Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Lilu,ma bucur ca sunteti acasa si v-ati acomodat,felicitari ca ti-arevenit tonusul atat de repede,cam de cate kg ai scapat?

abia de acum va formati un program,te asteptam cu vesti.

 

Monik,buna intrebare legat de statul acolo in plus la rm,eu nu-s lamurita daca ei au experienta competitiva la asa ceva in primul rand,sunt convinsa ca la termen sau in apropierea lui totul se simplifica si vb ta daca e de stat serios ce e de facut!?

daca pe tine te-ar indruma spre Filantropia deduc ca au conditii optime si acolo.

de multe ori conteaza si daruirea profesionala si atentia tuturor ptr bb,ma gandesc ca daca sunt priceputi insa nu colecteaza cazuri n,s-ar descurca mai bine fiind mai putini bbi cu prb.cat am stat atunci,toti bbii mici erau directionati la Polizu si personalul era f solicitat.

sigur s-au ma schimbat si ei intre timp vis-a-vis de relationarea cu mamicile,sper,ptr ca lupta asta e a tuturor iar rezultatul pozitiv e o rezultanta clara a posibilitatilor medicale,starea bb,atentia sporita asupra lui;atunci la momentul acela oricarei mame i se pare firesc ca absolut toata lumea sa graviteze in jurul puiului ei.

tot la etajul 3 am stat initial,o sapt,apoi unde stii.

cand te mai duci intreaba care e procentul lor de salvare si incepand cu ce greutate pronosticul e bun.

pe atunci observasem ca reusita era si la peste 1 kg si un pic,intre timp daca s-au dotat cu siguranta ca pot fi salvati cat mai multi cu greutati si mai mici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oxxy [flo2] multumesc de raspuns. Ai folosit cumva si hainite(body, salopete) mai mici de marimea 46? La 2200 de ex?

Nu stiu ce sa zic, dar o lege cred ca este cu bbii prematuri,, stiu cazuri cand au stat la incubator si cateva sapt...  O sa intreb si eu la gine meu sa vad ce spune.. de la cat te lasa acasa?

Ce frumos au luat in greutatee bebeloiii!! de ceai nu stiu,,am inteles ca laptele de mami le tine loc si de ceai si de apa si de foame [soricel]

Jaguar, in vest bebelusii nu prea se dau acasa sub 2500g si mai ales cei nascuti inainte de 37 de saptamani.

 

Eu i-am nascut pe baieti la 35 de saptamani si 3 zile si ne-au tinut in spital, pe cavaleri la neonatologie chiar, la prematuri,desi ei erau singurii din toata strumfimea de acolo ce n-au avut nevoie de incubator. Am stat in spital pana ce am de trecut de data la care ar fi implinit 37 de saptamani intrauterine..Ei aveau deja aproape 2 saptamani de viata extrauterina [:)] . In NL, cel putin, legile sunt foarte stricte. Habar n-am cum e in Belgia. S-ar putea sa fie mai flexibili, nu stiu.

 

Cat despre carucior,crede-ma ca sunt foarte incantata de alegerea facuta. 1) e un carucior ff practic si, oricat de mare ar parea in poza, e cel mai compact carucior de gemeni de pe piata (cel putin asa ii zice in reclama [clo] )..Partea de dedesubt se pliaza ff usor si cand te duci in deplasare iei doar suportul ala in portbagaj si montezi scoicile daca vrei sa iesi la plimbare pe unde te duci. 2) intri oriunde in magazine cu el, poti trece usor printre rafturi si pe la case. 3) spatiu destul de mult pentru cumparaturi daca mergi cu caruciorul la supermarket (la mine in cartier am 3 supermarketuri faine la distanta de 10 minute mers lejer, ca sa zic asa, asa ca eu ma plimb pe la fiecare, in functie de oferte [:)] ). 4) e foarte solid si merge ff lejer, poti urca ff usor peste orice bordura, este foarte usor de manevrat.

Astea sunt concluziile mele dupa ce deja l-am folosit intensiv din ziua in care am iesit din spital. Aici inca nu a fost chiar iarna si nici foarte frig, asa ca noi am iesit aproape zilnic din casa afara.

 

Hainute poti folosi linistita marimea 50 la 2500g. Eu zic sa nici nu cumperi mai mici doar daca va fi cazul. Eu am primit de la cineva cateva body-uri si cateva pijamalute sa am pentru orice eventualitate, dar nu am avut deloc nevoie de ele. Ai mei au fost oricum mai mari decat 2500g. Altfel risti sa le cumperi acum si sa nu ai nevoie de ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor este extraordinar sa ai copii acasa. Ne simtim atat de bine toti 4...Eu ma misc destul de bine,am dat jos tot ce am pus in sarcina iar burtica jeleu a mai scazut un pic. Am scos si firul si ma simt bine. Laptele tot nu a venit dar sunt linistita si incercam de toate.

Baia mi se pare cel mai greu de realizat iar bontul ombilical ma streseaza. Ei dar dupa o zi nu pot generaliza. Mai vorbim dupa un timp.

