Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sunt abonata pe facebook la pagina asociatiei Baby Care Sibiu (lupta pentru prevenirea nasterilor premature, dar mai ales pentru salvarea vietilor micutilor nascuti prematur si este coordonata de neonatoloaga Livia Ognean, un medic de nota 1000!) si o sa postez din cand in cand informatiile care ar putea fi de interes si pentru voi.

 

"Aproximativ 1 din 8 copii se naşte prematur în SUA şi 1 din 10 în întreaga lume. Iată câteva căi de prevenire a naşterii premature:
1. Nu fumaţi. Fumatul este o addicţie puternică pentru multe femei dar fumatul determină naştere prematură, greutate mică la naştere şi leziuni fetale. Cercetările spun că femeile gravide ar trebui să renunţe complet la fumat, reducerea numărului de ţigări nu este eficientă.
2. Faceţi exerciţii. Aceasta poate preveni preeclampsia şi diabetul de sarcină, ambele situaţii cu risc crescut pentru naşterea înainte de termen. Înotul, plimbarea, yoga prenatală sunt exerciţii bune în sarcină dar studiile arată că cele mai indicate sunt exerciţiile care cresc rezistenţa.
3. Verificaţi-vă dantura precoce în sarcină. Cine a ştiut că o bună igienă dentară şi o vizită la stomatolog poate preveni naşterea prematură? Dacă aveţi boală periodontală şi nu ştiţi, adăugaţi influxul de modificări hormonale care cresc riscul dvs. de gingivită şi atunci aveţi deja risc crescut de naştere prematură. Mergeţi la dentist.
4. Luaţi acid docosahexanoic (DHA). Un studiu a arătat că femeile care au primit suplimentare cu acid docosahexanoic în trimestrul 3 de sarcină au avut sarcini cu durată mai lungă, în medie, cu 6 zile.

5. Verificaţi-vă nivelurile de vitamina D. Un studiu publicat în 2009 a arătat că femeile care au luat 4000 UI de Vitamina D pe zi au reuşit să reducă semnificativ riscul de naştere prematură, preeclampsie şi diabet, protejându-şi astfel nou-născutul.
6. Hidrataţi-vă. Apa este cea mai bună. Consumul de apă minerală, băuturi carbogazoase şi sucuri dulci nu este sănătos nici pentru dvs. şi nici pentru fătul dvs. în plină dezvoltare. Nu numai că vă deshidratează dar vă reduce rezervele de minerale importante de care au nevoie oasele şi ţesuturile fetale care acum cresc. Dacă vă place cafeaua, verificaţi câtă cafea puteţi bea în siguranţă.
7. Puneţi întrebări la ecografia de 20 de săptămâni. Este vârsta la care se poate diagnostica o malformaţie congenitală a inimii şi aceste defecte cresc riscul de naştere prematură.
8. Nu vă leneviţi în ultimul trimestru de sarcină. Continuaţi să vă hrăniţi sănătos, să beţi suficientă apă şi luaţi în considerare consumul de alimente bogate în proteine şi vitamina C. Unii spun că un supliment de 1000g de Vitamina C pe zi poate preveni ruperea prematură a membranelor începând din trimestrul trei. Cu siguraţă nu vă face rău.
Nu întârziaţi să luaţi în considerare aceste sfaturi, copiii au nevoie să stea cât mai mult în uter. Asiguraţi-vă că discutaţi cu medicul dvs. înainte de a iniţia orice regim cu suplimente alimentare."
După Jasmine Jafferali; Sursa: http://www.examiner.com/article/8-ways-to-reduce-your-risk-for-premature-birth

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot de la Baby Care:

 

Naşterea feţilor multipli
Când începe travaliul mama este conectată la un mnitor fetal astfel încât medicul controlează cu mai mare uşurinţă evoluţia travaliului. Intervalul dintre naşterea fiecărui făt născut pe cale vaginală este, de obicei, de 20-30 de minute. Iată şi o veste bună: pentru că feţii multiplii tind să aibă greutate mai mică decât cei unici, e ceva mai uşor ca mama să îi împingă afară în timpul contracţiilor. În plus, din fericire, se nasc unul după altul şi nu amândoi o dată.
Totuşi, deseori, în cazul sarcinilor multiple, nu este posibilă naşterea pe cale vaginală. Uterul foarte plin poate determina compresiunea placentei sau a cordonului ombilical sau a oricăruia din feţi. Compresiunile prelungite pot pune în pericol unul sau amândoi feţii pe măsură ce travaliul progresează, în timpul naşterii vaginale. În aceste situaţii poate fi necesară extragerea feţilor de urgenţă prin operaţie cezariană.
Poziţia copiilor în uter influenţează, de asemenea, siguranţa naşterii pe cale vaginală. Adesea primul născut este aşezat cu capul înainte în timp ce următorii pot fi aşezaţi cu fundul înainte (pelviană) sau transvers (de-a latul uterului) sau cu capul înainte. De obicei, dacă primul făt nu este aşezat cu capul înainte, se recomandă naşterea prin operaţie cezariană. De asemenea, majoritatea tripleţilor şi a feţilor de rang mai mare (cvadrupleţi, etc.) sunt născuţi prin operaţie cezariană.
În cazul în care este necesară operaţia cezariană e foarte probabil că medicul va indica montarea unui cateter în vezica urinară a mamei, va urma anestezia şi apoi incizia abdomenului, apoi a uterului şi extragerea feţilor. Copiii vor fi extraşi din uter, în acest caz, la interval de câteva minute unul de altul.
Dacă gravida intră în travaliu prematur atât mama cât şi feţii vor fi monitorizaţi atent pentru orice semn de suferinţă. Mulţi din copiii născuţi înainte de termen sunt transferaţi imediat după naştere în terapia intensivă neonatală pentru îngrijirile speciale de care au nevoie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela,felicitari,ai 2 minuni,sa fie sanatosi,cuminti si tie refacere rapida,of ...nici despre nasterile naturale nu se poate spune ca-s mai usoare,poate ca te aduni mai repede dupa,insa de trecut de tot,iti ia la fel de mult,mai ales ca se practica epiziotomia care tot o taietura e,cumplit de dureroasa.Pentru bebelasi si bucuria de a-i avea,absolut nimic nu mai conteaza.

