Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Cor mie la 9 saptamâni mi-a recoltat sânge pt dublu test iar acum la 12 saptamâni la morfologie cu eco interpretează si dublu testul.

Eu am citit si se poate face in 2 feluri: unul cu recoltare si eco in același zi sau la cel mult 24 ore distanță si unul cu recoltare sânge la 9 sapt si eco la 12.

Pe mine Dr Albu m-a pus sa fac varianta cu recoltare la 9 si eco la 12.

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Seara buna burtici si mamici la dublu!

 

Daca tot a inceput sa se elimine dopul de doua zile, azi noapte am avut de toate:)))si calduri, contractii, dureri de spate...si evident dimineață am sunat medicul si fuga sa vedem ce se petrece.....in fine dupa echo ea m -a rugat sa stau cumintica pina la 37 saptamani, adica pina duminică...

La echo, frumosii mei au ajuns la o diferență de 50 gr cea mai buna noutate pn mine, si au 2450 si 2400,este greutatea minima dar marja este de 300-400 gr, adica pot sa aiba un pic mai mult, lichid amniotic maxim, dar placenta de gr.III si col 3 deschis.....daaaa aici un pic m -am intristat.... Asta e cu gemenii e altfel....

Acum ma rog la DD sa ajungem pina duminică 3 in 1... si inca cu timpul de afara chiar nu vreau sa nasc...

Dublu test eu nu l -am facut, la noi este optional si doar in caz de suspiciuni te obliga sa il faci.

Poop burtici si mamici frumoase!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia, poate mai rezistati un pic. Iti doresc sa stea puiutii in burtica pana duminica. Au crescut frumos copii, ai ramas la spital sau esti acasa?

Legat de col sa stii ca se poate sta si cu el deschis, in cazul meu am stat 5 zile asa, dar nu am facut nici un efort (eram in spital) si am incercat sa fiu cat se poate de linistita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna burtici si mamici la dublu!

 

Daca tot a inceput sa se elimine dopul de doua zile, azi noapte am avut de toate:)))si calduri, contractii, dureri de spate...si evident dimineață am sunat medicul si fuga sa vedem ce se petrece.....in fine dupa echo ea m -a rugat sa stau cumintica pina la 37 saptamani, adica pina duminică...

La echo, frumosii mei au ajuns la o diferență de 50 gr cea mai buna noutate pn mine, si au 2450 si 2400,este greutatea minima dar marja este de 300-400 gr, adica pot sa aiba un pic mai mult, lichid amniotic maxim, dar placenta de gr.III si col 3 deschis.....daaaa aici un pic m -am intristat.... Asta e cu gemenii e altfel....

Acum ma rog la DD sa ajungem pina duminică 3 in 1... si inca cu timpul de afara chiar nu vreau sa nasc...

Dublu test eu nu l -am facut, la noi este optional si doar in caz de suspiciuni te obliga sa il faci.

Poop burtici si mamici frumoase!

Iulia, odihneste-te cat poti de mult! Sper ca ai pe cineva alaturi sa te ajute cu fetita pe ultima suta de metri. Ai grija de tine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia, gemeni la 37 sapt mi se pare de vis. Nu ar tb sa te intristezi, cum am simtit din postul tau. Am vazut in spital gravide care au rezistat si dupa eliminare dop si lichid, dar au stat la pat sub supraveghere. Sa dea Dumnezeu ca bbeii tai sa fie sanatosi si voinici, sa poata respira singurei si sa nu aiba nevoie de aparate. Daca pot respira singuri, nu mai conteaza f tare greutatea, care oricum e f buna pt gemeni. Oricum, tin pumnii sa ajungi la termenul propus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia,eu incep galeria de marti....nastere usoara,sa ai parte de un travaliu scurt,copilasii bine si papaciosi,greutatile sunt f bune,ma gandesc la voi si te imbratisez.

colul e mai bine sa se deschida inspre termen,ca la nastere e tare greu sa debutezi cu colul inchis si stiu cazuri care nici dupa 6 ore nu s-au dilatat 1 cm,n-ai de ce sa te ingrijorezi doar ca a sosit marele moment,daca am eu emotii,imi inchipui ce e la voi.

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia Doamne ajuta! Noi 3 iti tinem pumnii sa ai nastere usoara si bebei papaciosi!

 

Noi trebuia sa avem azi morfo de trim II, dar bineinteles ca a trebuit sa amanam pentru joia urmatoare deoarece bubele s-au incapatanat sa nu cada si sunt contagioasa [batcap]  [batcap]  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata si de la noi [hia]

Iulia, marele eveniment e foarte aproape!! Tinem pumnii sa ajungeti pana duminica!

Sa ai nastere usoara si bebeii sa fie sanatosi si sa respire bine singurei!!!  [flo2]  [il]  [il]

Esti tare oricum, la cat de activa ai fost ,ai ajuns pana la termenul de vis pt gemenasi!

Pupici si curaaaajjjjjjj!!!!!!!! [ruga]

 

Burtici avansate si mamici,voi ati avut dureri puternice dar de scurta durata pe la col,sau jos de tot in burta??? M-am panicat putin aseara,cand am avut o durere violenta,insa a durat 3-4sec sa zic...undeva jos de tot in burta ,sau sus in vagin,,,nu stiu cum sa explic...dar banuiesc ca prin zona colului, ca era exact pe mijloc... A trecut la fel de brusc cum a si aparut...am luat nospa si m-am bagat in pat... O fi normale durerile astea oare? hmm [ascuns]   La plimbarea de ieri am obosit ff tare, am ajuns aks cu durere de buric si burta tare....siiii am mers f putin fata de timpul alocat de obicei ptr promenada....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Noi trebuia sa avem azi morfo de trim II, dar bineinteles ca a trebuit sa amanam pentru joia urmatoare deoarece bubele s-au incapatanat sa nu cada si sunt contagioasa [batcap]  [batcap]  [batcap]

Rlk, [flo2] tinem pumnii sa cada repede bubele si sa faceti morfo sapt viit!! si sa aveti vesti bune la eco! 

p.s si noi am facut morfo la 23sapt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor! Eu ca o incepatoare si nestiutoare poate ma puteti lamuriti voi. Am fost la eco de confirmare la 6 saptamani. Mi-a zis medicul sa vin peste inca 3 saptamani.  Pe 5 am programare la eco la medic  o sa am atunci 9 saptamani si jumatate, in afara de eco mai afc ceva atunci? Dublu test trebuie facut nu?

Depinde ce iti recomanda medicul tau,,, dublu test se face in 2 modalitati; sau eco si recoltare sange in aceeasi zi,maxim 24 ore, sau sange in sapt 9-10 si eco sapt 12.

Pe afara se face doar la 12-13sapt eco si sange.

Succes pe 5 la medic! [flo2]  sa vii cu vesti bune!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...