Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Danyce, am vazut pozle ede pe FB. Sunteti tare furmosi, iar in Alma ai un ajutor de nadejde. Nu mai spun ca si taticul vad ca e implicat, deci cum se spune, "te-ai scos":)).

Mamici, v-am spus ca saptamana asta am avut soacra drept ajutor. Printre multe "povetze" azi imi povestea cum a crescut ea 3 copii si ce facea. De exemplu cu primul copil s-au dus la mare cand el avea un an si un pic. Cica-i dadeau sa manince, il culcau si apoi ei plecau pe plaja! Si acum ma crucesc si ma gandesc cums a lasi copilul de un an singur in camera..Deci m-am lamurit total cum acrescut ea 3 copii. :))))))))))))))))).

 

Acum ceva seri eram cu ei inca afara (oare v-am mai povestit?) si rasarise luna. Fabian se tot itzea in sus si se facea ca apuca Luna. I-am explicat ca nu s epoate pt ca Luna e sus pe cer. Atunci el se uita la mine si-mi spune: Loa (adica "ia") Fabanu avionu si loa Luna!

Mamici va urez weekend frumos.

MonaS, aici doar pe Alma si al meu sot ma pot baza. [flo2]  Eu acum oricum nu-s in stare sa fac prea multe, asa ca greul cade pe umerii lor. Pentru a participa mai mult si eu trebuie sa-mi revin. Azi era sa lesin cand am fost la wc prima data si am avut dureri foarte mari cand m-am ridicat din pat. Socrii mei au fost doar miercuri seara in vizita jumate de ora, mai vin duminica o jumate de ora, sa ii vada pe copii, doar sa-i vada...in rest, nimeni nu face nimic.Al meu sot s-a dus mai inainte foarte frustrat acasa pentru ca maica-sa cu chiu cu vai a acceptat sa calce ceva haine pentru noi weekendul asta...El face bietul oricum totul in casa acum. Madame e in pensie si sta si citeste reviste in gradina si se mandreste ca are nepoti..

Scuze ca acum comentez,dar pur si simplu nu le inteleg mentalitatea....E diferenta de la cer la pamant intre ei si maica-mea..Ea biata abia pe 15 septembrie vine pentru doua saptamani si din februarie (cand ma intorc la job) vine la mine pe post de ajutor cu gemenii si in casa (intra anticipat in pensie special sa ma ajute, pentru ca stie ca nu ma pot baza pe nimeni altcineva).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, felicitari!!! Bine ati venit, Patrick si Edward! Sunt superbi puii tai, sa va bucurati la infinit unii de altii!
 

Amalia, felicitari pentru fetitele tale frumoase! Eu am ramas in urma, n-am mai apucat sa intru vara asta, dar m-am gandit la voi.

 

Am crescut si noi, avem patru luni acum, iar fratiorul mai mare a implinit doi ani. Zambim, K gangureste si a inceput sa prinda jucarii, T este f mobila, se intoarce pe toate partile, ii pun mereu pe spate la culcare si de cateva zile o gasesc dimineata tot pe burtica.

Tocmai am fost la controlul de patru luni, K are 6kg150g, iar T, 6kg378g, l-a ajuns din urma si depasit pe fratior.

Nu mai papa noaptea, si ajunsesem ca T sa nici nu se mai trezeasca noaptea deloc, K se mai trezea o data sau de doua ori dar adormea usor la loc. Acum i-am cam bulversat cu schimbul de fus orar, sper sa-si revina [:)] Fratiorul mai mare s-a trezit noaptea sa pape de mai multe ori pana mult mai tarziu, dar pe el l-am si alaptat exclusiv mult mai mult, pe ei doar prima luna exclusiv, apoi mixt, acum am ajuns la o singura masa de LM pe zi.

Eu m-am intors la servici, ceea ce imi place, desi ma surprind ca ma gandesc mai mult la copii acum cat sunt la servici decat atunci cand m-am intors dupa primul bebe. As vrea sa aiba ziua mai multe ore sa pot petrece mai mult timp cu ei, cu toti impreuna si cu fiecare in parte. De-a lungul verii i-am avut pe toti trei acasa, insa am petrecut mai mult timp cu motanul cel mare, care e si el mic si nu a prea avut parte de mami pe timpul sarcinii si imediat dupa nastere, si si-a cerut drepturile [:)] Acum caut sa ma impart cat pot mai bine intre toti, sa ma bucur de si cu fiecare, stiu asa de bine acum cat de repede trece timpul, si cat de pretioasa este fiecare clipa a lor, si cum nu se va intoarce niciodata, si-as vrea sa cuprind toate clipele astea, sa nu pierd nici una [il] Eu sunt singura la parinti si am crescut printre copii singuri la parinti, o familie cu trei copilasi (familia mea, nu-mi vine sa cred [il] ) e un teritoriu nou pentru mine. Bucuria e infinita, sper sa am intelepciunea sa gestionez cum trebuie.