Te pup si te felicit!!!si pe fratiori ca s-au descurcat atat de bine din prima zi.

 

irat,multumim de informatii si in particular pentru raspunsurile pentru mine,cand mai ai timp,mai asteptam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela74, felicitari din suflet pentru cele doua minuni! [flo2] [flo2] [flo2]

Sa creasca mari, sanatoase si sa va aduca doar bucurii!

Le doresc sa creasca la fel de bine ca gemenasii mei (de ei se mira toata lumea ca arata cu vreo 2-3 luni mai mari si au fost nascuti la 35 de sapt si 3 zile).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragele mele!!!!

Azi am intrat in 34 saptamini si ma simt oarecum mai linistita,eu tare m-am temut de nastere prematura....dar acum simt ca o sa ajungem la 38 saptamini....si instinctul meu cam rar imi joaca fiesta [:)]  [:)]  [:)] . dupa tratamentul pn rinichi m-am dezumflat considerabil,doar ca oricum e foarte grea burta si ma misc greoi,noaptea dorm binisor arsuri am cind me intorc pe partea dreapta dar in rest ok. Burta mea se face taaaare mare vazind cu ochii cei drept s-a facut uniforma adica creste chiar de sub sini,cam stranie dar ce sai faci,prietenii mei discuta intre ei si mai vad si eu ba un cot,genunchi calciii,oricum sau pozitionat cu capul unde trebuie si stau cuminti,doar cind se intind imi apasa vizica si fug momentan la baie [batcap] ei acum stau fata in fata deja de o luna nu si-au schimbat pozitia....si am inceput serios sa ma gindesc la nastere naturala [:)]

 

Daniela felicitari,ma bucur mult pn bebei cuminti si mincaciosi,sa dea DD sa fie tot timpul asa...

 

Irat ms pn info,chiar sunt lucruri interesante...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia,vesti f bune de la tine,atat bbii cat si tu sunteti bine,dar iti indusese dr ideea ca s-ar putea sa nasti prematur sau era a ta ca te simteai tu mai altfel decat la prima sarcina.

Ce tratament ai facut pentru rinichi?Aveai proteine marite in urina?

Nasterea naturala la gemeni,se poate de ce nu,primul de langa cervix trebuie sa aiba prezentatie craniana musai pentru ca sa te lase sa nasti natural,cum ei oricum sunt predispusi sa fie mai mici decat un singur bb,expulzia nu face atatea ravagii banuiesc,doar ca dupa prima mai urmeaza una,care tot cu contractii este,de regula la cateva minute,f rar mai mult timp.Iti tin pumnii daca esti hotarata,pana atunci mai e un pic,te-ai pregatit cu lucrusoare si tot necesarul pentru ei?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia,vesti f bune de la tine,atat bbii cat si tu sunteti bine,dar iti indusese dr ideea ca s-ar putea sa nasti prematur sau era a ta ca te simteai tu mai altfel decat la prima sarcina.

Ce tratament ai facut pentru rinichi?Aveai proteine marite in urina?

Nasterea naturala la gemeni,se poate de ce nu,primul de langa cervix trebuie sa aiba prezentatie craniana musai pentru ca sa te lase sa nasti natural,cum ei oricum sunt predispusi sa fie mai mici decat un singur bb,expulzia nu face atatea ravagii banuiesc,doar ca dupa prima mai urmeaza una,care tot cu contractii este,de regula la cateva minute,f rar mai mult timp.Iti tin pumnii daca esti hotarata,pana atunci mai e un pic,te-ai pregatit cu lucrusoare si tot necesarul pentru ei?

Si eu nastere naturala am incercat, insa la 10cm dilatatie, tot la cezariana s-a ajuns ca ai mei s-au luat la intrecere care sa iasa mai repede si au blocat iesirea [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...