Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Draga mea, monitorizarea colului este preventiva la mine, pana acum fiind intre 38 si 40 mm. Daca se scurteaza sub 25mm , se impune cerclajul de urgenta. Pentru masurarea exacta  a colului se face transvaginala dar o data pe luna eu fac pe burta si acolo se vede destul de bine lungimea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles,ma bucur ca esti bine.

Scurtatea colului poate fi si o consecinta a efortului fizic,a sarcinii multiple,a predispozitiei,nu?

stiam ca cerclajul se face pana in 20-22 sapt,cel putin asa imi zisese mie acum 12 ani,colul incepuse sa se tot dilate de la 24 sapt,insa am stat asa pana la 38,fara,doar mai mult repaus si nospa.

am sa fiu f atenta la masuratorile ulterioare sa vad evolutia colului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama cite noutati in citeva zile!!!!!

 

oxxy felicitari,cite emotii,recuperare rapida si te asteptam cu detalii..... [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Daniela mai stati putin la caldut,si daca nu, nastere usoara!!!! [bib]  [bib]

 

USG facem si noi 1 data pe luna,tot pn col mai mult,dar ma bucur ca pot sa vad strumfii,si sa ma asigur ca se simt bine...

 

Deja nu am si eu rabdare....inca 7 saptamini..... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia, cum te simti? Cum stau strumfii tai cu greutatile? Cum esti cu activitatea prin casa?

Bubu, ai dreptate in privinta cerclajului, insa se poate face si in saptamana mai mare daca este cazul. Efortul fizic, sarcina multipla pot afecta colul.

Eu cred ca ar trebui sa avem grija de noi, mai ales cand ajungem in saptamana mai mare. Cred ca pentru voi este mai greu dat fiind ca mai aveti si alte gaze alaturi.

[gravi] 32+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincera sa fiu nu ma simt rau,doar ca e foarte grea si mare burta.....Pe acasa doar mincare mai pot face,curat imi face sotul,e bun la asta,am gasit o doamna care sa ma ajute dupa ce nasc,noi avem o casa cam maricica si sotul deja e cam satul [batcap]  [batcap]  [batcap] .si dadaca am gasit,sora mea o da pe mica la gradi si noi ne alegem cu o dadaca tare buna....

Si eu sunt curioasa de greutati....pe 3 ianuarie am programare la eco,dar in fiecare dimineata imi pare tot mai mare burta....

Medicul spune ca daca ajungem cu bine la 35-36 si depasesc 2700 gr,facem operatia,cu toate ca tot el ma convinge sa nasc natural-prezentatie craniana la ambiii???? Azi chiar ma gindeam sa depasesc frica si sa nasc....prima nastere a fost foarte usoara,doar cu cordonul cit mam speriat in rest a fost tare ok....

Sa vedem cit rezist.....

Tu cum te simti? Noaptea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos te-ai organizat. E bine ca ai reusit sa gasesti bona, mai ales una cunoscuta.

Noi am vorbit cu dl dr si nu putem face decat cezariana, fetita e cu funduletul in jos si in ultimele 5 saptamani nu si-au schimbat pozitia. Mi-ar fi placut sa incerc o nastere naturala dar daca e prea riscant pt bebelusi nici nu ma gandesc. Dl dr ne-a zis sa stam cuminti sa prindem 37 - 38 de saptamani si daca nu dau nici un semn facem programarea pt cezariana. Din pacate nu am nici o exeprienta privind nasterea insa vom face cum e mai bine pentru bebei.

Sa stii ca si eu ma simt destul de bine, imaginatia mea la inceput de sarcina nu prea avea limite [:-@] , astfel incat consider ca ne descurcam minunat. Noaptea e alta poveste, sunt activi si vor plimbati pentru a putea adormi. Pe partea dreapta nu mai pot dormi deloc si orice miscare prin pat a devenit dureroasa. Insa dorm suficient - 7-8 ore pe noapte si ziua cate jumatate de ora.

[gravi] 32+

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele mele, eu azi sunt in ultima zi de munca pe anul asta, de maine sunt acasa cu copii in vacanta pana in 6 ianuarie.

Intru mai rar de acasa ca am si socrella pe-acolo asha ca va spun , mai bine mai repede decat prea tarziu: Craciun super-fericit! 

Care-i cu prunci-n brate  sa se bucure de ei  ,care-i cu prunci-n burtik sa-i tina la cald cat mai mult posibil! 

Multi pupici si muuuuulta sanatate si virtute ! [:X]  [cheers]  [pegeam]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari din Sighet, fetelor.

Am ajuns pana la urma la punctul terminus al calatoriei noastre. Partea cu avionul s-a desfasurat foarte bine deoarece copiii au fost linisiti si le-a placut zborul, insa cu trenul ieri a fost aproape dezastru din cauza totalei lipse de respect a studentilor de azi...Eu n-am stiut ca toti ieri se vor intoarce acasa si ca va fi asa full trenul, ca altfel inventam alta solutie. Cu greu am urcat in tren (dupa ce s-au imbulzit toti studentii sa intre primii, si toti in aceleasi doua vagoane, desi erau vagoane separate spre Bistrita, nu toate mergeau la Sighet.

Am ajuns sa stam o perioada cu copiii pe valize in hol, pana cand au vrut niste studenti sa paseze valizele peste capetele noastre si eu m-am transformat in mami razboinica [:)] si le-am barat trecerea. Atunci m-a auzit un nene din alt compartiment si ne-a rezolvat trei locuri bagajele ramanand tot pe hol.

In fine, am ajuns cu bine la destinatie si aici totul pare de vis. Niciodata n-au impodobit Sighetul mai frumos ca acum. E atmosfera de poveste.

Sper sa mai intru zilele astea si sa citesc doar vesti bune despre voi.

Burtici, aveti grija cu toatele sa ajungeti pana pe la 35 de saptamani ca atunci e chiar safe. Un exemplu bun cred ca sunt gemenii mei , nascuti cu greutati mari si sanatosi tun la nastere (2715 si 2925g, acum avand 7300g si 7100g la 4 luni de zile fara o zi:)).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...