Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

[flo2] buna

 

si eu i-am luat acasa la 2100 gr

hainute am luat pt.nou nascuti (2300 gr-3400 gr) nu am vazut sa fie pe nr. urmeaza apoi pt,1-3 luni,3-6 etc,dar le-au fost mari,abia acum incep sa le vina mai binisor,daca stiam puteam lua cateva pijamale pt.prematuri

eu folosesc pampers,nu stiu ce sa zic,mi se par bune,insa nu pot sa le compar cu nimik,sg pb.e ca sunt mari si acestea,le pliez in fata cum mi-au aratat la spital si astept sa trecem la nr.1,ieri aveam aproape 2600 gr,deci crestem mari [il]

 

pupicei [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari inca o data prospetelor mamici si sa depsiti toate momentele grele! Sunt sigura ca bucuria de a-i tine in brate va ajuta sa depasiti orice situatie.

 

Daniela - sunt tare dragalasi copilasii... ma uit la ei si nu stiu unde s-a dus anul!

 

Monik 33 - Ma bucur ca te-ai facut bine si ca i-ai simtit pe copilasi. In legatura cu miscatul, am inteles ca pozitia placentei este cateodata responsabila de perioada in care incepi sa-i simti ...

Referitor la carucior, noi am avut pentru inceput Jane Twin Two Matrix. Am oscilat foarte mult intre acesta si ABC Zoom, mi-a placut insa mult faptul ca landoul este si scaun de masina avand spatarul reglabil in 4 pozitii si astfel este 2-1 dar cu functiile unui 3-1. Noua ne-a placut f. mult, adormeau in landouri/scoici intr-o secunda si nu trebuia sa-i mut in patut caci stateau la 180 de grade in pozitia 1. Ambele sunt scumpe si de calitate, noi din fericire l-am primit cadou de la bunici. Ulterior, am trecut la ceva mai usor: am achizitionat unul tip umbrela (Maclaren) si f. ieftin un Schwinn side by side. Probabil o sa va intrebati de ce trei, insa noi le-am folosit intens si fiecare are avantaje si dezavantaje. Jane-ul a fost de departe cel mai confortabil dar cateodata trebuie si ceva care ocupa putin spatiu in portbagaj. Pe nr. 3 l-am cumparat pentru ca mi se pareau inghesuiti in Maclaren.... Cand eram in cautarea caruciorului nr.2 am comandat si returnat un Hauck, proasta calitate - materialul era precum o umbrela chinezeasca. X-Landerul mi s-a parut frumos si cu materiale de buna calitate insa nu stiu daca are scoici, in Pulsar mi s-a prut ca stau copii inghesuiti in scaunele sport, Inglesina mi s-a parut f. greu de manevrat. Din ce am mai vazut, mi-au placut TFk twist, Bugaboo Donkey (foarte scump) si First Wheels City.

 

Bubu si Iulia - v-am admirat pozele. Sunteti niste frumoasa toate!

 

Ginger - subscriu la capitolul tarc, avem si noi unul foarte mare din lemn si este extrem de util!

 

Jaguar - Spor la cumparaturi! Referitor la marimi, ai mei au avut 2450 Kg baietelul si 2750 Kg fetita iar apoi au scazut un pic. Marimea 46-48 ne-a fost buna o saptamana iar apoi am trecut la 50. Au fost de la inceput insa destul de lungi ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela,poza din avatar m-a topit la superlativ!!!

super ca au deja 2600 g,acasa iau cel mai bine ca mami le da sa suga un pic mai mult,daca se poate cat mai repede acasa.ii scoti deja afara?

Lilu,ai tai ce mai fac?

Ginger,multumim de sfat,chiar am vazut la lidl si ma intrebam cum sunt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irat, multumesc pentru info!!! Foarte utile ....aceeasi parere aveam si eu despre Hauck si asta doar din poze. Ii dau sotului meu sa citeasca ce mi-ai scris [flo2] .

 

Jaguar, ce ai gasit pe Amazon interesant??...eu ce gasesc si imi place, se foloseste de la 6 luni.

 Vroiam sa va intreb unde vreti sa nasteti, stat sau privat....am niste dubii....

Eu, de pilda vreau sa nasc la Medlife, acum este o oferta foaarte buna. Ei zic ca poti naste oricand la ei, dar daca sunt prematuri, nu-i muta la stat, iar spitalizarea prematurilor este de 1000 lei pe zi , plus spitalizarea mamei 500 lei. Medlife-ul iti ofera posibilitatea in caz ca se declanseaza nasterea pana la 34 saptamani , sa te trimita la Filantropia....ce ce nu-mi convine, pentru ca eu am o dr la Polizu care m-a urmarit in paralel.

Am intrebat la Medlife si mi-au spus ca in cazul in care nasti la ei la 34 saptamani, prematurii raman 7-14 zile pe neonatologie...ceea ce , ca si pret ma depaseste total. de pilda 7 nopti X 1500 lei....asta peste costul nasterii.....

