem niciunde.As fi dorit sa mergem acasa sa taiem un porc ca n-am fost de Craciun acasa de vreo 8 ani dar sa fiu sincera din cauza zapezii ne este cam frica,avem auto cu tractiune posterioara si tare aluneca(avem 1500 km pana acasa).Cu avion nu ma pot duce ca nu este la SM zbor ci doar la Cluj sau Timisoara si noua ne trebuie masina acolo.

De ziua copiilor vine soacra si o sa pregatim mancare traditionala....abia astept [pk] .

Aseara am inceput lista de cadouri. Peste 2 saptamani vor implini 6 ani si le-am luat 2 elicoptere telecomandate si 1 masa de fotbal de asta:http://i.ebayimg.com/t/Calcetto-da-Tavolo-Misura-51-x-35-in-Legno-Laccato-Calciobalilla-/00/s/MzkwWDY1Nw==/z/XFsAAOxyrjZRrewF/$T2eC16VHJHIFFh,owLS+BRrewFWccQ~~60_58.JPG

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare si de la noi [flo2]

Monik, bravoo pt sarcina fara greturi, sa fie asa pana la final! [:)]

Nu mai stiu daca tu sau Rlk, spuneati de masuratorile bebeilor la 12 sapt,61-62mm, nu va faceti griji, sunt foarte bune valorile si masuratorile! Si noi am avut aproape la fel la 12 s,, iar mai tarziu la 16s bbii erau chiar f bine si cantareau cu 1 sapt in avans! Nu este obligatoriu ca daca sunt gemenasi sa fie mai mici decat la sarcina unica!

 

Bubu, tu stii f bine ca bebeii nenascuti au mare nevoie de tine sa fii calma si protejata!

Sunt sigura ca te vei descurca! fiecare isi cunoaste familia si stie cum si ce masuri sa ia!

Fetelor, eu sunt ff calma, nu ma apuca nervii, am avut 2 episoade la inceput,,,dar de atunci atata relax pe mine de ma mir si eu [:)]  bine nici "natura mea" nu e agitata, dar acum chiar intrec limitele  [:-)))]

 

Sa aveti o zi minunata! [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos,sa-ti traiasca minunile si aniversare superba!

Frumoase cadouri le-ai luat,totul la dublu,asa luam noi totul la triplu si am 3 randuri din aceeasi jucarie,imi vor prinde bine ca sunt identice si am deja,la haine nu,au avut cand erau f mici iar acum au gusturi diferite,oricum n-am prea pastrat ca am tot avut amice de mi-au cerut plus ca dinamica spatiului impunea lejeritate prin casa.

Am schimbat 6 carucioare,iarasi n-am,am sa ma uit sa vad ce vreau sa primesc la babyshower si dupa aceea iau in completare.

Cu iarna nu te joci,e mai bine sa ramaneti acasa decat sa fiti inzapeziti.Cum sunt sarbatorile acolo?

Eram in Valencia pe15 noiembrie si peste tot se cantau colinde,nu-mi venea sa cred cat de devreme,toata lumea relaxata si la mediterana,afara 26 grade,iar prin oras ziceai ca vine mosu'.

Noi nu ne-am hotarat pentru sambata ca e Sf.Andrei si avem sarbatorita,i-am propus sa mergem impreuna ca apoi pe 5 seara stiu eu ce vor,evident daca e la fel.

Danyce,fete active macar virtual mami,daca fizic se micsoreaza putirintele.Lasa-le incolo de kg,nici nu-s adepta datului jos prea repede pentru ca faci altele,asa 10kg la inceput si restul dupa minim 1an,eu am fost la sala dupa ani buni,am tinut si un pic la mancare,regula pana in7 seara,m-au ajutat eforturile ca am dat 12 kg atunci si ulterior chiar fara sala doar din ce mancam si cu activitatile zilnice m-am mentinut,acum nu tin cont,sa-mi placa,sa-mi fie foame,sa fie sanatos ca am bine stabilite limitele ca sa ia bine in greutate.cel mai mult am avut la nastere 74 kg,ptr mine eram butoias,nu m-am complexat,e timp dupa,evident dupa alaptare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am dat cadou tot : haine,jucarii,seturi de pat si chiar patutzurile.Tarcul l-am luat de la CAM , special mare pentru gemeni.Cum cresteau cum dadeam tot la neamuri sau nevoiasi.Toate-s duble in casa,chiar si chilotii musai sa fie la fel [batcap] ....

Carucior am luat de la PegPerego da' l.-am folosit tare putin.Cum au invatat sa umble nu l-am mai folosit.L-am dat aproape nou.

Aici Craciunul se petrece in familie, se merge la biserica eventual si gata. Nu se colinda,mai fac presepe in fata bisericii (adika ceva de genul asta ca nush' cum sa-i zic in romanestehttp://www.assisiweb.com/natale_2007/Presepe_2007_DSC_9880.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...