Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Fetelor, [am] hop si eu de la eco de 18 saptamani.

Ce tot atatea fetitze cu funditze, domnule??? [nervo]

Am scapat de pus silicoane , botox, rochite de fite si ugg-uri!! ( vorbeste invidia din mine, hihihi )

Noi venim cu 2 baieti frumosi , in parametrii normali, aproape egali ca dimensiuni si greutate.

Placentele antero de grad 0 , ok amandoua. Lichid amiotic in cantitate normala. Artere uterine sunt foarte bine, tensiunea este ok, acum , deci a disparut riscul de preeclamsie.

Colul 39 mm, lung si inchis. Am pus problema cerclajului, chiar am insistat dar dr meu a zis ca nu se pune problema inca si ca  monitorizam in continuare din 2 in 2 saptamani.

Cam atat, deocamdata!! Va [pup] .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si eu care credeam,ca doar in Republica Moldova este needucat tineretul....chiar au stat ore si s-au uitat la voi cu bebe in brate??????????halal........... [batcap]  [batcap]  [batcap]

 

Ma bucur ca ati ajuns cu bine si o sa fiti de sarbatori acasa e cel mai bun cadou de Craciun.....

 

Eu tot la 35-36 ma gindesc sa ajung cu bine,sa vedeti ca s-au intors ambii si isi asteapta momentul,iar stomacul meu e praf..... [:-)))]

 

Monik las ca iti aduc ei fete....tot doua [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate tineretul e needucat rau prin RO. Eu cand eram in 7 luni, cu burtoiul cat casa stateam in picioare in metrou si in fata mea erau 3-4 pustani de liceu, nici nu s-au sinchisit... si credeti-ma ca paream ca nasc acolo...

Monik, felicitari pt baietei si mai ales pt parametrii de vis :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce,cat ma bucur ca ati ajuns,la noi pe orice mijloc de transport tre sa fii atomic,e risc major de hipertensiune,exact ca voi am patit in tren si noi,1 ora am fost nervoasa ca niste studenti au vrut sa dea copiii de pe locuri avand date aceleasi locuri ca si noi,primisem doar 3,bune si alea,am urcat bagajele si in 10 minute au adormit copiii de la drum,buuun,eram urcati din BV si undeva din Ploiesti a venit trupa vesela cu chef de cearta intr-o mana si sticla de alcool in alta,n-a fost chip sa ne intelegem...aveam aceleasi locuri,greseala era de unde erau luate biletele lor...i-am trezit si am plecat,ce sa vezi...ne cautau sa-si ceara scuze dupa ce s-au asezat si au facut tam-tam.

Si in ratb...pot scrie o carte.

cel mai mult conteaza ca sunteti intr-un loc minunat cu toata familia,distractie placuta,voie buna si mancare din belsug!!!!

Ai dreptate cu termenul,cine nu vrea,depinde de situatie,e mare lucru sa fie un start bun,fiecare isi numara sapt si zilele si se roaga la cat mai multe.

 

azi am fost la eco,2d,se jucau pe bune intre ei,isi puneau capusoarele impreuna,se cautau sa se apropie,m-au facut fericita,stiau ca sunt impreuna si se bucurau unul de altul.

la gramaj,unul 225 si altul 266,deja apar diferente,la lungime,de la atat miscare nu a mai fost detectata,la col inca inchis,tot pentru el mai facem eco peste 3 sapt.

 

Ginger,sarbatori fericite alaturi de copii si te asteptam cu impresii din concediu.

 

pupici pentru toate burticile si bbii!!!!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fete [flo2]

noi suntem tot 3 in 1 dar sunt cam suparata

ieri am avut eco de 35 s,bb-ii nu prea au luat in greutate,doar in jur de 300 gr fiecare,au aproape 2100 gr.Au verificat tot pe acolo si motive nu ar fi de ingrijorare,zic ei(au venit mai multi dr.si si-au dat cu parerea) doar ca nu pot fi masurati cum trebuie pt ca se suprapun in unele parti ale corpului.Sper sa fie asa.Uneia din dr.i s-a nazarit sa-mi verifice colul(e deschis de un deget) si cand am ajuns acasa sangeram,nu foarte mult,dar indeajuns sa stau toata noaptea cu frica plus ca m-a durut rau burta.Nu s-a oprit nici pana acum,mai raman urme pe hartia igienica.Am sunat ieri la un nr.de la sala de nasteri pt.ca aici nu poti vorbi cu dr.tau,de parca ar fi sfinti [batcap]si mi-au spus ca e normala sangerarea asta dupa control si sa merg acolo doar daca devine abundenta ca la menstruatie,sau nu simt copiii.

marti am monitorizare si test non stres si daca totul e bine facem cezariana pe 30 sau 31 dec,asta daca nu nasc inainte [fri]

 

va pup fetelor,ma bucur pt vestile bune de la eco,fetite,baietei,nu conteaza,doar sa vina sanatosi. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monik,acum am vazut stirile...pupici la strumfi...tu ai o singura placenta?

la noi,un bb are 18 sapt si 3 zile si unul 19,conform dezvoltarii,la o singura placenta asta e situatia ca un bb este mai papacios,desi stiu cu dizigoti si cu diferente de 600g,pana la final identic nu vor fi.

care e valoarea maxima de tensiune care tre s-o ai in sarcina?

 

Daniela,ce idei crete si pe ei sa te traumatizeze atat,oare nu realizeaza ca pot face si rau...bun si vac ca un col e mare la 35 sapt si ce mai fac,tot antispastice tre sa dea si daca te vad si daca nu...d'aia tot am intrebat si de eco transv ca nu toata lumea e la fel,unele mai sensibile si iata ca apar prb.

sa iei musai nospa,la 6 ore,dupa el ar trebui sa te simti mai bine.

vei naste normal?

tin pumnii sa-ti treaca repede si sa ne zici cum te mai simti,cat despre greutate,poate nu mai cresc ca nu mai au loc sau ca placenta a imbatranit si se apropie momentul;asa am patit eu la ultimul bb,nu mai avea loc si in 2 zile m-au pregatit de naster,avea si placenta imbatranita,la tine cum sunt 2 poate asta e limita greutatii pe care o sustine casuta lor,ar di 4,200,nu e rau,doar ca sunt 2 si vroiai mai mult...ei mai cresc,la mine atunci bb lua 250 g la2 zile in ultima sapt a depus cem mai mult si f rapid de aceea nu mai avea loc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, vestea buna este ca baietii papa exclusiv tzitzi si in acelasi timp de cele mai multe ori. Am reusit ce mi-am propus...stiti voi obsesia mea cu alaptarea...dupa masa e mai greu...unul sughite, altul regurgiteaza...nu stiu inca sa scoata aerul dar sper ca in timp va fi bine...

Daniela, greutatea de la eco nu e mereu conforma cu realitatea, pt ca nu pot fi masurati perfect...mie imi arata ca au 2300 cu 3 sapt inainte de nastere si cu o sapt inainte unul avea 2500 ...nu a fost asa...oricum e important sa fie sanatosi, au timp sa creasca in afara burticii...sa auzim de bine

Pup toate burticile

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...