Oferta expira pe 31 ian si nu stiu ce sa fac..... [fri] ...Spitalul de stat e horror...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monik,in acelasi dubiu sunt;daca e sa aleg privat va fi la RM pentru ca aici sunt monitorizata,pe de alta parte Polizu e consacrat ptr bbi mici,citeam ca la ei si in Iasi au fost salvati si de la 23 sapt si 4 zile.Ca si spitalizare ptr mamici e mai greu,am nascut acolo si initial totul a decurs snur,nasterea naturala indusa a durat 1 ora si 20 minute cand a fost intensa si per total 3,bb a avut 3,250 kg,apgar 10,a papat la san la cateva ore,am stat in rezerva cu inca o mamica,bb in camera langa mine...doar ca dintr-una in alta li s-a parut ca ar avea icter,mie mi se parea chiar roz si ok,manca sanatos,dupa 3 zile m-au amanat inca 3 s-o tina la uv cam 2 ore pe zi apoi i-au facut un test de sange luat din zona inghinala si de la intepatura s-a umflat cat o buba si exact in ziua in care trebuia sa plecam bb a facut febra de la umflatura si a trebuit sa fie pe antibiotic,atunci au luat-o la terapie si a stat 3 sapt,intre timp eram numai langa bb si cand nu aveam voie eram pe hol langa geam,intre timp n-am mai avut statut de lauza de stat in rezerva si m-au mutat la alt etaj unde cred ca eram 8 in camera,conditii deplorabile ca imi venea sa dorm pe banci,dar la bbi era bine ca echipamente,dr fff rezervati in a da informatii,ca la un moment dat am cerut si externarea ca nu stiam care e evolutia,banuiam ca-i relativ buna ca lua in greutate,dar nimic transmis de ei,ca m-a deranjat a fost ca mi se parea ca nu primea suficient lapte,eu dadeam 50-60 ml ca nu-mi dadeau voie sa dau mai mult iar bb mi se parea infometat de cate ori ma lasau sa intru,fiind un bb mare deja de 3,5 kg avea nevoie klumea de lapte nu joaca,am avut o discutie f serioasa cu dr ei si vazand ca-s necajita de treaba asta m-a asigurat ca i se va da un supliment de lapte,asa ca i-am cumparat milupa 1 si dupa prima zi deja bb radia de multumire si nu mai parea deloc nemancat si agitat,apoi am convenit sa termine si tratamentul anume cele 21 zile,galma s-a resorbit intre timp.

acolo am avut ocazia sa vad bbi atat de mici si luptatori,nimeni nu poate exprima starea aceea,treceam pe langa ei pana ajungeam la incubatorul alei mele si erau atat de mici ca n-aveau nevoie de pampers si piciorusele erau cat degetele mele,unii erau salvati,altii nu....mamicile  lor nu stiau ce le aduce vizita de dim cand se dadea raportul despre copii,infiorator

in salon la gramada tot felul de cazuri,intr-un fel socializarea asta m-a ajutat sa trec altfel peste greutati,toate eram acolo sa ne salvam copiii.

dupa 1 luna eram blocata,cand am iesit cu bb simteam c-am renascut,afara era vara si  in ziua cand am intrat in casa parca atunci o nascusem.

nici acum nu stiu de ce trebuia sa fie intepata ca sa-i cauzeze galmuta aceea,pentru ca analiza a iesit bine,doar ca noi 2 am tras-o 3 sapt iar intreaga familie pe jar,la un moment dat a venit si surioara la ea,a vazut-o prin geam ca si tati ca n-aveau voie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu , prin ce ai trecut.....bine, finalul fericit conteaza mai mult!!

Ideea este ca eu tocmai ce am fost internata la Polizu, intr-o rezerva de 3 paturi la etajul 2 cu AC, televizor, baie proprie , frigider, microunde, etc....si tot mi s-a parut jale....

Pe de alta parte am inteles ca etajul 3 este cel amenajat pentru nasteri , n-am fost sa-l vad, dar faca asta saptamana viitoare.

Ce este mai trist este ca am fost sa vad etajul 1, unde nu erau internate gravide ci femei cu alte probleme gineco, acolo arata la la Medlife....si la noi la etajul 2 , unde erau gravide si lauze , totul era ca dupa primul razboi mondial.

Ce sa mai spun de cazurile de acolo, mi se ridica si acum carnea pe mine...

Tu ce faci daca e nevoie sa ramai cu prematurii la RM??...

Eu vroiam sa nasc la Medlife si in caz de Doamne fereste, sa cer mutarea lor la Polizu...dar managerul de la MDL mi-a zis sa-mi iau gandul , pentru ca nu risca numeni sa-i mute...asa ca voi fi obligata sa raman cu ei atat cat este necesar la MDL....dar la ce costuri?!?!?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, pre eclampsia se manifesta prin tensiune crescuta si existenta de proteine in urina. La mine totul s-a intamplat f repede in decurs de o sapt, mi s-au umflat si picioarele insa cel stang era de 2 ori mai mare. Eu v-as ruga sa va luati tensiunea dupa sapt 30 cat puteti de des. In mod normal doctorii spun ca trebuia sa ma doara si capul, dar eu nimic.

Nu stiu sa-ti spun de ce au scos gynipralul pastile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de greutate si lege, nu as putea confirma existenta ei pentru ca nu am verificat, eu recunosc ca mi-a prins bine ca au stat un pic in spital fara mine pt ca am umblat pe la medici.

Anticoagulantul l-am facut cu 17 h inainte de anestezie. Si eu trebuia sa fac generala dar am preferat rahi pentru a vedea gogoselele.

Copii mei la 2500 poarta haine nr 50 sau nou nascuti insa unele sunt mari.

Daniela sunt scumpei tare copii tai.

Monik, legat de costuri la privat, la noi suplimentar pt mama se plateste 450 lei iar la copii, daca nu au nevoie de incubator costa 100 lei/zi/copil. Altfel e 100 eur/zi/copil. Despre Polizu am auzit lucruri bune in privinta dotarii, e o alternativa in caz de nastere prematura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor este extraordinar sa ai copii acasa. Ne simtim atat de bine toti 4...Eu ma misc destul de bine,am dat jos tot ce am pus in sarcina iar burtica jeleu a mai scazut un pic. Am scos si firul si ma simt bine. Laptele tot nu a venit dar sunt linistita si incercam de toate.

Baia mi se pare cel mai greu de realizat iar bontul ombilical ma streseaza. Ei dar dupa o zi nu pot generaliza. Mai vorbim dupa un timp.

Multa sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...