Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Imi permit sa mai scriu si despre mine in calitate de graviduta. In primele saptamani am slabit 3 kg iar pana in sapt 30 am pus 10 kg. Am facut sport - aquagym pentru gravidute de 2 ori pe sapt -  din sapt 12 pana in sapt 27 cand am decis ca e mai bine sa ma relaxez.

Dupa ce am avut acea problema cu decolarea de placenta m-am cumintit total, in sensul fara ridicat greutati, drumuri lungi cu masina sau trenul, fara aspirat sau sters geamuri. Am dormit si m-am odihnit de cate ori mi-a cerut organismul. Si acum incerc sa stau cat se poate de relaxata, singurile placeri ce mi le acord sunt prin bucatarie la gatit ceva rapid sau o crema pt o prajitura cu blaturi gata facute.

In ultimele 2 sapt au aparut si dureri de spate dar cel mai dureroase sunt cele din partea dreapta fata de sub coaste. Burtica e mare, se intareste si pare grea. Nu vreau sa para ca ma plang, eu chiar ma consider norocoasa ca am avut parte pana aici de o sarcina usoara.

Va doresc sa fiti sanatosi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Lilu, bine ai venit! felicitari ptr pereche [flo2]  Doamne ajuta sa stea micutii la dospit pana la termen! Cum e burtica? mai esti activa, sau mai mult la orizontala? Ai cerlaj?

 

Rlk, sa stai cumintica in patut, sa nu mai faci efort!!bebelusii sunt mai presus de orice [il]  [il]  Si eu mai am dureri ca de ciclu,, sa inteleg ca nu sunt chiar bune,,, tre sa avem grija fetelor, odihna multa si fara efort, ca sa putem duce puiutii cat mai la termen!

Si noi avem eco pe 16 [clo] abea astepttt sa vad gogosicileee!!

Monik, tu ce mai zici?cum te simti? [flo2]

Bubu, voi sunteti bine?

 

pupicei la toate mamici si burtici [flor]  [flor]  [flor]  [flor]  [flor]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu eu iau Femibion 2 ca si vitamine. mai iau magne B6, aspenter si no-spa la nevoie.

Constipatia sar putea sa fie mai mult de la alimentatie,,,ai grija sa bei apa suficienta.

Daca consumi mai multe proteine te constipi cu siguranta de la ele, nu de la vitamine..

succes sa rezolvi problema! [flo2]

 

Eu nu am probleme de genul, dar ca si remediu sunt bune prunele si caisele uscate, iaurturile cu cereale integrale si cel mai eficient a fost apa calda cu miere,baut pe stomacul gol si stat pe partea stanga.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor!!

Jaguar [pup] , eu sunt ok, cu junghiuri trecatoare in partea de jos mai ales cand ma ridic din pat sau cand stau usor ghemuita. In rest: uituca, neindemnatica, parca am 2 maini stangi ( scap mereu cate ceva pe jos), obosesc repede si din ce in ce mai greu cu pozitiile de somn.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost la eco de control si ne-am ales doctor/maternitate aproape de noi. Suntem bine, crestem, avem aproape 9 cm fiecare, ne batem pe locuri a mami in burtica, col lung de 5 cm si inchis, totul bine. Sangerarea ar fi fost se pare de la un polip mic pe col din cauza tratamentului FIV . Oricum patul va fi prietenul meu bun de aici pana la sfarsit. Am voie o plimbare mica de max 30 de minute pe zi.

Eu iau ca si vitamine GNC Prenatal. Am fost constipate in primele luni, dar pare ca mi-a mai trecut. Puteti lua Duphalac, miere, prune uscate.

 

Va pup pe toate! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Jaguar. Burtica e mare si vrea sa se odihneasca. Nu mai sunt asa activa, incerc sa stau linistita cat mai mult. E un pic mai greu deoarece nu mai pot sta in pozitia de sezut foarte mult cred ca pune presiune pe ei. Pe laterale e bine insa cu o perna sub burta iar pe spate doar daca am 3-4 perne sa pot respira.

Nu am facut cerclaj, din fericire colul a fost inchis tot timpul. In sapt 27 era de aprox 30 mm, am vazut si cifre mai bune dar stam cuminti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...