Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Se pare ca eu sunt urmatoarea la nastere.....

 

In privinta caruciorului....am ramas la ABC.....si mai mult din cauza rotilor,dar o sa luam si un MClaren pn masina,ca oricum e mai ieftin decit sa-mi schimb masina,e de teren dar portbagajul e ingust [batcap] .Patuturi avem 2,vreau de la bun inceput sa-i obisnuiesc intr-un singur mod....asa am facut cu fetita si a fost tare usor....

 

Va pup,si o noapte cit mai linistita va doresc.....

[flo2]  [flo2] [flo2]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Se pare ca eu sunt urmatoarea la nastere.....

 

In privinta caruciorului....am ramas la ABC.....si mai mult din cauza rotilor,dar o sa luam si un MClaren pn masina,ca oricum e mai ieftin decit sa-mi schimb masina,e de teren dar portbagajul e ingust [batcap] .Patuturi avem 2,vreau de la bun inceput sa-i obisnuiesc intr-un singur mod....asa am facut cu fetita si a fost tare usor....

 

Va pup,si o noapte cit mai linistita va doresc.....

[flo2]  [flo2] [flo2]  

Wow, acum vad ca ai 35 de saptamani. Eu la 35 de saptamani si 3 zile am nascut. Iti tin pumnii sa ajungi la 37 de saptamani. Oricum, sa stii ca si de acum de ar fi sa se nasca, vor fi OK din toate punctele de vedere..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia, inca putin, rezista. E putin mai greu acum insa orice zi inseamna grame in plus. Oricum cresc frumos puiutii tai.

Bubu, eu am luat Elevit toata sarcina iar din saptamana 23 am inceput Magnerot cate 1 pastila/zi si Cal c vita - un comprimat dizolvabil timp de 10 zile/luna. In rest am papat cat se poate de sanatos, fara sare multa, fructe, lapte si legume in cea mai mare parte a meselor. La ecograf diferentele au fost mai mari insa in realitate copii erau apropiati ca greutate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa prima saptamana acasa ne prezentam astfel:

- papam lapte praf si le dau si ceea ce reusesc sa extrag, adica maxim 30 - 40 ml/zi dar le dau si acest laptic decat deloc;

- dormim destul de bine, dormim toti 4 in camera lor. Dormim ca in studentie, zi si noapte cum apucam;

- nu le place fierul deloc si daca il primesc inainte de masa nu mai mananca nimic;

- avem cam multe vitamine si siropuri de luat, uneori simt ca nu-mi ajunge ziua sa le dau toate "bunatatile" acestea;

- au crescut si au mai multa forta in plans sau strans de manuta;

- la baie nu prea le place, cel putin baiatul plange din tot sufletul.

Concluzia este ca e minunat sa ai copii tai si sper sa fie sanatosi, iar cel mai minunat lucru e sa ai un ajutor care atunci cand nu poti deschide ochii de somn sa se ridice si sa le dea mancare sau sa-i schimbe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilu,de ce le dai atatea vitamine? Noi avem doar vit.D sI pe asta o mai uitam din cand in cand.

Lasa Ginger,ca noi abia asteptam sa crestem putin,sa ne ``intelegem`` mai bine.

 

am avut prima vizita la pediatru,a fost foarte incantat de ei,cat de bine evolueaza,ne-a felicitat,a zis ca ne descurcam bine,zice ca e totul o.k,chiar daca mie mi se mai pare una alta,ca de ex. ca avem caput cam mare,ca ne uitam cu un ochisor nu stiu cum [fri] etc.

 

fetele care au nascut,pe voi va dor genunchii,mainile la incheieturi,eu sunt ca o baba de 100 de ani

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia,ce faceti,sunteti cuminti?

 

Lilu,ma bucur pentru fericirea voastra,aveti o familie implinita,multa forta voua si santate ca sa-i faceti mari,pupacim buburuzele.

 

Daniela,felicitari pentru evolutie,sa cresteti mari,sanatosi si voiosi,pupici dulci scumpilor tai.

 

deci,mamicile noastre si bbii sunt f bine,mai e oxxy sa ne dea vesti;ce fac burticile?

 

rlk,cred ca tot miscarile lor sunt altfel te-ar jena si ar fi mai intense.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilu,de ce le dai atatea vitamine? Noi avem doar vit.D sI pe asta o mai uitam din cand in cand.

Lasa Ginger,ca noi abia asteptam sa crestem putin,sa ne ``intelegem`` mai bine.

 

am avut prima vizita la pediatru,a fost foarte incantat de ei,cat de bine evolueaza,ne-a felicitat,a zis ca ne descurcam bine,zice ca e totul o.k,chiar daca mie mi se mai pare una alta,ca de ex. ca avem caput cam mare,ca ne uitam cu un ochisor nu stiu cum [fri] etc.

 

fetele care au nascut,pe voi va dor genunchii,mainile la incheieturi,eu sunt ca o baba de 100 de ani

[flo2]

Pe mine ma dureau picioarele si aveam chiar carcei ff durerosi in primele luni dupa nastere. Am luat calciu si magneziu, tablete efervescente si mi s-au estompat senzatiile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  Salutare fetelor!!!

   Azi am fost la eco la Polizu, avem doi bebeloii   de 535 respectiv 530 grame. Nu stiu cum a reusit sa calculeze diferenta asta atat de mica...dar nu pot sa o contrazic....

   Am fost mai mult sa ma lamuresc cum e cu sindromul transfuzor-transfuzat la gemenii mei si se pare ca dr Uscatescu este un pic mai panicoasa. Ce am intetes ca atata timp cat am insertii  diferite ale placentelor si cum ele s-au vazut ca fiind doua de la bun inceput, nu trebuie sa ma alarmez foarte tare. Asa ca m-am mai linistit....urmez sfaturile lui Uscatescu, nu au ce sa-mi faca rau si mergem mai departe.

   Apoi am intrebat-o daca la Polizu nasc pe unde am fost internata si mi-a zis ca nu, ca acolo este aripa veche a spitalului, nasterile au loc pe aripa noua, zona care am inteles ca arata foarte bine.Cred ca raman la Polizu la rezevele cu plata...mai am timp sa ma lamuresc pana miercuri....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...