Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

tot despre bunici si nepoti


Recommended Posts

  • Răspunsuri 101
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu bat nicaieri ci vorbesc de posibila realitate. Aia care nu ne accepta variantele pe care le-am dori.

Pentru ca in realitate nu poate sa nu-si duca copiii, nu poate sa vorbeasca cu mama ei cum scriu unele pe aici, nu sta bine deloc cu banii, nu are timp fizic, nu are nervii necesari, are alte proiecte de indeplinit mai fierbinti decat relatia mama/nepoate si asa mai departe. Asta este realitatea si aceasta realitate ne impune ce sa facem nu ce ne-ar place sa facem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius are in mare dreptate, cand fetele erau mici si aveam posibilitatea unei bone n-am apelat niciodata la mama desi era pensionara si dornica. Atunci cand au aparut problemele financiare mai de voie mai de nevoie am dus fetele in vacanta. Era din start un compromis, dar niciodata n-am crezut ca poate merge atat de departe cu "educatia" lor. Ideea e daca acest compromis mai merita sa il fac, de cand cu mutarea incepem sa ne revenim usor usor si o sa fie si mai bine sper dupa ce vindem apartamentul. Adica deja luna asta ne permitem sa investim 2000 lei in mobila. Ceea ce nu ne-am mai permis de secole. Am gasi variante si pentru copii, nu ar fi usor, dar nici imposibil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Draga Micky, eu sunt un copil indoctrinat tot de o bunica asa "binevoitoare" ca mama ta.Ii vorbea de rau pe ai mei si pe ceilalti bunici ai mei, imi tot povestea ca ei nu avusesera grija de mine asa cum avea ea, ce sa mai ea era cea mai tare, cea mai buna bunica din lume.Si culmea era ca asa o vedeam si eu - cea mai minunata bunica, care ma ingrijea cel mai bine,care ma iubea si ma rasfata.Ajunsesem sa ii urasc pe ai mei, ma ascundeam de ei cand veneau sa ma ia acasa.Imi inchipui cum se simteau ai mei!!!Am avut o bunica tare rea si intriganta!Noroc ca m-am desteptat cand am crescut si mei au reusit sa ma apropie iar de ei.Am realizat ce om era bunica mea!

   Asa ca te rog din suflet nu-ti mai lasa fetele acolo!!! Sunt sigura ca Malina gandeste exact cum gandeam eu.Relatia voastra e in mare pericol, crede-ma!Ia-le de acolo si explica-le ca bunica gandeste altfel decat voi, are alte principii de viata, alte valori.Spune-le ca voi le iubiti mai mult decat orice pe lumea asta si ca o sa faceti tot posibilul sa va fie bine impreuna, sa fiti o familie fericita.Si nu o vorbi de rau pe mama ta in fata lor.Nu vor intelege acum adevarul, ci mai tarziu.

   Monicabo, eu cred ca de fapt Marius vrea sa o impinga putin de la spate pe Micky, sa o determine intr-un fel sa rupa pisica in doua, in nici un caz sa nu accepte comportamentul mamei ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu bat nicaieri ci vorbesc de posibila realitate. Aia care nu ne accepta variantele pe care le-am dori.

Pentru ca in realitate nu poate sa nu-si duca copiii, nu poate sa vorbeasca cu mama ei cum scriu unele pe aici, nu sta bine deloc cu banii, nu are timp fizic, nu are nervii necesari, are alte proiecte de indeplinit mai fierbinti decat relatia mama/nepoate si asa mai departe. Asta este realitatea si aceasta realitate ne impune ce sa facem nu ce ne-ar place sa facem.

 

Marius, exista si posibilitatea de a alege. Intotdeauna. Problema este sa evaluezi corect compromisul pe care il faci ca implicatie pe termen lung. Uneori evaluezi corect, alteori nu, ca oameni suntem. Dar de ales poti sa alegi. Rare sunt ocaziile cand esti complet fara nici o alta varianta, si astea sunt, in general, situatii pe termen scurt.

 

Daca e sa ma intrebi pe mine, vorbesc de mine acum, nu as risca relatia dintre mine si copilul meu. Poate sunt si putin mai categorica aici pentru ca fetita mea e adoptata si nu vreau sa ma trezesc cu aberatii varate in cap cu sau fara intentie, care sa o afecteze pe termen lung. Noi, tot ce facem, greu, usor, peste tot pe unde ne ducem, ne ducem impreuna. Cum putem. Dar eu sunt eu si sunt deciziile si alegerile mele. As putea sa aleg sa imi fac viata mai usoara. Dar mai usoara cum, cat? Pentru o zi, o saptamana? Cu repercursiuni a la long? Nu, multumesc. Deci pentru mine, cel mai fierbinte proiect e copilul. Pentru restul, da, gasim solutii si facem compromisuri, dar copilul e cu mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci lasand la o parte costuri, solutii etc, si eu sunt de parere ca sunt lucruri care chiar "nu se fac", cum ar fi cel de fata.

