Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

tot despre bunici si nepoti


Recommended Posts

Nu, n-ai cum sa-ti schimbi mama.

De aceea, incearca sa faci, pe viitor, planuri pentru copiii tai in care prezenta mamei tale sa fie redusa. Chiar daca sunt de acord cu Buflea ca nu pot fi spalate pe creier intr-un termen asa scurt, mi se pare clar ca relationarea lor cu bunica nu este un lucru bun in conditiile in care sunt invatate sa se pronunte impotriva parintilor. Orice, orice altceva este acceptabil...asta nu.

Mai vreau sa spun ca nu cred ca o discutie pe tema asta o va opri pe mama ta sa procedeze identic. In schimb, poate fi o explicatie pentru racirea relatiilor. Daca poti, fa ca aceasta trecere sa se produca cumva firesc, treptat, dar temeinic.

Si nu te sfii sa spui copilelor tale ca bunica are alte conceptii de viata, pe care voi parintii nu le impartasiti. Si ca asa ati decis voi ca e bine pentru familie, deci asa va fi, fara alte discutii despre mosteniri, chirii si rate la banca.

Nu, nu le mai lasa o luna acolo. Pe nici una.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mikyy nu am apucat sa citesc toate paginile dar din ultimele as fi de acord pe deplin cu ce spune Buflea.

fa tot posibilul ca maica-ta sa vina la eveniment si tineti toate problemele care le ai in suflet inchise...nu-ti strica evenimentul , ca nu merita.

 

iar in viitor lasati copiii cat mai putin posibil cu ea, si faceti-va cunoscuta opinia de a nu discuta problemele de adulti cu copiii. 

cu copilul, noi nu discutam niciodata problema banilor, mutatului (ne-am mutat de zeci de ori)...job-ului.

de multe ori cand se mai intimpla si cand se baga in vorba,chiar ii mentionez ca asta nu e treaba lui si ii directionez atentia catre alte probleme pe masura virstei lui. ii spun ca el nu trebuie sa-mi dea indicatii, sugestii, sfaturi decat daca i le cer.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, tocmai asta e ideea, ca nici noi nu discutam problemele noastre cu copiii. Ei nii macar nu stiau inainte ca noi vom sta cu chirie, ci doar ca ne mutam intr-o casa mai mare. Inainte sa plece in vacanta le-am adus pe fete sa vada apartamentul si au tropait de bucurie si-au alergat prin toate camerele ca vai ce mare si frumos e, si abia asteapta sa ne mutam!

Tot ce a aflat detalii sunt de la mama, care nu se sfieste sa barfeasa cu matusa sau direct cu ele despre subiecte care nu ar trebui sa le priveasca!

 

In fine, vad eu ce-o sa fac, probabil n-o sa mai intru prea des pe forum zilele urmatoare, deja sunt nervoasa ca desi am concediu maine trebuie sa ajung o ora doua pe la birou (eu sper sa nu fie mai mult de atat). Dar o sa mai bag un ochi macar sa citesc, daca de postat nu cred sa mai am timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta cu discutatul problemelor familiei de fata cu copiii e discutabila (ca si certurile dintre parinti de fata cu copiii)

copiii pot avea impresia ca totul e perfect si dintr-o data parintii iau copilul de o parte si ii spun ca mami si tati se despart, asta cum mai e?? de aici incep alte probleme ca acel copil se va invinovati si va spune ca el este cauza despartirii...

eu nu sunt de acord cu asta, copiii pot participa la discutii , nu scandaluri si reprosuri,  mai ales cei de 7,8,9  si mai multi ani

copiii fac parte din familie, de multe ori pentru ei sau de cele mai multe ori pentru ei facem tot felul de "sacrificii"

la Miky faptul ca trebuie sa stea fara fete 3 luni, sa inghita aceste magarii si sa se dea peste cap cu mutat si tot ce implica acestea sunt adevarate sacrificii facute pentru fete si pentru confortul familiei, intregii familii.

Faptul ca mama, soacra, matusa, cumnata si tot neamul nu sunt de acord, este bagat in acest pachet. Ideea e sa incerci sa temperezi "accesele astea de bunavointa" si cum am spus prima data, chiar daca nu le vede o perioada.

Eu imi mentin parerea ca trebuie sa stai de vorba cu fata sa-i spui ca tot ce faceti este pentru ele si pentru confortul lor,eventual ii aduci aminte un pic din perioasa cand stateati prost cu banii si ii vei da exemple ca iti vei putea permite anumite lucrurile pe care inainte nu le putea avea, iar in privinta mamei, ai putea avea si alta pozitie, sa nu ii mai spui tot ce faceti.

Selectezi ce si cum ii spui.

