Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daniela,am fixat la 24,5 grade termostatul si e ok,intre 24-26,depinde si de umiditatea casei,daca e mai umed pare mai rece;la baie  merg 26 ca dureaza si dupa poate ii mai lasi liberi sau le faci masaj,in camera lor aeriseam in absenta lor,asa procedez si acum cat sunt ele de mari pentru ca stau in tricou si-s dupa dus.

dormi cu ei in camera?

 

Lilu,vesti bune??

 

Rlk,esti mai linistita,nu?te odihnesti bine?

 

Ginger,Danyce,Oxxy,jaguar,Monik...pupici

 

iulia,e prea devreme sa incepem galeria pentru nasterea bbilor?

tu ai ajuns la termenul gravidutelor de gemeni asa ca.....nastere super usoara cum o vrei tu,naturala,abia astept sa te stiu cu ei in brate fericita si toti 3 sanatosi!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce, ce copii frumosi!! Sa-ti traiasca!

Fetelor, azi am fost la hematologie la Fundeni la Uscateasca.

Pe morfologia mea de trim 2, scrie "Sarcina gemelara biamiotica initial bicoriala", adica cela 2 placente ale mele , s-au unit si par a fi una singura, dar cu siguranta ele au fost doua de la bun inceput. Mi-a marit Clexanul de la 0,4 la 0,6 pe zi.

Ce m-a speriat e ca m-a intrebat daca constientizez ce inseamna asta....Sindromul de transfuzie twin to twin???

I-am raspuns ca stiu ce inseamna si mi-a zis vrea sa ma monitorizeze la 2 saptamani de acum incolo....off....m-a cam speriat...

Ce nu inteleg cu sudarea placentelor....cum adica s-au sudat??? asa prin peretii sacilor....e SF pentru mine....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult de aprecieri fetelor! [flo2]

Monik, am vazut mesajul tau mai inainte si pe fb in clubul mamicilor de gemeni.

Eu stiu ca exista riscul ca un bebe sa se dezvolte mult mai tare decat celalalt si daca se descopera o diferenta exagerata, parca mai bine de 1kg greutate, se ia de obicei decizia de a scoate copiii mai repede pentru a-i da copilului mai putin dezvoltat sansa de a se dezvolta extrauterin. Eu asta imi amintesc ca am citit in cartea mea de gemeni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monik, stai linistita, la mine o colega a fost diagnosticata exact asa, a nascut natural doua fete sanatoase doar ca una de 3500 si una de 2500 la 38 saptamani, cei drept a fost monitotizata toata sarcina la 2 saptamini,era deja supra obosita de sikiiala medicilor.

Danyce ma topesc cind iti vad mini cavalerii, dulci tare, da de forme tac -extraordinar.... Sa-i am acum linga mine iash moțai tare...

Bubu mai asteptam o săptămînă,sa fie la termen oficial, si cu o greutate de dus acasa, nu prea as vrea sa petrec mai mult de 3 zile in maternitate, eu care prima data am stat in spital la prima nastere:) chiar nu ma simt bine psihologic in spitale.

Oricum sunt bine, cu arsuri, bebe in stomac la mine,contractii foarte rare, tensiunea 10/6,picioarele si miinele umflate in masura, adica semne nu avem!!!!! Si inca cu gheata de afara chiar nu am chef sa nasc:))))

Pup mamicile, burticile si toti bebeii!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, colistru am, mai pun copii la san asa mai mult in loc de suzeta dar ma mulg si scot 5 ml la o masa...o valoare uriasa ce o impart la 2 copii. Eu mai incerc, poate vine mai mult, usor usor scot si medicatia din programul meu asa ca sper sa se mareasca cantitatea.

In ceea ce priveste temperatura noi avem aprox 23.5 grade insa dna dr mi-a zis sa tin 24-25 ca sunt prematuri.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...