Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Monik si eu patesc la fel. Cel putin la capitolul scapat lucruri, ai putea zice ca fac intentionat. Mai rau e cu aplecatul dupa ele, acum le las asa pana vine sotul sa fac curat dupa mine.

Rlk important e sa cresteti si sa fiti bine. Odihna placuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetele,

 

Multumesc de sfaturi.

Rlk,bravo,ati crescut frumos,esti bine,acum doar repaus,30 plimbare afara sau doar prin casa?

Lilu,tu te-ai mentinut bine cu colul pana acum,esti la prima sarcina?

Si noi avem eco de control vineri,la ultima erau de aprox 100 g,nu mi-a scris lungimea,la morfo erau de 7 cm acum 3 sapt si o zbenguiala generala;aseara mi s-a parut ca misca un pic,asa cat sa ma faca fericita si apoi somn de voie,la varsta aceasta dorm aprox 20 de ore pe zi.

Mi-am pus trupa la treaba sa ma ajute mai sustinut,asa am sansa sa fac repaus mai mult si e necesar,simt cum obosesc instant.

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e bine colul, inca de la inceput a fost intre 30 - 40 mm insa nu am facut efort si sper sa mai tina 7 sapt. Eu sunt la prima sarcina asa ca nu prea am termen de comparatie.

Frumoasa trupa, sigur iti este mai greu cu atatea responsabilitati. Sa ai grija si de tine!

Te asteptam cu vesti bune de la ecograf.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, sa ai doar vesti bune azi! [flo2]

Lilu, bine ai venit! [flo2]

La multi ani pentru toti cei ce au numele Nicolae sau Nicoleta din familiile voastre!

 

Pentru mamicile cu burtici: aveti mare grija de voi, odihniti-va cat puteti de mult si incercati sa acceptati ca nu sunteti Super Woman si nu le puteti face pe toate! Face bine la sarcina si e si un fel de antrenament pentru perioada imediat urmatoare, dupa nastere. Face bine la psihic. E important sa treceti de cele 32 de saptamani pentru ca si plamanii sa fie destul de maturati. Idealul e de 37 de saptamani, dar si la 35 de saptamani se nasc gemeni perfect sanatosi.

Pot sa-i dau exemplu pe ai mei [:)] , nascuti la 35 de saptamani si 3 zile. Exceptand o viroza care ne-a deranjat putin saptamana asta, copilasii sunt super bine, cresc si dezvolta excelent. Sunt comparabili cu bebelusii unici nascuti la termen. Au intrecut asteptarile tuturor. Acum au trei luni jumate si ii hranesc mixt (lapte matern + praf). Azi noapte au dormit de la 11:30, respectiv 12 la 7, respectiv 7:30, cand i-am trezit eu [alcool] ..Asa ceva n-am pomenit niciodata. Poate au dost impresionati de Mos [:)] .. Au venit socrii ieri seara si l-am sarbatorit pe Mos Nicolae in famile. Copiii au primit cadouri frumoase (comandate de Mosul de fata [:)]  pe net).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce,Lilu,abia astept eco.

Ce frumos ati petrecut aseara,e atat de placut,de cand am copii vad altfel sarbatorile,bine viata in general,apreciez orice mica bucurie si stiu ca toate se fac numai cu efort,ma bucur ca gemenii se dezvolta perfect,asa este sa fie macar 32 sapt,oricat ai sta sa nu obosesti,mai depinde si de spatiu din burtica,simt deja ligamentele cum se intind,mai am cate o crampa,vreau sa ma ajute dr si cu alte prb,ca apoi 2-3 sapt pana ma cheama la control sa fiu linistita.

Danyce,la supt cum procedezi?

In simultan sau in //?

Si noi uram toate cele bune sarbatoritilor zilei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mami Bubu...felicitari ca esti o gospodina desavarsita  [flo2] .

Eu am o perioada putin deprimanta zilele astea,nu inteleg... se apropie Sarbatorile si am din ce in ce mai mare nostalgie de casa si familie, nu ca as avea multi dar totusi.....

Copilasii mei sunt super agitati ca se apropie ziua lor si vine si Moshu'.

Aseara cand i-am adus de la scoala le-am dat cate un pachetel de biscuiti cu crema ce le place mult si le-am spus ca a venit Sf.Nicolae din Romania ca a auzit ca au fost cuminti...au parut surprinsi si mi-au pus o multime de intrebari de genul: cine-i ? cum a stiut ca eu sunt cuminti daca sta asa departe?cu ce a venit? cum arata ,seama cu Moshu? Tare simpatici au fost si incantati.Noi pana acum n-am tare tinut cont de sarbatoarea asta ,dar acum ca am citit pe net am spus :hai sa incerc! (de fapt si uitasem de ea...)

Aici se sarbatoreste in loc de S. Nicolae ,la Befana (Vrajitoarea) in 6 ianuarie care vine pe o matura si aduce in sosete dulciuri la cei buni si carbune la copii neascultatori.Sa vedeti ce cuminti sunt cateva zile inainte de sarbatoare [biz]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca le-a placut ideea de mos si le tineti pe ambele,atat cea de acolo cat si de aici,spre marea inantare a lor,wow ce agitatie prin magazine zilele astea,de ia cu spaima,de frica totala a statului la cozi,tati s-a ocupat exclusiv anul acesta,in anii trecuti luam si eu si el apoi mai mergeam impreuna o data si mai luam si atunci,cu marea grija sa avem din toate 3 la fel.

Ale mele aseara se facusera cuminti foc,erau si obosite dupa olimpiada,ne-am gandit sa nu le mai punem in ghete si le-am dat in pungi de cadouri,2 ore a fost o liniste s-o fericire pe ele,magia s-a mai diminuat azi ca e zi de scoala,dar si acolo s-au dat intre ei,eu am ales pentru cadoul de la scoala a colegei sa iau o carte si o cutie de bomboane,de Craciun fac carnaval,sa ma tin cu burtica bine ca tre sa fac rost de o costumatie,merg la muzeu,iar acasa ele vor pregati bradul.

Fiindca stia ca o ador,mosu mi-a adus ciocolata neagra,am voie sa mananc?

si cam cat pe zi?

 

Ginger cand ai timp si poti,pune o poza cu printii tai.

 

Rlk,cum te mai simti?

 

Lilu,tu?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit si tu, Anca! Sa ai o sarcina usoara, lipsita de griji!

 

Bubu, eu i-am alaptat doar de cateva ori simultan. E foarte greu sa aplici sfaturile din carti in practica., Unde mai pui ca pisoii mei se trezesc pe rand, nu le e foame deodata. E greu primele 2 luni, apoi luminita de la capatul tunelului e tot mai aproape. Acum, la 3,5 luni papa de 5 ori pe zi cam 180ml lapte. La inceput de 8 ori, la o luna jumate de 7 ori, la 2 luni jumate de 6 ori, de vreo doua zile de 5 ori, insa s-a marit treptat si cantitatea papata la o masa. 180ml e media..La san presupun ca tot pe-acolo beau sau o idee mai putin. Cand le dau din sticla vad cat beau.

 

Ginger, te inteleg perfect [flo2] . In toti anii trecuti, mi-a fost un dor imens de tara si familie in decembrie. Acum simt o liniste greu de descris in cuvinte la gandul ca plecam peste 12 zile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...