Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Rlk -nu ar trebui sa ai probleme ca nu esti in primele saptamani de sarcina,totusi cred ca dr. tau ti-a dat toate informatiile sa te linisteasca cat de cat,nu-i asa?Ai mare dreptate,fetelor feriti-va cat puteti de aglomeratie si vizite ...

Eu am facut varicela la 26 de ani,mai am si acum semnele,nici nu stiu de unde am primit-o,cert e ca am facut-o urata de tot...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna  fetele,

 

Rlk,eu stiam ca numai rubeola e periculoasa in sarcina vis-a vis de efectele dez copilului,pana in luna a5a,apoi e scarlatina prin efectele generale asupra imunitatii ca e data de streptococ b,care trebuie neaparat tratata cu antibiotic pe un interval mai mare de timp,varicela e o boala a copilariei si neplacuta,dar la varsta asta de sarcina nu e periculoasa doar enervanta ca te scarpini si uneori se poate sa ai febra,se dau multe lichide,fara cafea,cioco,fara dulciuri in exces,antitermice la nevoie,la noi paracetamol si mai ales nu necesita antibiotic,asta a fost instructajul pediatrei mele cand au facut fetele,tot asa au luat de la gradi.tu sa ai grija sa papi supici muuuulte,sa ai legume,fructe in meniu zilnic,ceaiuri,sa nu stai vcu febra si in plus sa ai mixtura mentolata si nervi tari ca te mananca,cu siguranta ca vei obosi de la boala,trece uneori f repede,alor mele li s-au uscat bubele dupa 4 zile,alteori 2 sapt,fara baie/dus pana se usuca bubele.

suntem alaturi de tine si zi-ne orice ca d'aia suntem aici,ati vazut ca  eu va intreb orice.

 

Iulia,ma bucur enorm ca sunteti bine si cu putere de mers,mai e atat de putin si-ti vezi minunile.

 

Lilu,asa se si face la inceput iarna,asa se acomodeaza cu frigul;despre lactatie cica e buna berea fara alcool,eu am incercat si a mers,beam 2 pe zi,dar fara fara,ca altfel...

2-3 zile pana vine de la sine ca incep ei sa pape.

 

 

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Bubu. Tocmai l-am trimis pe sot dupa Galofor si ii zic si de o bere (nu prea sunt fan, dar daca exista posibilitatea sa apara lapticul...).

Iti eram datoare cu un raspuns privind kg. Inainte de a pleca la spital aveam puse 20 kg iar in spital nu stiu ce s-a intamplat, la un moment dat slabisem. Cred ca tratamentul a ajutat la eliminarea apei pe care o retineam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele mele dragi azi ma simt un pic mai bine azi, dar ieri a fost insuportabil...am fost f suparata ca nu mi-au dat niciun tratament cu imunoglobulina desi am anuntat pe dr care imi urmareste sarcina ca am intrat in contact cu un copil care a facut varicella chiar pe 2-3 ianuarie cand a erupt la copil. Se putea face imunoglobulina atunci, dar pe de alta parte am inteles de la un alt doctor ca daca nu esti sigur ca ai facut sau nu varicella (si eu nu eram, laboratoarele erau inchise ca era imediat dupa revelion) iti face rau daca faci vaccinul si ai avut varicella pt ca poti dezvolta zona zoster..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rlk,iti doresc sa fie bine,sa ne tii  la curent. [flo2]

 

Mai fetelor,cred ca eu am fost cea mai putin norocoasa cu kilele,am avut 20 cand am plecat la spital,dupa 6 zile cand am revenit acasa aveam cu 5 kg mai putin [fal] mare dezamagire pe mine pt.ca am vazut ca toata lumea pe aici pierduse aprox.10 kg.Am mai scapat de 6 intre timp,dar mai am inca 9.Inca sunt pozitiva si sper sa revin la silueta mea de inainte [alcool]

Lilu,colostru ai ?Cate zile au trecut de la nastere? Multa bafta iti doresc,sa vina lapticul si sa curga valuri.

La mine se imputineaza in loc sa creasca productia,ma gandesc sa abandonez,au trecut mai mult de 3 s si am cam obosit,mai mult spal la pompa si pierd timpul aiurea,m-am saturat.

 

voi la cate grade tineti copiii? eu am 24 dar cand este frig afara(cum este cazul zilele acestea) e cam racoare,se zice ca bb trebuie sa fie cu o haina in plus decat mama,eu ii acopar cu 2 paturici dar sunt cam subtirele,sincer eu as ingheta cu ele..

 

seara buna tuturor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...