Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

Iulia, bravoo ce bebei cuminti ai!!! [clo]

Tinem pumnii sa mai stea la caldurica!

 

Lilu, felicitari ca va descurcati cu bb! aveti si alte ajutoare? bine ca dorm noaptea cat de cat... [flo2]

 

Bubu [flo2] eu de cateva zile bune pap la micul dejun fulgi de ovaz, dar nu procesati, naturali doar presati, cu miez de nuci si o lingurita de miere. Kiwi sau mar, e un deliciu si am si observat ca avem "program" zilnic. Beau apa 2-3l/zi..

Chiar sa cititi sa vedeti cat de buni si sanatosi sunt fulgii de ovaz, tinem si glicemia in frau, scadem colesterolul, are vitamine si multe fibre!

 

Rlk, stiu ca sunt incapatanate cojile alea,,,dar o sa treaca! [flo2]

 

Pupici, si apropos, si noi am dormit bine [:)]  Iulia, bravo si voua ca va odihniti acum pe ultima suta de metri!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

[:)]Va multumesc fetelor pn sustinere....dar chiar din ultimele puteri stau cuminte.....Azi le-am spus sa mai stea la caldut ca afara sunt -15 si e prea frig ,ninge neincetat,sotul bietul a schimbat masinele cu locul ,ca a lui e de teren si e mare si ajungem 100 % la maternitate,tot iese la 3-4 ore si curata curtea care e destul de mare,macar bine ca masina e in garaj.....si asta de luni,imi inchipui ce zice el in mintea sa,nici la birou nu mai merge,se teme ca n-o sa reuseasca sa ajunga acasa.....si eu il linistesc ca nu nasc pina duminica [:)],azi dimineata a avut si el o convorbire serioasa cu strumfii care imi deformau burta,le-a spus ca cind iese exact asa o sai ciupeasca si el pe ei ,nu mai are rabdare vad in ochii lui. .

Eu azi am citit ca totusi Magne B6 intareste colul bine,si eu l-am luat de la 16 saptamini pina la 32,poate si asta a influentat,dar si prima sarcina am dus-o pina la 40 saptamini,si genipralul cred ca si-a facut treaba.....hai ca suprapuse am ajuns aproape unde trebuia -la termen.....inca 2 zile si fac 37 saptamini......

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mamici si burtici!

Eu ieri am lipsit ca am fost la  o petrecere, ce s-a tinut intr-un restaurant la subsolul unei mori. Tare dragut! Matusa sotului a facut 65 de ani!

Cu ocazia asta, am instalat scaunelele la carucior, ca si pisoii sa ne poata vedea si sa stea linistiti. Dar credeti ca au stat ei acolo? Doar cateva zeci de minute in total ca in rest au tot fost rasfatati de cei prezenti.

post-8211-0-56854900-1391086180_thumb.jpg

post-8211-0-53168700-1391086230_thumb.jpg

post-8211-0-78376000-1391086302_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce,deliciosi toti 3,tare tare frumos,imi place ca iesiti cu ei si ca va distrati frumos,la voi nu e pic de zapada observ,imi place si caruciorul,f practic,fata in fata,spatiu jos,e ok de manevrat,nu pare greu.

Sa va traiasca sarbatorita.

 

Jaguar,ai perfecta dreptate cu ovazul,cat faceam aerobic mancam la micui dejun numai mixt de iaurt/lapte cu ovaz,nuci,caju,nuci pecan si merisoare uscate,da scade grasimile din corp,face un metabolism bun,tine de foame,treaba e ca dupa elevit la mine n-a mai avut efect,altfel ma simt fresh dupa un bol de ovaz cu de toate.pentru cele care au nascut si vor sa-si revina la silueta recomand acest mic dejun din toata inima.

 

Iulia,imi dau seama ce emotii aveti,pana duminica mai e putin,nu stiam ca magne b6 intareste colul,o fi bun in simultan si cu prenatale si ele au b6,mg nu toate,am sa ma informez.inainte de sarcina mai luam in perioadele de efort sustinut si ma revigora.

n-ai mai fost la eco?