 

Si eu am mai stat pe la bunici, in vacante, sau cand eram mai mica si necesitam supraveghere continua (deci de nelasat singura in casa), am interactionat cu ambele perechi de bunici, si nimeni din ei, dar absolut nimeni nu a vorbit de rau parintii. Pe nimeni nu am auzit sa comenteze chestii din astea.

 

Doar asa, mici chestii punctuale, dar total nevinovate. Ca s-a deschis acest subiect, si mi-au trecut tot felul de amintiri cu bunicii (3 din ei nici nu mai traiesc), mi-am adus aminte o remarca a bunicii, cu naduf, asa, cand eram in vacanta cu ei la bai. Nu mai tin minte exact, poluase parca, si nu stiu ce cauta bunica prin bagaje pt mine si nu gasea (pana la urma nu era, ca nu-mi pusese mama in bagaj), in schimb a dat peste o pereche de cizme de cauciuc, si bunica a exclamat "ai tot felul de chestii in bagaj (ref. la cizmele alea in special) dar numai ce-ti trebuie n-ai" [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikyyy ma refer la primul mesaj, pe acela l-am recitit de vreo 2 ori. Cumva si eu am fost in situatia voastra, poate nu atat de daramata financiar si am preferat sa-mi dau aproape (imi ramaneau 300 de lei) tot salariul pe o gradi particulara si asta timp de 2 ani scolari si nu stiu cate vacante.

Dar mi-am ferit copiii si de mama mea si de soacra. 

Noi avem 2 copii, rate la apartament si o casa in constructie si niciun ajutor.

Pe mama ta nu ai sa o multumesti niciodata, indiferent de care artificii, compromisuri, mici minciuni vei face si vei spune.

Este genul de om, de gura careia nu vei scapa nici daca te mariti cu printul William, ea va gasi acolo un defect si liniste nu vei avea.

Nu vreau sa-ti insir exemple si similitudini intre situatii, dar eu una nu am avut liniste pana nu am rupt pisica in 2. 

Dar eu o aveam si pe soacra nu numai pe mama, care la un moment dat se si aliasera impotriva mea, ce sa-ti spun... nu mai spun mai bine :)))

Acum copiii stau la soacra (dupa 2 ani) ii duce sotul dimineata, la 4 ii aduce acasa (ii permite programul) si cu mama ne vedem in we dar nu mereu.

Nici asa nu e perfect, dar am facut din un compromis si iti spun si de ce. 

Le este bunica si ii iubeste foarte mult, daca sunt bolnavi (si de cand sunt in vacanta ma plimb numai pe la dr ca cel mic e pe tratament pe otita de 5 saptamani si prefer la ea decat la gradi de unde mai putea lua si altceva ) le da tratamentul la orele la care trebuie si cum trebuie, iar copiii vad ca sunt mai relaxati. Au program si acolo ca si la gradi, dar una e cu bunica si una la gramada cu mai multi copii.

Dar sa stii ca uitandu-ma in urma ma mir ca am putut ajunge la asemenea situatie (adica sa zic mersi ca stau la ea si nu la gradi), pentru ca s-a purtat oribil cu mine(de soacra e vorba).

Mama se poarta in continuare oribil, dar sincera sa fiu m-am detasat. Nu mai pot sa duc si punct. 

Vad ca rezist. 

Parerea mea este sa o chemi la cununie, nu ii mai da un alt motiv de scandal, daca poti sa iei fetele sa le duci la soacra ar fi de preferat, daca nu, vorbeste cu cea mijlocie, poate iti rupi 1 ora doar tu cu ea si explica-i ce inseamna efortul vostru, fa-i cumva o poveste, pentru sunt convinsa ca va intelege. 

Eu am fetita de varsta ei si iti spun eu ca intelege mult mai mult decat crezi.

Si mai e ceva e posbil ca reactie ei de la telefon sa fii fost cumva o criza de nervi provocata de povestile bunicii impotriva ta.

Ea si-a varsat nervii produsi de bunica (eu sunt convinsa ca nu crede tot ce ii spune) pe tine. 

Nu stiu daca intelegi, am si eu multe pe cap, dar daca reusesti sa vezi esenta poate te ajuta.

Si "Casa de piatra" in continuare!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...