Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

[:)]  Ce active sunteti mamicutelor!

Noi cred ca am avut prima contractie dureroasa, ca burtica intarita am mai avut pana acum. A fost ca o intepatura scurta in partea de jos...sper ca am presupus bine. Oricum voi chestiona si medicul cand mergem la el.

In rest incercam sa ne odihnim desi tocmai mi-am luat perdelele pt camera lor asa ca maine vreau sa le spal si calc.

Sa aveti un inceput de saptamana frumos!

[gravi] 32

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor si mai ales bun venit noilor burtici! Sa cresteti mari si sanatosi!

Am lipsit din peisaj si s-a scris o groaza …. ce fain!

Anaasta - Felicitari pentru minuni si sa fie sanatoase in continuare!  

Anabel - Resimt si eu dificultatea de a le satisface nevoia de afectiune in acelasi timp si nu cred ca se va rezolva prea curand. Cum spunea cineva: nu trebuie sa fim prea duri cu noi insine si totul va fi bine daca facem atat cat ne sta in puteri. Sunt sigura totusi ca se simt iubiti.

Nu stiu in schimb cum faci fata la munca avand in vedere ca se trezesc noaptea... Apropos, se trezesc de tot sau doar pentru apa/lapte/suzeta? Ai mei dorm toata noaptea de pe la 3 luni. Am avut mare noroc, la inceput dormeau o ora in plus, apoi inca o jumatate de ora si tot asa pana si-au facut programul 22:00 - 07:00. In prezent dorm si pana la 8! Yey! Dar m-am porcit cu somnul pentru ca tot am zile cand ma simt obosita ... [batcap]

Asa de repede trece timpul si apar schimbarile: isi arunca priviri complice, isi zambesc, Tudor o smotoceste cand o prinde pe Alma si tare dulci mai sunt, isi baga degetele unul in gurita altuia si isi scot suzetele. Ah! Ma topesc de dragul lor! Aaaa ... mai nou stau in bratele mele in acelasi timp cu conditia sa le citesc. Bine si asa! Ea a invatat intre timp sa se lase jos si atunci nu mai e nevoie sa o sustin de fiecare data, mai are un pic si merge singura. Nu am vrut sa o invat sa mearga sustinuta de mine pt. ca stiu ca cel mai bine este sa invete singura, sprijinindu-se de mobila.

Danyce - Ce familie unita sunteti! Foarte frumos ca te ajuta sotul cu toate. Ce concediu minunat o sa aveti! Cunosc zona deoarece am avut un coleg la facultate din Sighet si chiar am fost la nunta lui acolo cand eram gravi. Am stat la o pensiune rustica si mi s-a parut de vis. Am ramas surprinsa de cat de mult se respecta traditiile, de felul in care se imbraca oamenii la biserica. Bravo, bravo ca va incumetati la drum lung cat sunt copilasii atat de mici! Sunt sigura ca o sa mearga totul struna la cat de organizata esti! [flo2]  Am vazut si pozele, frumosi foc puisorii! Alma pare o fetita foarte speciala si inteligenta!

MadalinaR - Am vazut ca intrebai de concediu medical, este dreptul oricarei mamici de gemeni sa-si ia concediu de risc maternal incepand cu 16 saptamani. Nici macar nu este nevoie de recomandarea obstetricianului, medicul de familie poate sa-l acorde. Eu am lucrat mai mult de acasa incepand cu luna a 5 - a dar mi-am luat apoi de risc maternal. In schimb nu mai stiu care era procentul cu care se platea, 75% sau 85%. Poti intreba medicul ...

Ginger - Ce sarcina grea ai avut dar uite ce pui mari ai acum.  [:)]  Sa traiasca sanatosi si sa va aduca numai bucurii!

Bubu 5 - M-ai emotionat prin faptul ca in curand vei avea 5 copilasi! Sunteti foarte frumosi! Felicitari si multa putere! Daca nu sunt foarte indiscreta, as dori sa stiu daca ai lucrat in ultimii ani si cum te-ai descurcat... Eu imi fac griji de pe acum in privinta intoarcerii la munca desi mai am un an de stat acasa.

