Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

tot despre bunici si nepoti


Recommended Posts

  • Răspunsuri 101
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cum mey funny????

 

Tu nu vezi ca se incearca"sa se ajute o persoana"?

Cum???...prin pedepsire,dom'le... !!!! [fri]

 

Dana

 

 

Ei, esti tu rea!

 

Normal ca trebuie sa torturam mama, cu pedeapsa de natura psihica! Dar...in revers! Lovind pe sub centura...acolo unde chiar doare!

 

Pana si psihologii spun asta. Asta e Solutia, chiar daca e dura! E la obiect!

 

Hahaha! Hai mai Dana ca e chiar funny! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, esti tu rea!

 

Normal ca trebuie sa torturam mama, cu pedeapsa de natura psihica! Dar...in revers! Lovind pe sub centura...acolo unde chiar doare!

 

Pana si psihologii spun asta. Asta e Solutia, chiar daca e dura! E la obiect!

 

Hahaha! Hai mai Dana ca e chiar funny! [:)]

Da mey...ai dreptate!asa sunt eu rea!Imi fac mea culpa! [:)]

 

Mickyyy...ai vazut care e solutzia da?Trinteste-i o pedeaspa dom'le maica'tii(scuze de exprimare,altfel nu s-ar potrivi la intorsura subiectului),dai sub centura...ce atita incercare de rezolvare! [help] [help]

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aooleeuu, credeam ca a murit de mult topicul asta :))

 

Acum, sincer, daca nu era vorba de mama mea, si de un strain, la cum s-a comportat cu mijlocia, chiar ca ar fi meritat "pedepsita". Dar chiar sa dau sub centura, nu-i felul meu, eu daca dau, dau direct!! Macar stiu o treaba [:D]

 

Si daca tot l-ati readus in actualitate, vreau sa le spun celor care sustineau ca 2 luni la bunica nu-i un capat de tara, comparativ cu restul de 10 petrecute cu familia, ca se inseala. Fata a venit acasa de vreo 2 saptamani, timp in care am "muncit" din greu sa o scapam de multe din obiceiurile proaste capatate acolo. Culmea e ca doar pe ea a reusit sa o strice mama, nici cea mica, nici cea mare nu dau semne de "daune" ireparabile, cu toate ca si ele au petrecut cate o luna acolo fiecare.

Mijlocia in schimb, zici ca nu mai e copilul meu, saptamana trecuta cat am stat cu ea acasa am avut parte de 3 crize! Prima a durat cel mai mult, si si-a incercat pe mine tot arsenalul care functiona la tara (de la cuvinte urate, urlete, tipete, santaj, minciuni pana la pisiceli cu vai mami ce mult te iubesc eu pe tine), nu i-a mers, asa ca intr-un final, dupa cateva ore, a venit spasita sa-si ceara iertare si sa promita ca nu mai face, a doua a durat cu mult mai putin, probabil a mai vrut sa faca o incercare, dar nu i-a mers, in schimb a treia, cea de ieri, merita sa v-o povestesc, pentru ca o are tot pe mama protagonista!!

 

Cand s-au despartit de mamaie, le-a dat la fiecare o mica atentie, 50 de lei ca sa isi ia rechizite de scoala. Pentru ca cea mica nu era acasa, Daria (adica mijlocia) s-a oferit sa ii pastreze ea banii. Numai ca intre timp s-a razgandit, ca de fapt mamaie i-a dat ei toti banii, si ea nu trebuie sa ii mai dea nimic lui Lizi, si ca ea asa a inteles, ca banii sunt doar ai ei. I-am explicat clar ca nu e asa, n-a fost convinsa de explicatia mea, dar a lasat-o balta pe moment.

 

