Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

felicitary Danyce, au venit pepenasii Patrick si Eduard, pai la cat au fost de maricei unde sa mai incapa? sa-ti traiasca si sa fie sanatosi, sa va bucurati de ei toti 5

 

o sa treaca si durerile de la cezariana, cam 2 zile doare mai rau, apoi mai trece, dar o sa te tina cam 10 zile asa cand te ridici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce-felicitari pt grasuni! sa va traiasca si sa va aduca multe bucurii, alaturi de surioara lor! refacere rapida si laptic mult!

 

Tusferi, poate da roade noua strategie cu apa la temperatura camerei. Recunosc parte din framantarile si chinurile noastre cu pitica din primele luni, dar noi eram totusi norocosi fata de voi, pt ca nu facea asa la toate mesele, seara devenea mai grava pb... Sper sa depasiti aceasta perioada cat mai repede, stiu cat poate fi de istovitor si cat de greu e sa iti vezi copilul chinuindu-se si sa nu stii cum poti sa il mai alini. Noi am incercat o gramada de chestii insa pana la diversificare nimik nu a adus imbunatatiri spectaculoase, Nici acum pitica nu are un apetit grozav, dar nu stam la masa cu orele si nici nu mai plange.

 

Monas, sunt criminali piticii tai! Eu am ras cu lacrimi numai cand imi imaginam scena!

 

Amalia, mai poevsteste-ne de printese!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tusferi, eu din prima zi (din maternitate ) le-am dat  doar la temperatura camerei , iar mai tarziua direct din frigider-iaurtul si laptele de vaca. La temp camerei le-au dat si cei de la Medlife la maternitate si asa mi-au spus sa continui, eu n-am stiu ce-i aia apa incalzita. S-ar putea sa mearga si la tine cu laptele mai rece....bafta . Oricum, gaura de la bibe e asa mica si vine asa putin lapte pe ea, indiferent de temperatura lui...

 

noi suntem marisori acum, si doar supa o mananca incalzita. Apa doar rece, direct din frigider, iaurtul ;a fel....daca il scoat cu jumatate de ora inainte de a-l manca, nu il mai mananca...imi zic ca este cald

 

La gradi tot din motivul asat nu vor sa manace...ca e calda mancarea :)...

 

 

Felicitari Danyce pt bbii....refacere rapida si mult lapte...

 

@ eu sunt gabitza35...nu am reusit sa ma loghez cu fostul nickname...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce, felicitari si refacere usoara! Sa fie sanatosi, mancaciosi si sa ai laptic suficient pentru ei!

 

Kapriela, cand erau mititei le mai dadeam si eu lapte la temperatura camerei dar cand am intrebat pediatrii (vreo 3) daca pot sa le dau laptele neincalzit s-au uitat la mine ca la o mama criminala, cu privirea aia de "da' ce draga, ti-e lene sa il incalzesti?" incat nu le-am mai dat rece... Inca mai are mese la care nu vrea sa manance, dar parca e ceva mai bine. E posibil sa se plictiseasca si de varianta rece, asa cum s-a cam plictist de balansoar. Cand nu vrea sa manance incepe sa urle cand vrei sa o pui in balansoar, se impinge in picioare, se arcuieste, se rasuceste, numai sa nu o asezi acolo, ca stie ca acolo o asteapta supliciul... Saracuta... 

 

Brigit, eu sper sa isi mai revina si ea odata cu diversificarea. Oricum nu suntem departe. Intr-o saptamana facem 5 luni...

 

Monas, ma amuz teribil cand citesc pataniile voastre cu gemenasii! Cred ca nu e funny pe moment ca mamica, dar merita sa le notezi undeva, sa le povestesti cand se fac mai mari...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salve fetelor,

 

Danyce,felicitari pentru baieteii tai,au avut greutati foarte bune la nastere,le doresc sanatate si sa creasca mari si frumosi si sa va bucurati de ei.

Si eu aici am nascut la spitalul Niguarda din Milano,un spital foarte bun,am avut exact conditiile tale,nu stiu insa daca aveau net.

iti doresc sa te rafaci cat mai repede si sa ai laptic.Eu am nascut miercuri seara si mi-a venit laptele sambata dimineata,m-a trezit efectiv cu sanii plini.

 

Anne,ale mele merg,alearga,fac de toate pentru toti.Se joaca impreuna cateodata dar iese cu scandal atunci cand vor aceeasi jucarie,amandoua sunt foarte active,nu stiu de unde au atata energie.

S-a mai implinit putin si Franci,a inceput sa manance si ea un pic de paine pana la masa,un pic de biscuite,o vad mai curioasa la capitolul mancare.Lapte bea de dimineata 300 ml plus 3 biscuiti dizolvati in lapte.

Sunt tot acasa,n-am plecat nicaieri,nu sunt bani.

Tot vorbeam de Franci,a aparut si ea,acum imi sta in brate si vad ca reusesc si sa scriu.

 

Monas,mi-am inchipuit toata scena.

La fel de obosita ma simt si eu,nu stiu ce se intampla,ma simt imbatranita rau,ma dor toate cele.

 

Anna_a,ma bucur tare mult ca fetitele mananca bine,cred ca aerul curat si miscarea a avut o mare contributie.

 

Nu mai stiu cine a intrebat cate kg am acumulat in sarcina,eu am luat 21 kg,mereu ma certa pediatra,in ultimul trimestru luam si cate  2 kg/saptamana.

Au avut si greutati bune,zic eu,la 36+6 am nascut,una a avut 2,8kg,cealalta 2,63 kg.

Eu n-am platit nimic aici,avand asigurarea de sanatate,ca aveam cardul de sanatate.

 

va pup si sper sa intru mai des

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxxy, nici eu n-am platit nimic in plus la spital pt ca plates asigurari medicale lunare de 250 de euro pe luna. Nu m-am imbolnavit niciodata sa am nevoie de spitalizare, asa ca eu consider normal sa nu mai am de platit ceva in plus dupa atatia ani de platit la asigurari. Doar cand am nascut-o pe Alma am mai fost in spital.

 

Lapte mi-au iesit doar stropi azi dimineata, dar si pe aceia i-a consumat Alma, ca era curioasa ce gust au [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce, am vazut pozle ede pe FB. Sunteti tare furmosi, iar in Alma ai un ajutor de nadejde. Nu mai spun ca si taticul vad ca e implicat, deci cum se spune, "te-ai scos":)).

Mamici, v-am spus ca saptamana asta am avut soacra drept ajutor. Printre multe "povetze" azi imi povestea cum a crescut ea 3 copii si ce facea. De exemplu cu primul copil s-au dus la mare cand el avea un an si un pic. Cica-i dadeau sa manince, il culcau si apoi ei plecau pe plaja! Si acum ma crucesc si ma gandesc cums a lasi copilul de un an singur in camera..Deci m-am lamurit total cum acrescut ea 3 copii. :))))))))))))))))).

 

Acum ceva seri eram cu ei inca afara (oare v-am mai povestit?) si rasarise luna. Fabian se tot itzea in sus si se facea ca apuca Luna. I-am explicat ca nu s epoate pt ca Luna e sus pe cer. Atunci el se uita la mine si-mi spune: Loa (adica "ia") Fabanu avionu si loa Luna!

Mamici va urez weekend frumos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...