Am renuntat la ideea cu bona din Romania, motanul cel mare a re-inceput gradi iar pentru motanul mic si pisica am luat o bona de aici, deocamdata cu jumatate de norma cat mai e si mama la noi, urmand sa o trecem la norma intreaga cand pleaca mama. O sa fie destul de greu, dar ne descurcam noi cumva.

 

La ce varsta ati inceput voi diversificarea? Pediatra noastra e de parere ca oricand intre 4 si 6 luni. La M am inceput pe la 5 luni, inspre 6, dar el era pe LM exclusiv la vremea aceea. Nu stiu daca sa-i las si pe ei pana inspre 6 luni sau sa incerc un pic mai devreme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, continua sa faci exact ce faci acum, pune bebelusii la san cat mai mult, si in timpul noptii, mulge-te si suplimentar daca ai putere, si o sa vina lapticul.

Experienta mea m-a adus la concluzia ca fizic e posibil sa alaptezi gemeni, chiar exclusiv si pe termen lung (cel putin la gemenii nascuti la termen si/sau cu greutati marisoare, evident nu doar la ei, stim asta de la Brigit [flo2] dar la ei e mai usor). Insa este f solicitant, practic o vreme cel putin numai asta faci. Daca poti si vrei, e super. Dar daca mai apar si probleme (eu am facut la o luna o mastita ff urata) si daca mai sunt si alte persoane/lucruri asupra carora trebuie si/sau vrei sa te apleci, alt copil, sot, servici etc., devine complicat si nu e intotdeauna fezabil. Dar asta e o alta discutie, eu de fapt am vrut sa te incurajez si sa iti spun ca o sa vina lapticul si ca se poate [flo2] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru incurajari, Lai! In seara asta am avut vreo 20ml de lapte/colostru. Nu e mult, dar e un inceput. Sper ca maine sa fie si mai ok. Bebelusii nu sunt cu mine in salon, ci la neonatologie. Chiar daca au greutati bune, sunt considerati prematuri pentru ca s-au nascut inainte de 37 de saptamani.

Merci si pentru aprecieri [flo2] . Am impresia ca sunt  mini vedete la departamentul de neotnatologie pentru ca toata lumea se minuneaza de ei doi..Cand mai apare si Alma in peisaj, cadrele medicale se inghesuie sa le faca poze pentru arhiva spitalului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce te inteleg perfect cu soacra ,eu o am pe mama la mine permanent si ma ajuta doar ca acum saracuta este in spital cu o bronsita severa si cu masca de oxigen si soacramea sta acasa la ea nu vine ca cica pana nu face socramiu 40 de zile decand a murit ea nu face vizite [batcap] de parca la noi ar veni in vizita  dar stie sa se laude ca are nepoate gemene eu merg zilnic la mama la spital ea nestiind limba greaca nu se poate descurca si sotul sta cu fetele norocul meu ca a fost in concediu luni incepe munca si vine nasa sa ma ajute cum ma ajutat si zilele astea 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oxxy, daca vrei cu adevarat poti! Mie mi-a venit lapticul, de fapt prima data colostrul, acum o saptamana. De atunci i-am pus pe copii in mod regulat la san (de 8 ori pe zi) si tot la fel de des m-am si muls. Am inceput sa iau Galafor Forte pentru stimulare si beau ceai de fenicul in fiecae zi. Ii alaptez pe rand deocamdata deoarece unul dintre bebelusi nu suge bine cand sunt amandoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine, Danyce!....E bine ca nu cer amandoi odata:)))) Si treaba cu mulsul ma sperie...de unde stiu cand sa ma mulg? Colostrul vine de la sine si apoi ii pui pe ei la supt sau il stimulezi cu ajutorul lor?.....offff mi-ar placea mult sa reusesc si eu...laptele de mama e inestimabil

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce liniste e pe aici!!!

 

Eu ieri am sosit, in sfarsit, acasa cu bebelusii si ne-am acomodat deja la casuta noastra. Pisoiasii dorm foarte bine, papa bine si sunt tare cuminti. Eu am reusit sa dorm in total 6 ore, 4 ore fara intrerupere, apoi iar doua ore. E cel mai lung interval de somn de cateva luni bune.

 

Astept sa se trezeasca sa pape iar si iesim la o prima plimbare cu caruciorul prin parc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...