Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bravo Iulia! Este minunata burtica! Ce comori grasute se ascund acolo... [:)]

Deci asa cu Almele [:D], Danyce!

Intrebare: cum se intituleaza grupul de pe facebook in care activati?

Clubul mamicilor cu gemeni/tripleti

 

Da, Almele sunt speciale, cu siguranta [:)] . Azi a avut d-ra mea prezentare la scoala, in fata clasei. A avut tema la alegere, dar ea a ales sa faca o prezentare cu titlul "Gemenii.Fratiorii mei". Am fost sursa ei de informatii, dar s-a descurcat ff bine si a facut ceva dragut, un text cu planse (introducere despre gemeni, cate ceva despre cum a experimentat ea sarcina mea si despre fratii ei, cum sunt ingrijiti si cum ii percepe ea). A mai inventat si un quiz si a daruit o ciocolata celui care l-a castigat [:)] . A fost super, noi am asistat, bineinteles. Gemenii au fost atractia clasei. La finalul prezentarii, copiii au aplaudat-o pe Alma si au zis ca a fost cea mai buna prezentare "ever" (eu cred ca pe ei i-au dat gata gemenasii). Invatatoarea a zis si ea ca a fost o prezentare de nota 10 si ca s-a emotionat foarte tare de cum a povestit mademoiselle.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici si mamici de comori duble/triple!

 

Vin cu vesti de la morfo de trim II: avem un baietel de 530 g si o fetita de 450 g. S-au batut si jucat intr-una in timpul ecografiei. Acum sa va aduc si vestile proaste: se pare ca avem contractii, col scurtat la 24mm si un ritm cardiac neregulat la baiat (aritmie, tahicardie). Acum cu contractiile si colul o reglam noi ca stau in pat cu o perna sub fund ca sa se lungeasca colul, iar pt contractii mi-au facut perfuzii cu sulfat de magneziu si o sa mai fac si azi. Deja s-a relaxat uterul si colul, le simt altfel decat ieri.

 

Pentru cele ca mine care nu stiu ce inseamna contractiile, aveti mare grija ca ele pot fi dureroase sau nedureroase (ca in cazul meu) si se manifesta printr-o intarire excesiva a burticii, o tuguiere a bebeilor...eu proasta credeam ca ei fac asa!

 

Cel mai teama imi este de ritmul cardiac al baiatului, eu si mami avem tahicardie, se pare ca ne mosteneste mititelul; dar sper sa nu fie mai grav....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Raluk! ai copii mari!

Contractiile sunt nasoale, unica solutie sa stai la pat si evita sa atingi burtica.

Cu bataile inimii...poate era agitat ca-l stramtorea sora sau contractiile.Important e sa tineti sub control sarcina si ai sa vezi ca v-a fi tot bine.

De injectiile pentru dezvoltarea plamanilor ai intrebat? Eu cred ca e important sa preveniti orice .

Eu le-am primit in saptamana 21,tot pentru problema contractiilor.

 

Multa sanatate iti doresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

Danyce, felicitari ptr prezentarea domnisoarei! [flo2]

 

Rlk, bravoo bebeii sunt marisori! [:)]  Imi pare rau ca face figuri "domnu' col" ai grija stai la pat! Si probabil ca baietelul va mosteneste cu tahicardia..dar asta se poate inregistra la eco?ca pe aici nimeni nu s-a sinchisit sa vada asa ceva....

Ce sa zic de burta, ca si eu in ultima vreme o am pietroi, mai ales seara si noaptea cand ma ridic sa merg la baie, uneori si cand ma intorc de pe o parte pe alta noaptea,,,,instant se face pietroi si simt ca si cum m-ar strange peretii uterului, adik imi dau seama cand se intampla asta. DR meu zice k e normal sa fie asa, dar nu a verificat nici col, nici altceva.... Eu bag magneziu si nospa si utro si ma rog sa fie bine mai departe.

 

Mamici, inca o intrebare, ati luat 2 cadite ptr bb, sau le-ati facut baie in aceeasi?

 

Iuliaaaa hai scoatem motzatele?! [clo]  [clo]  [clo]

Lilu, Oxxy, Dani voi ce mai faceti? ce va fac bebelusii? [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluka felicitari pt voiniceii tai.

Si eu am contractii nedureroase. Am aflat la morof de trim I. S-a chiunuit dr 5 ore sa faca morfo din cauza lor. M-a sininvinetit pe burta de cat a apasat sa vada ceva. Atunci mi-au facut un nospa injectabil sinun prontogest instant ca sa scap de contractii. Aveam niste munti si vai pe echograf sineu nu simteam nimic. Sapt viitoare am morfo de trim II si is curioasa cum o sa decurga. Poate or fi si bebeii cooperanti sa nu ma mai tina atat.

La tine e sarcina cu tratament sau e naturala?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar- e aiurea sa iei 2 caditze...eu am luat infasator cu 3 sertare si deasupra unde se infasa se deschidea si era caditza . Le faceam pe rand baie  si am folosit-o doar cateva luni ca dupa a trebuit sa iau mai mare.Am gasit o cadita buna pana la 1,6 ani la Ikea a costat foarte putin , in jur de € 6,00 .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...