Eeee, si ieri suna mama sa vorbeasca cu fetele. Cea mare, care are o doza semnificativa de rautate vis-a-vis de surorile ei, isi aduce aminte de bani si incepe sa puna paie pe foc, o intreaba pe mamaie ai cui sunt. Cand aude mijlocia ca se discuta de problema banilor EI, smulge telefonul din mana celei mari si incepe sa se strige si sa faca la telefon ca toate cele, santajand-o cum stia ea pe mamaie ca sa o convinga sa-mi spuna mie ca de fapt banii aia sunt toti ai ei. Mama, care e "plastelina" in mainile nepoatei mijlocii, si ar face orice sa n-o supere, evident ca o da la intors. Ca daca Lizi tot nu e acasa, sa pastreze ea banii, ca ii trimite ea lu' Lizi altii, chestii de genul. Mijlocia vine victorioasa cu telefonul la mine, sa imi dea sa vorbesc cu mamaie, ca sa imi confirme ca ea a avut dreptate si banii aia sunt de fapt toti ai ei. Mama incepe sa-mi explice ca nu vrea s-o supere, ca las ca ii trimite ea alti bani lui Lizi, moment in care mie imi sare mustarul si-i explic scurt si clar la telefon ca nu sunt de acord sa incurajeze asemenea comportament, sa minta doar ca sa n-o supere, ca nu ma intereseaza cat scandal o sa faca Daria cand va trebui sa accepte adevarul, si sa faca bine sa-i spuna exact ce a spus cand a plecat, sa nu o mai dea la intors. Ii dau din nou telefonul Dariei sa vorbeasca cu mamaie, si ii spun ca banii sunt de fapt ai lui Lizi, si de aici pana la o criza de zile mari n-a mai fost decat un pas. Mama accepta de gura mea sa ii spuna adevarul, Daria incepe sa urle la mamaie la telefon ca de ce asa, ca mai devreme a zis altfel, eu ii spun clar ca daca mai aud un singur tipat la telefon ii iau telefonul din mana, ea ma ignora, asa ca ii iau telefonul si-i explic clar ca va mai vorbi cu mamaie doar daca va vorbi frumos, incep amandoua sa faca scandal, mama la telefon ca sa ii dau inapoi telefonul Dariei, ca o linisteste ea, Daria ca sa o las sa vorbeasca cu mamaie, le explic clar la amandoua ca n-o sa mai vorbeasca una cu alta atata timp cat nu stiu sa se comporte, in fine, mai vorbesc eu un pic cu mama, se mai linisteste Daria, si zic hai sa mai fac o incercare (greseala mea, nu mai era cazul de o a doua sansa). Ii dau din nou telefonu, cateva minute vorbesc de altele si par ok amandoua, dupa care cumva iar se enerveaza fie-mea, moment in care iau definitiv telefonul din mainile ei si pun capat oricarei discutii cu mamaie!! Nu stiu cat a inteles mama din toata chestia asta, ca aproape i-am inchis telefonul in nas, plus ca m-am mai si ratoit la ea de cateva ori, explicandu-i ca regulile de la Bucuresti sunt altele decat la tara, si daca vrea sa se converseze cu nepoata va trebui sa fie prima care le respecta, dar Daria a fost de nerecunoscut. A trantit scaune, a urlat, a incercat sa-mi smulga telefonul din mana, sa ma loveasca, agresivitate verbala si fizica impinsa la extrem, ea care timp de o saptamana, cu exceptia celor 2 momente de care am amintit anterior, s-a comportat impecabil, intelegatoare, ascultatoare, respectuasa, exact cum ar trebui sa fie un copil!

Cateva ore mai tarziu, dupa ce a uitat de discutia cu mamaie, a redevenit copilul ala cuminte si intelegator din totdeauna. Dar bag mana-n foc ca imediat ce va avea ocazia sa vorbeasca din nou la telefon cu ea, o sa ia iar foc!!

 

Am povestit toate astea ca sa vedeti ca influenta e puternica, si nu e deloc usor de sters cu burtele cele 2 luni de stat acolo!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoloeu Mickyy, si tu stateai si te uitai la ea cum iti toaca mobila din casa si cum te loveste ? La un copil de 2 ani mai merge sa ignori cand se tavaleste pe jos dar aici ce faci, astepti sa-i treaca criza (timp in care iti distruge casa si o mai si incasezi tu ca parinte)... off...nu stiu cum as fi reactionat...

 

Ingrid si Cristi 10 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoloeu Mickyy, si tu stateai si te uitai la ea cum iti toaca mobila din casa si cum te loveste ? La un copil de 2 ani mai merge sa ignori cand se tavaleste pe jos dar aici ce faci, astepti sa-i treaca criza (timp in care iti distruge casa si o mai si incasezi tu ca parinte)... off...nu stiu cum as fi reactionat...

 

Ingrid si Cristi 10 ani

 

Aaaa...am uitat sa mentionez, ca tot a venit vorba de stricat lucrurile in casa (apropos, n-a stricat nimic, doar ma testa, "uite ca arunc asta, vezi, o arunc, uita-te la mine, o arunc acum, mami, tu nu intelegi ca o arunc!!", n-o bagam in seama, statea un pic pe ganduri daca sa arunce sau nu, dupa care vazand ca n-are spectatori si nici atentie renunta), cand i-am spus la un momentdat ca regulile aici sunt altfel ca la tara, si ca in casa mea nu accept asemenea comportament, replica ei a venit instant: haha, casa ta, esti o mincinoasa, asta nu e casa ta, ca nu ai cumparat-o, tu nu mai ai casa!!

 

Nu stiu inca nici eu cum e mai bine sa gestionez crizele ei, repet, sunt zile intregi cand e un ingeras de copil, cand chiar n-am nimic sa ii reprosez, dar cand o apuca..... Deocamdata m-am folosit de varianta care a dat rezultate in trecut, explicat pe un ton clar si ferm cum ar trebui sa se comporte, care's lucrurile care nu le tolerez de la ea, dupa care i-am spus ca in cazul in care continua comportamentul in directia gresita, noi doua nu mai avem ce discuta! Si efectiv nu am mai vorbit cu ea, am pus-o pe ignore total, indiferent prin ce gesturi sau cuvinte a incercat sa imi atraga atentia. Si da, am si pedepsit-o luandu-i tableta, nu doar ignor. Dar asta a fost tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...