Tusferi - Ma bucur mult ca ati depasit perioada critica cu Lara si ca mananca bine! In rest cum te descurci cu ei, ce pozne fac? [:)] 

Daniela 74 - intrebai de ceai, se pune o lingurita la fiecare 250 de ml. Mai ai un pic si va intalniti! Tin pumnii de pe acum!

Monik33 - Felicitari pentru sarcina! Dupa bataile inimii, ma hazardez sa spun ca sunt fata si baiat, inimioarele fetitelor bat mai tare! [:)]

 Rlk_ 2009 - Felicitari si tie pentru sarcina si nu mai exagera cu muncitul ca ne dai emotii!

Lilu - Sa cresteti mari, mult a fost putin mai este! Te inteleg perfect cu durerea de sub coaste, am resimtit-o si eu pentru ca impingeau amandoi cu capul in directia aia...

Jaguar - Cred ca nu ai de ce sa te stresezi... spunea medicul daca era vreo problema. Care este diferenta mai exact intre copilasi?

 

Am pus si eu poze la profil, mai vechi si mai noi, ca sa ne cunoastem... sa nu va mirati ca aratam asa dar era ziua lui tati caci altfel doar in toale de casa imi fac veacul [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fete [flo2]

Irat, ce minuni scumpe aveti! [il]  [il]  sa va traiasca micutii si sa fiti sanatosi cu totii!! m-i se pare ca seamana intre ei destul de binisor [clo]  (eu ma gandesc la asta in ultima perioada, oare vor semana buburuzele?hihi ganduri si gandurri, stiti voi cum e:-))

Si mamica arata superb woww dupa nasterea a 2 bbii!! [flirty]

Diferenta de greutate la noi e de aprox 40g,, acu ca sa gandesc si pe partea plina a paharului, poate ca una a luat-o inainte si nu ca micuta a ramas in urma [biz]  vedem la morfo,,abea asteptt [il]

Cu bataile mai rapide si mai lente nu stiu ce sa zic, asa sunt si la noi de la inceput,unul mai bataios si celalalt a fost mai in urma si sunt  [bbfata]  [bbfata] [flirty]

 

Saptamana buna sa avem [flo]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Irat,ti-am admirat comorile,m-au topit la superlativ!!!!

Merita mami toate laudele,ce relatie frumoasa au deja ai tai.

 

Ginger,cum ati sarbatorit?Cum s-au distrat de ziua lor?

 

jaguar,diferenta de 40 g avand placente diferite...la o singura placenta exista sanse mari sa se intample asta,pana la urma de ce n-ar exista diferente si la 2 placente ca se dezvolta diferit,ia-o ca si cum ar fi 2 sarcini cu evolutii diferite,unul e mai papacios,clar,este frumos sa-l monitorizezi sa vezi daca-si mentin trendul.

Dupa bataile inimioarelor lor...o bataie de 156 si una de 146 ce ar insemna!?

 

Lilu,tu mai ai putin,sunt acele contractii false,nu?

 

Danyce,gata bagajele!?

 

Noi suntem in crestere,burtica e mai mare,nu ma mai pot apleca deloc,cu vitaminele am ramas in ceata,chiar nu stiu unele care sa nu dea constipatie,vineri am si eu ecograf,citeam ca ei cresc 2 cm pe saptamana,ar insemna ca de atunci ar fi 4 cm,sunt curioasa daca au crescut atat,la greutate nu stiu decat de acum 1 luna,era de aprox 100 g.

 

Fetele,ati facut bradul deja?

 

noi nu,in ajun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici sunt si eu   [biz] .

Noi am facut bradutzul in 7 decembrie, io smotruiam si copii l-au facut aproate singuri ,dar e unul mititel de 1,2 Mt ,din ala de plastic.Nu am spatiu aici sa fac mai mare din pacate.

