Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

tot despre bunici si nepoti


Recommended Posts

Adina, nu parerea ei ma deranjeaza ci faptul ca se foloseste de copiii mei. De ce nu discuta ea cu mine ce are pe suflet, fara a implice copiii??? Ce vina au copiii?? Indiferent daca noi ca parinti sau ea ca bunica greseste, de ce ii foloseste pe post de arma de razbunare??

N-am nimic impotriva a ce gandeste ea, sunt sigura ca sunt mii de alti oameni care gandesc la fel. Problema mea e cu totul si cu totul alta, vreau sa nu le faca educatie copiilor de genul asta!!

 

Se foloseste de copiii tai pentru ca i-ai permis asta. Situatia nu e de azi-de ieri, situatia treneaza, doar are momente acute, care te enerveaza ceva mai mult si te fac sa iti pui mai multe intrebari.

In rest... pur si simplu i-ai permis.

Ar trebui sa putem avea discutii cu parintii nostri macar la nivelul la care am avea cu orice adult. sa trecem o data peste retinerea e mama mea, cum sa ii spun ca ma deranjeaza ca a zis nu stiu ce copilului. Ei, uite simplu. Mama, apreciez foarte mult ajutorul pe care mi-l dai, te rog mult nu mai discuta cu copiii asta si asta, pentru ca ne faci rau tuturor, si copiilor si mie si sotului meu, iar eu ma voi vedea nevoita sa gasesc alte solutii pentru copii, chiar daca imi va fi mai greu. Si copiii te iubesc foarte mult, te rog fii bunica lor si atat, nu judecatorul nostru si nu mai baga zazanie in familia noastra.

Poate e cazul sa ai aceasta discutie cu ea. Asa ii dai si o sansa sa schimbe ceva in comportamentul ei.

Nu schimba, sau nu intelege ce ii spui, nu vrea sa inteleaga... nu mai lasi copiii cu ea, la ea, fara sa fiti si voi in preajma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga Mickyy,eu cred ca ar trebui sa-ti observi mai atent fetita . Nu crezi ca s-ar putea sa mosteneasca niste trasaturi de la mama ta si de aici sa vina receptivitatea ei mai mare la cele spuse de dansa ? In cazul asta cred ca vei avea mult de lucru. Am zis si eu ,tu sa nu te superi . Cunosc o situatie asemanatoare : mama fetitei mai primea reprosuri de acelasi fel si dupa 20 de ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, nu parerea ei ma deranjeaza ci faptul ca se foloseste de copiii mei. De ce nu discuta ea cu mine ce are pe suflet, fara a implice copiii??? Ce vina au copiii?? Indiferent daca noi ca parinti sau ea ca bunica greseste, de ce ii foloseste pe post de arma de razbunare??

N-am nimic impotriva a ce gandeste ea, sunt sigura ca sunt mii de alti oameni care gandesc la fel. Problema mea e cu totul si cu totul alta, vreau sa nu le faca educatie copiilor de genul asta!!

 

 

pentru ca nu este in stare sa faca asta. unii oamenii au limite si nu pot intelege una sau alta.  nu o poti schimba tu pe ea, incearca doar sa iti schimbi tu  punctul de vedere.

 

eu lui soacra-mea am ajuns sa ii spun ce ma deranjeaza la ea. e adevarat ca am avut nevoie de mult timp sa inteleg ca nu o face intentionat ci o face pentru ca pur si simplu nu poate altfel, se agata de viata baietilor  ei si implicit al nevestelor lor si al copiilor lor ,  in loc sa isi traiasca viata ei.

 

ca nu ii place ce ii spun e deja problema ei,  nu a mea,  dar inca vorbim [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

Chiar daca sunt de acord cu Buflea ca nu pot fi spalate pe creier intr-un termen asa scurt...

 

Ba pot. Chiar si intr-un termen mult mai scurt. Mama mea e... retrasa, antisociala, nu iese din casa. Dupa cateva zile de stat cu ea - nici macar o saptamana - copilul nu mai vroia sa iasa din casa, la plimbare, in parc, pentru ca mama, de care e atasata, nu iesea. O scoteam afara fortat, cu proteste si lacrimi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

eu sunt de parere ca mama ta trebuie pedepsita neaparat pt ca va strica relatia de familie si integritatea. cum? nu ii mai lasi copii la ea si gata: ii si explici de ce, simplu. action and reaction. si ca e la latitudinea ei sa gandeasca problema ei( egoista/ mama iubitoare si toleranta). si ca a venit vremea sa te lase in pace cu toanele de copil alintat si sa gandeasca matur, sa isi respecte fata si modul cum ea isi educa copiii. tu o sa pui problema, eu sunt directa, tu intelegi. nu vrea sa reconsidere, mergi doar in vizite scurte, f rare, in care iti supraveghezi copiii. o lovesti unde o doare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt anda off topic nu apreciez comentariul tau sarcastic cata vreme eu incerc sa ajut o persoana. nu iti voi mai raspunde la posts.

 

revenid la topic:

iar pedeapsa asta, dupa cum se vede este de natura psihica, exact tortura care I-o ofera mama fetei ei. insa in revers, lovind sub centura, acolo unde chiar doare. m-am mai sfatuit cu un psiholog care avea o problema similara, da, se intampla tuturor si asta a fost solutia luata, dura si la obiect.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...