 

fetele,tot uit sa va intreb,v-ati facut vreuna testul de glucoza in sarcina?si daca da,cam la cate sapt?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor si baietilor [:)]

Iulia,mamica draga gata botoseii? ce putin mai,iti doresc nastere usoara ca nu stiu cand mai am ocazia sa scriu,sa vina puiutii sanatosi,ii asteptam si noi cu drag si facem galerie [pk] [pk]

Lilu,va descurcati bine [flo2].Eu ii trezeam la 3 ore,acum nu mai e nevoie se trezesc singuri,voi cum faceti?As vrea si eu o singura trezire noaptea,ori poate o fi prea devreme,oricum cred  ca n-am ce face atata timp cat ei sunt setati asa si se trezesc singuri fix la 3 ore.La fel si aici peste 2 sapt.incepe tati serv.atunci sa vedem [fri]

Jaguar,da o stiu pe Brigit,o mamica curajoasa si mult incercata ca si multe altele de aici,chapeau [flo2] .Am facut si eu testul de depistaj pt.diabet in sarcina tot in sapt.24,a fost bine,nu e nimic de speriat,bei solutia(care nu e rea de loc la gust) astepti o ora,donezi sange si gata,bafta. [pup]

Bubu,hainutele le spal cu detergent pt.piele sensibila,pt.bebei,de calcat le-am calcat prima oara,cine mai are timp acuma?Asa cum am zis ai mei mananca la 3 ore,masa cu ragaieli,parturi,scrematuri,schimbat si spalat daca e cazul dureaza cam o ora,apoi cam o jum de ora ne maraim,alintam si adormim vre-o ora jum.pana suna ceasul din nou [:D] In acest timp care trece f.f.repede spalam biberoane,daca e punem repede o mancarica la facut,haine la spalat,sau curatenie si ce mai e de facut si pregetim din nou biberoanele ca se trezesc din nou si urla de foame.Cam asa ne trece noua timpul foarte repede de altfel,ieri am facut o luna si nu stim cand a trecut.Tu ai ajutor?

 

eu am renuntat la l.m de 2 zile,era foarte putin,daca era un sg.bebe era alta treaba asa numai ii amageam,asadar am décis ca ne oprim si mergem doar cu formula

 

Danyce,ce bine ca va distrati si puteti iesi! Asteptam si noi temperaturi mai prietenoase sa ne plimbam pe afara,inca nu am iesit decat o data cu masina cand am fost la pediatru,e un frig de cateva sapt temp.in jur  de -15-20 gr

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce, superbi micutii tai!!! [il]

Am vazut si eu un carut asa face to face, dar nu mai stiu unde,am pierdut linku [batcap]

E simpatic [flo2]

Asta e tot ABC-ul, Jaguar..Partea urmatoare doar, cu scaunelele in loc de landouri. Scaunelele se pot pune in ce directire vrei (spata in spate, cu spatele la tine...spate in spate cu fata la tine, fata in fata, spate in spate.)

Bubu, chiar e usor de manevrat. Scaunelele se pot culca si ridica, au mai multe standuri.

 

Jaguar, ca intrebai de Brigit...Eu povestea ei o stiu doar pe scurt, un rezumat ff mic, din clubul de pe FB. Nu i-am citit povestea amanuntit.A propos, tu esti acolo in club (pe FB)? Ca parca tocmai  Brigit si inca una intrebau de tine...era un topic despre DC (parca Brigit a facut strigarea) si apoi s-a tot discutat despre FIV (acolo eu am disparut de la discutie pentru ca la mine a fost vorba de o minune naturala si am zis sa nu ma bag asa ca musca in lapte).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot deschideti subiectul pe tema concediului de crestere copil, am si eu o intrebare pt cele deja mamici de gemeni/trilpleti. Valoarea indemnizatiei pe per de crestere copil se dubleaza/tripleaza in astfel de cazuri sau statul roman n-a auzit de tabla inmultirii?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...