Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Sunt prea mici,probabil le e foame mai repede;la noi au aparut colicile dupa 2 luni,au tinut f putin,le calmam cu ceai de anason,fenicul si cu sirop de marar pentru bbi,in // dr ne-a recomandat sabsimplex si bonisan,de atunci sunt sigura ca au aparut si mai multe leacuri.

eu atunci n-am scapat de supliment cu 30 ml lapte praf dupa supt pentru ca in jur de 6 sapt nu mai se satura,plangea din ora in ora si asta a fost primul semn ptr pediatra,tot atunci mi-a zis ca introdus laptele praf da colici mai multe si mai dureroase,e drept ca ia mult mai repede in greutate,dar si colicile ne terminau iar fara completare nu se putea.

 

multa putere iti doresc si refacere rapida,cum ai nascut?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am nascut prun cezariana, m-am temut de nasterea naturala desi erau bine asezati, mi se rupsesera membranele, contractii, tot tacamul :))). Am tot auzit nenorociri cu nasterea naturala la gemeni...si culmea ai mei aveau si cordoanele in jurul gatului...asa ca cezariana a fost de bun augur...m-a durut mijlocul, burtica mai putin...am venit acasa cu 13 kg mai putin...mai am de dat jos 6kg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la fel stiam,ca la gemeni e recomandata cezariana indiferent de prezentatie,stiu o mamica de a nascut natural gemene dar erau mai micute pana in 2 kg.Din start mi s-a recomandat cezariana,am nascut natural de 3 ori cu epiziotomie si nici cezariana nu mi se pare de speriat ca nici epiziotomia nu te gadila si chiar m-am refacut complet dupa ea ultima data in 3 luni;la prima nastere n-a fost nevoie ca bb a avut 3 kg si era loc,doar ca asa era procedura standard,ce m-am suparat ca m-a taiat si apoi mi-a zis,la a 2 m-a taiat ca era bb un pic mai mare,tot asa mai mult preventiv,dar si de data asta refacerea a fost in 1-2 sapt,la a 3a chiar s-a impus bb,3,8 kg si ar fi fost singura taietura de care era nevoie,ma gandesc ca oricum 4 taieturi pe acelasi muschi e prea mult chiar daca nu m-am resimtit local si dupa cicatrizare nu se mai simtea.

Singura mea doleanta ar fi sa nu fie cu anestezie totala sa stiu eu ca bbii sunt bine inca din prima clipa,la nasterile trecute am mai dat si indicatii...vroiam sa ma dau jos de pe masa sa aranjez eu bb.

 

si alta mare dilema,care e cea mai buna maternitate de stat din Bucuresti care are cea mai buna sectie de prematuri?

Am zis ca daca ajung la termen,undeva spre 35-36 sapt,sa nasc la RM ca toata lumea a fost multumita,pun si varianta ca nu asteapta pana atunci si e musai sa ma orientez la una de stat daca avem de stat peste 2-3 sapt la terapie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, ma rog sa fiti bine si sa mai rezistati un pic! [ruga]

Poate totusi prindeti ianuarie!

 

Oxxy, frumos povestesti de micuti [il]

 

Danyce, nu e frumos deloc ce ati pait pe tren,,uff,,, uitati si profitati din plin de magia Sarbatorilor!

 

Bubu, ce frumos spui de buburuzele tale [clo]

 

Dragutele, va dorim Sarbatori fericite!! cu sanatate, si multe impliniri!!  [cubrad]  [cubrad]  [cubrad]  [pegeam]  [pegeam]  [pegeam]  [pegeam]  [pegeam]  [pegeam]  [pegeam]  [pegeam]

 

Nu stiu cat timp voi mai avea zilele astea, asa ca mai bine mai devreme decat mai tarziu [8D]  Noi suntem mai binisor si buburuzele fac valuri mai maiiii:-))

Sa ne auzim cu bine!pupici [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarbatori fericite si de la noi!!!

 

Jaguar si noi facem valuri,mai am cate o durere in partea dr care mai imi taie respiratia,dr zicea sa iau arefam si no-spa cate 2 pe zi dar nu stiu arefamul daca se da si in trim 2 si daca sa fie pe cale orala sau ovul,am mai luat atunci eram trim 1 si ovul,aveam de luat 3 pe zi de 200.

 

Abia de acum incolo astept sa se miste mai mult,la eco se cautau si se atingeau,cat ma bucur ca sunt impreuna,in casa alta joaca,toti puii sunt pusi pe joaca.

 

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu va urez tuturor sarbatori frumoase si linistite alaturi de cei dragi! [cubrad] [pegeam]

Tot ce a fost mai putin anul acesta, incercati sa lasati in urma voastra si eventualele lectii invatate utilizati-le in proiectele din noul an!

 

Noi azi lenevim ca doar e vacanta, insa ieri ne-am plimbat cu totii cu caruciorul si am fost pe la vara-mea, pe malul Tisei, tocmai la frontiera cu Ucraina. A fost tare placuta revederea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarbatori fericite si de la noi!!!

 

Jaguar si noi facem valuri,mai am cate o durere in partea dr care mai imi taie respiratia,dr zicea sa iau arefam si no-spa cate 2 pe zi dar nu stiu arefamul daca se da si in trim 2 si daca sa fie pe cale orala sau ovul,am mai luat atunci eram trim 1 si ovul,aveam de luat 3 pe zi de 200.

 

Abia de acum incolo astept sa se miste mai mult,la eco se cautau si se atingeau,cat ma bucur ca sunt impreuna,in casa alta joaca,toti puii sunt pusi pe joaca.

 

Pupici

 

Bubu, dr tau ti-a zis foarte bine, arefamul(progesteron) si nospa relaxeaza uterul si ajuta ff mult daca ai contracatii,, si automat cu cat mai putin ai contractii ,cu atat colul va rezista bine, va fi lung si inchis. 

Arefamul cred ca este cel mai indicat vaginal (asa mi-a spus mie dr).. Si eu iau cate 400mg/zi si voi continua pana spre sfarsit cred, sau cel putin 30-32sapt. Nospa iau si eu uneori 1,alteori de 3/zi,,depinde daca am dureri si de cate ori se intareste burta. Dr mi-a zis ca pot lua linistita 4/zi(de 40mg).

Pupici si numai bine! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...