Copii s-au distrat foarte bine, au primit cadouri de toate felurile, sunt foarte mandri ca acum au 6 ani si-s baieti mari  [il] . Am pus poza de la tort la bucatarie"Ce gatim azi".A iesit tare bun,nu mi-a ramas nimic din el  [pk]

Mai avem saptamana asta de scoala si apoi stam acasa 2 saptamani ,deja sunt obositi si ei ca si aseara tot am repetat silabe pana ne-am saturat.Cred ca sunt putin cam obsedata de invatat si cateodata cred ca-i prea presez...au doar 6 ani nu pot sa ma astept sa stie sa citeasca dupa 3 luni de scoala...In fiecare vineri vin acasa cu teme la matematica ,italiana si desen.Au gentoaie de abia le car pe scari , bine ca le-am luat cu rotile.

Azi e posibil sa-mi iau sotzul pe sus si sa merg la Auchan sa iau jocuri de Craciun si sa fac niscavai cumparaturi ,acum vanez ofertele de cafea , parmezan si ulei de masline ca suntem consumatori mari  [:D]

De greutate fetelor nu va stresati , e normal ca unul sa fie mai mare altul mai mic, rar am auzit sa se nasca doi la fel.La ai mei in sarcina era mereu diferenta si de 400 grame din cauza circumferintei craniane , unul are caputz rotund si celalalt oval , niciodata nu ieseau la fel...s-au nascut cu cca 200 grame diferenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu -orice vitamine iei tot constipata vei fi . Si-ti spun si de ce :

1 . orice vitamine pentru maternitate contin fier si ala e cauza principala

2. creste volumul uterului asa ca apasa colonul si partea de intestin inferioara si asta impiedica tranzactia normala a kk -asta mi-a spus un doctor .

La mine a fost o tragedie ca luam si pastile de fier in plus pe langa Multicentrum Materna si numai cu supozitoare de glicerina reuseam ...si acum dupa 6 ani inca am ramas cu problema, doar ca acum iau pastile naturale (le 10 erbe) facute doar din seminte si plante. Fara astea stau pe tusa si cate 4 zile...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ginger,ma bucur ca s-au distrat si-s bucurosi de ce-au primit,au cu ce sa se mandreasca,la 6 ani sunt cavaleri adevarati,of treaba cu greutatea ghiozdanelor e un supliciu si la noi,car tot felul de auxiliare pe langa manuale si caiete,bietii de ei vor face toti scolioza daca asa se pune prb in sistemul de invatamant,ca sa mai atenuam cat de cat prb,nu le las decat cu strictul necesar,ba la anumite materii mai soft scriu pe foi si transcriu pe caiete acasa,nu au unde lasa la scoala cartile,le-am dat si la un pic de sport,vara pe trasee montane,cel putin asa a fost pana acum,de la 3 ani merg cu noi,orice am face nu compenseaza cele 7-9 kg zilnic purtate in spate.

Ce dragut cum si-au facut singurei bradul,ii pup.

Multumesc de sfat cu vit,explicatiile sunt f bune,am mai baut cate o infuzie de musetel.

Si noi asteptam vacanta,e treaba cu trezitul de dim,asta nu le place,cu temele s-au invatat,exigente multe,iarasi s-au obisnuit,au avut olimpiada la romana si s-au calificat pe scoala,pe sector probabil prin primavara,plus alte teste.

De mos ma gandeam la un ebook ca le place enorm sa lectureze cand le ramane timp liber.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ati ghicit, a venit barza cu piticii mai devreme decat speram, la 35 de sapt. Bebeii identici de 2350 si 2370 g, au avut apgar 9 sunt sanatosi, frumosi si papa tzitzi de la mami. Eu sunt foarte obosita dar fericita. Revin cu detalii cand o sa-mi treaca durerea de mijloc sa pot scrie la calculator.pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oxxy,draga noastra,felicitari!!!!!!!!!!

Este cea mai mare bucurie posibila,m-am emotionat extrem la aflarea vestii,bbii tai sunt sanatosi,papa deja san,ce poate fi mai minunat,tie refacere rapida,sa ai parte de o lauzie usoara,sa ai lapte pentru ei si multa forta la tot ca va fi nevoie.

Pupam piciorusele lor dragalase si gingase,muuuult de tot!

Ce Craciun superb ai!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...