Succes

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce-mi place subiectul asta... [pk]

 

cind fiica-mea a zis ca nu mai sunt eu mama ei, ci mamaia ! adica bunic-sa materna, adica maica-mea, am intors foaia, dar asa... militareste, cu instructia corespunzatoare aplicata mamaiei

 

ca odorul, la 3 ani,  beneficia de toate alintaturile posibile, cu mofturi la alimentatie, program de somn etc.

cind veneam acasa la 10 jumate noaptea din tura doi de la job, gata "odihnita", maman si odorul faceau gimnastica aerobica pe covor ! [batcap]

ca erau odihnite, dupa somnul de la 4 la 7 seara, dupa plimbarile obositoare pina la 3

si tot asa, de se alintase copilul si nu ne mai puteam intelege intre noi

 

am aranjat cu mamaia fisa postului, adica ce sa faca/vorbeasca cu odorul

si program la masa si alte cele

 

mamaia, fiind o mamaie desteapta, a inteles rapid care e schema de atac a noastra si s-a conformat, ca altfel eram TOTI in pericol sa nu ne mai intelegem cu odorul si nici cu ea

 

cind a ajuns adolescenta au inceput reclamatiile contra parintilor ! ghici unde ? la mamaia !

ca nu o lasam nu stiu pe unde si vrem prea multe informatii, suntem uniti impotriva ei etc - probabil stiti repertoriul complet, toate astea cu rugamintea catre mamaia sa nu ne spuna noua nimic, ca este asuprita si nu o intelege maman si papa

 

si mamaia, in secunda 2, era cel mai bun informator al nostru, binenteles ca pe baza intelegerii facute cu ani in urma, ca orice mamaie trebuie sa ramina MAMAIE, adica sa vina copilul sa se alinte  la ea in orice imprejurare dar dupa tot spectacolul odorul se intoarce la parinti cu aceleasi idei anterioare, ca parintii au in grija copilul

 

si am discutat cu fiica-mea NUMAI cele potrivite virstei ei

 

nu inteleg cum mamaia asta isi permite sa discute probleme financiare cu 3 copii mici

inseamna ca trebuie educata mamaia corespunzator

daca nu vrea sau nu intelege problema de fond, adio si n-am alte cuvinte, program strict de vizita supravegheat

 

de fapt solutia o dau parintii, dupa cum suporta atitudinea copiilor dupa vizita temporara la bunic-sa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Complex rau cu bunicii de genul asta.

Sincer ... eu sunt destul de dura si transanta si daca nu accept o chestie e sa mi se bage fitile intre mine si copil. Cat timp e responsabilitatea mea cupilu ala, eu stabilesc regulile, tu ca bunica le respecti. De la mancarea pe care i-o dai, chit ca ma consideri nebuna pamantului ca nu-i dau porc ci curcan, pana la desenele animate pe care il lasi sa le vada cu programul stabilit. Nu poti, nu vrei, nu ai chef ... nu-i problema, nici cupilu nu-l mai vezi.

Ai mei au incercat anul trecut chestii similare cu Mihaiul meu, ca ii lasa lui nu stiu ce ... ca-i trec pe numele lui casa, pamanturi ... ca daca sta mai mult cu ei .. poate manca oricati pufuleti vrea sufletul lui ... tot felul de minunatii. Mi-a venit acasa dupa 2 saptamani de vacanta ... cu vise de mutat la tara la bunici, sa faca scoala acolo ...

Drept urmare, urmatoarea vizita a fost cand am fost toti 3 si le-am explicat bunicilor ca daca vor continua asa, vor avea copilul in vizita in vacanta ... peste fro 10 ani, cand voi decide eu.

Iar lui i-am explicat ca ideile si alegerile bunicilor sunt ale lor, ca si casa, si pamantul si alte acareturi, iar ale noastre sunt altele. Ca desi sunt parintii nostri, suntem familii diferite si la noi in familie, in care el e centrul universului, deciziile le luam mami si tati. Nu bunicii. Si cum noi nu decidem in familia lor si nici nu comentam, avem aceleasi pretentii sau ... racim cat mai mult relatiile.

Deocamdata au inteles, cand uita ... le mai reamintesc, nu de alta dar mi-ar parea rau sa le racesc relatiile dar daca bunicii nu mi-ar da de ales as face-o. Otrava si porcariile bagate in capul copiilor ies greu si in ani buni ... prefer sa ma lupt cu prostiile strainilor nu trebuie sa le curat si pe ale bunicilor, ca sunt si mai greu de indepartat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie muuuult tact sa manageriezi relatiile intre parinti-bunici-nepoti. Si cand bunicii mai si simt ca depinzi cumva de ei...atunci sa te tii, impaunare si idei nastrusnice impartasite direct nepotilor sau pe la colturi si copiii aud si ei ceva asa bruiat de la locul de joaca si interpreteaza cum vor ei.