Multa sanatate!

Bine ai ajuns acasa, Lilu! Acolo e mereu cel mai bine!

Felicitari pentru kilogramele date jos...Si eu dadusem 18kg jos  dupa nastere (in  nici 10 zile), dar in perioada in care am alaptat (4 luni) am depus aproape 14kg..Initial credeam ca erau 10, dar pe 2 ianuarie, cand m-am apucat de dieta, am constatat ca erau 14....Am inceput sa dau iar jos...Pana acum am slabit 4kg in 16 zile. Sper sa reusesc sa scap de 30kg in total pana ce fac bebelusii 1 ani. Asta e targetul meu pe anul asta in ceea ce ma priveste.

Eu am constatat ca cel mai mult am depus in luna octombrie, cand consumam la greu Galafor Forte pentru lactatie. A fost foarte bun, in sensul ca am simtit ca mi-a stimulat lactatia, insa am impresia ca un din efectele secundare e luarea in greutate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de greutate si lege, nu as putea confirma existenta ei pentru ca nu am verificat, eu recunosc ca mi-a prins bine ca au stat un pic in spital fara mine pt ca am umblat pe la medici.

Anticoagulantul l-am facut cu 17 h inainte de anestezie. Si eu trebuia sa fac generala dar am preferat rahi pentru a vedea gogoselele.

Copii mei la 2500 poarta haine nr 50 sau nou nascuti insa unele sunt mari.

Daniela sunt scumpei tare copii tai.

Monik, legat de costuri la privat, la noi suplimentar pt mama se plateste 450 lei iar la copii, daca nu au nevoie de incubator costa 100 lei/zi/copil. Altfel e 100 eur/zi/copil. Despre Polizu am auzit lucruri bune in privinta dotarii, e o alternativa in caz de nastere prematura.

 

Ma ia cu lesin cand citesc ce preturi...dar sa stai 3 luni la Neonatologie in incubator cum am facut eu cu un copil ar fi trebuit sa-mi vand si chilotii de pe mine...Ma gandesc oare de ce lumea plateste asigurare medicala in Romania daca nu se acorda beneficii,mai ales pentru prematuri....Halucinant....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ginger,mare dreptate ai,la asta ma gandeam si eu.

Danyce,bravo pentru cele 4 kg date,30 e enorm in asa interval relativ scurt,proimte-mi ca nu le dai ca altfel iti duc grija.

dr Oz spunea ca ideal se pot da 4,5 kg intr-o luna initial apoi stagnat o vreme si dat alte 4,5 kg,intr-un an daca organismul reactiioneaza bine sunt suficiente 10,maxim 12,fara sa fie prb.

ca si tine dupa nastere eram mai slaba,apoi m-am ingrasat datorita programului haotic si am stat asa ani buni,aveam diferenta de 4-5 kg iarna/vara,cand mi-am propus am dat start la un program riguros de aerobic,mai faceam abdomene si acasa,am mancat mai light si am dat jos progresiv si un procent rezonabil fata de greutatea de la csre am inceput.dupa,n-am mai avut grija decat sa nu exagerez cu mancarea,sa-mi urmez programul fix de mese si sa nu sar de 7 seara,nu m-am mai dus la sala,mai faceam prin casa cand si cand.

daca slabesti fff mult cu ei mici care necesita multa atentie si efort,iti va fi rau si apoi vei avea tendinta sa-ti dai pauze in timpul carora vei constata ca o parte din ce-ai dat pui la loc,mult mai sanatos e mai putin dar sa se mentina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, merci mult pentru cuvintele de mai sus! Ceea ce fac eu acum nu e o dieta drastica, ci mai degraba un program de reeducare alimentara, scris de o dietista. O sa reusesc sa dau asa de mult doar daca o sa ma intorc la sport in curand. O voi face cand va veni mama. Cel putin asa cred ca o sa reusesc sa merg macar de doua ori la sala pe saptamana (scoala fiind in cartier si ff aproape de mine).

 

Deocamdata sa stii ca nu ma infometez deloc, nu seamana cu dietele ce le-am facut alta data. Stiu si eu de efectul yo-yo pentru ca si eu am avut parte de asta in trecut. Si in sarcina cu Alma luasem mult in greutate (cam 27kg) dupa nastere slabisem 14, din care am pus 10 inapoi in timpul alaptarii, iar mai incolo am reusit sa dau jos mai bine de 20kg in decurs de vreo 7 luni, cu un program lejer si sport. Si atunci, pe la varsta de 1 an a Almei eram ca inainte de sarcina. De aceea speram sa reusesc si acum. Acum sunt constienta ca surplusul e si mai mare, asa ca imi acord totusi un ragaz..Daca nu reusesc pana la varsta de 1 an a pisoilor, sper macar sa imi ating targetul pe anul viitor pe vremea asta [:)] . Iti dai seama ca ma intereseaza si sa raman la greutatea la care voi ajunge.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele mele dragi eu nu vin cu vesti bune si m-am gandit de 2 ori daca sa va scriu despre asta acum sau sa mai aman; dar va scriu acum tocmai sa nu suferiti ca mine pentru ca ceea ce am patit eu este foarte periculos in primul si in ultimul trimestru. De revelion ne-au vizitat niste prieteni cu un copil de 4 ani care avea varicela; o luase de la gradinita, este epidemie peste tot. ei nu stiau, copilul a prezentat primele bubite pe 2-3 ianuarie, adica la fix cat sa fie contagios de revelion.

Joi la 2 saptamani de atunci m-am trezit cu varicela la 21 saptamani de sarcina. In trimestrul 2 riscurile sunt cele mai mici, dar ele exista si niciun doctor nu imi va spune altceva.

Aveti grija mare cu cine intrati in contact mai ales la capitolul copii mici de gradinita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rik ai facut analize? acum tot ok? imi pare foarte rau pn tine....cred ca ai trecut printr-o spaima [batcap] .....

Ginger si la noi costa in jur de 300 euro 24 ore in incubator,dar nimeni nu se revolta,si asta la stat ca la privat de prematuri se feresc ii transfera pe toti [batcap]

In privinta kg cred ca majoritatea suferim sau am suferit.....eu la prima sarcina am adaugat 27 din maternitate am venit cu -14 apoi timp de trei luni am ajuns la ale mele 56....au fost ok 2 ani cit am alaptat,dar dupa in 2 luni m-am pricopsit ci 7 kg din senin,eu mincam ca de obicei fara sa-mi dau seama ca nu mai papa cineva cu mine....Si uite ca doar cu sala plus yoga si am exclus fainoasele complet am ajuns la 58 si gata mai jos macar crapi....si acum din nou, la moment 23 deja le am......acum cu gemenii nu stiu ce sala am sa mai vad [fri]  [:)]

Azi am intrat in 35 saptamini....fericita tare.....de dimineata am fost la cumparaturi,la volan......Am apucat 50% la Zara si evident ca m-am incarcat cu o sumedenie de lucruri pn bebe mai ales lui Matel,ca pn fetita am de la Mica f multe inclusiv si noi,la Metro au adus Orchidei si Cyclameni si eu pasionata tare nu am ramas indiferenta si mi-am mai luat citeva.....dar dupa 4 ore de mers prietenii mei au inceput protestul si am fugit acasa,acum stau neclintita in pat.

Ma simt de fapt tare bine,doar ca e f grea burta dar in rest e cea mai frumoasa perioada a sarcinii pn mine.....chiar si noaptea ma trezesc mai rar [:)]

Pupici si noapte buna!!!! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Iulia mai ai putin. Sa ai grija, ce activa esti!

Rlk, sper ca esti mai bine acum.

Eu ocolesc vizitele prietenilor care se autoinvita sa cada copii, sper sa nu gresesc dar asa simt.

Azi i-am tinut in camera cu usa deschisa la aer curat...sotul radea de noi ca ne-am "plimbat" din dormitor in sufragerie.

Legat de lactatie, nu reusesc sa o fac sa vina. Copii nu vor sa traga nimic si obosesc atat de repede, in nici 2-3 min sunt adormiti la san. Mai am vreo sansa, adica ce mai pot face?

Va doresc sanatate!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele mele dragi eu nu vin cu vesti bune si m-am gandit de 2 ori daca sa va scriu despre asta acum sau sa mai aman; dar va scriu acum tocmai sa nu suferiti ca mine pentru ca ceea ce am patit eu este foarte periculos in primul si in ultimul trimestru. De revelion ne-au vizitat niste prieteni cu un copil de 4 ani care avea varicela; o luase de la gradinita, este epidemie peste tot. ei nu stiau, copilul a prezentat primele bubite pe 2-3 ianuarie, adica la fix cat sa fie contagios de revelion.

Joi la 2 saptamani de atunci m-am trezit cu varicela la 21 saptamani de sarcina. In trimestrul 2 riscurile sunt cele mai mici, dar ele exista si niciun doctor nu imi va spune altceva.

Aveti grija mare cu cine intrati in contact mai ales la capitolul copii mici de gradinita!

Rlk, riscurile sunt foarte mici de la 20 de saptamani incolo . Si eu am fost suspecta de o boala asemanatoare ..Nu mai stiu exact numele, in olandeza ii zice "A cincea boala" (asta e traducere ad literam pt ca nu-mi aduc aminte numele romanesc al bolii..O sa o intreb pe sora mea)..Eu m-am stresat chiar foarte tare din cauza asta vreo cateva zile pana m-a linistit medicul meu ginecolog ca nu am de ce sa-mi fac griji. Din punctul lui de vedere riscul ca bebelusii sa fie afectati era aproape inexistent. Pana la 20 de saptamanii sunt deja formate toate organele..Asta a fost explicatia lui.

Eu cred ca nici varicela ta nu ii va afecta pe bebelusi. Iti tin pumnii sa fie bine pana la capat si sa te linistesti. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...