 

Copiii trebuie educati in spiritul valorilor in care cred mama si tata. Influenta celorlalti isi pune clar amprenta (mergi in vizita o ora si vin vrajiti de culoarea peretelui gazdei si iti propun ca ar merge si la noi in casa asa ceva, dar daca le argumentezi ca la noi e mai frumos asa...le trece ideea imediat) dar pe perioade scurte de timp. Daca acasa mama si tata sustin altceva si cred altfel copilul va uita si isi va da seama ca la bunici e altfel, pt ca e alta casa si au alte reguli. fiecare casa are regulile ei, care o fac sa functioneze bine. Si daca noua ne aste bine, atunci e perfect!Daca nu, ne repliem spre altceva.

 

 

Nepotica noastra de 7,5 ani din Canada este vara asta in Ro, o luna la socrii, o luna la ceilalti bunici, fara parintii ei.

Intr-o discutie socru' care e lipsit de tact.....a inceput sa-l barfeasca pe celalt bunic (cuscru lui)....:Si mai zice ca-i sofer profesionist....si cand a venit la noi nu a stiut sa ajunga....". El discuta cu soacra mea, dar fetita era de fata (se juca). La care fetita zice "Auzi buniculede ce il vorbesti de rau pe bunicul meu? Ca tu nici macar nu ai carnet?....E foarte urat sa vorbesti de cineva cand nu este de fata!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of of of. Sper totusi copiii nostri sa ne inteleaga mai bine...cand va fi cazul.

 

Mama ta, Mikkky, este orice, dar nu este RAU INTENTIONATA. Asta trebuie sa iei in calcul. Cum s-o pedepsesti tu neinvitand-o la nunta voastra, (felicitari inca o data [flo2] ), doar pentru ca si-a spus parerea ei?

 

Parerea ei...e a unui om format in comunism (ca tot e la moda subiectul asta). In care daca nu esti PROPRIETAR, pai nu esti NIMIC.

 

Incearca s-o intelegi, macar sa nu te razbuni (desi postarea mea vine tarziu...acum...esti deja casatorita... [:)] )

 

Nu strica o discutie serioasa cu ea, la modul "fara nervi", in care sa-ti explici pozitia si sa-i ceri suportul. Daca poate sa ti-l dea fara sa compromita relatia ta cu fetele, e ok. Daca nu poate...atunci te vei simti nevoita sa reduci contactul ei cu fetele (cred ca o va durea enorm...)

 

N-o mai compara cu soacra ta, nu are sens o comparatie. Asa cum nu comparam copiii unul cu altul, asa nu comparam nici mamele...sunt asa cum ni le-a dat Dumnezeu.

 

Simti ca a fost alaturi de tine cu sufletul toti anii asta, ca iti vrea binele, ca vrea sa te ajute, ca e dispusa sa vanda, sa schimbe, sa se mute...doar ca sa-ti fie alaturi? Daca e asa, n-o condamna prea tare. Spune-i ca a gresit...sunt convinsa ca o sa inteleaga pana la urma. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, nu parerea ei ma deranjeaza ci faptul ca se foloseste de copiii mei. De ce nu discuta ea cu mine ce are pe suflet, fara a implice copiii??? Ce vina au copiii?? Indiferent daca noi ca parinti sau ea ca bunica greseste, de ce ii foloseste pe post de arma de razbunare??

N-am nimic impotriva a ce gandeste ea, sunt sigura ca sunt mii de alti oameni care gandesc la fel. Problema mea e cu totul si cu totul alta, vreau sa nu le faca educatie copiilor de genul asta!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ea greseste, aici nu e nicio indoiala.

 

Doar ca spuneam ca greseste involuntar. Adica...ea chiar crede ca ce spune copiilor o sa ajute sa te aduca pe drumul drept [:)]

 

Nu conteaza ca "drumul drept" din capul ei nu e chiar drept in realitate...dar ea asa il vede.

 

Oricum, ziceam sa n-o judeci asa tare, eu nu cred ca vrea raul...ci doar gandeste cu mintea ei din alta epoca.

 

Sigur ca ar trebui sa-ti spuna tie. Poate ca asta ar si trebui sa discuti cu ea, sa-i spui ca nu face nimic bun ca intoarce copiiii impotriva ta....tocmai ca nu asta ar trebui sa faca. Poate ca te va intelege, poate ca nu. Daca nu te intelege oricate demersuri faci, atunci nu ai incotro si raresti contactul. Desi cred ca o sa sufere enorm...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...