Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sentimentul care nu-mi da pace


Recommended Posts

In timpul facultatii am mers la un examen in anul 2 absolut sigura ca iau nota mare. Imi placea la nebunie profesorul si materia.

Am picat examenul cu brio pt ca la oral nu am mai stiut nici cum ma cheama, asa m-am blocat. Bietul profesor a vrut sa ma treaca, ca si lui ii placea de mine, mi-a pus cea mai simpla intrebare posibila. M-am uitat la el zambind si i-am spus ca pur si simplu nu mai stiu. Retrospectiv gandind poate am avut un AVC :D

De atuci m-am dus la toate examenele gandindu-ma ca oricat as invata tot exista o intrebare pt care sa ma pice. Si dupa fiecare examen spuneam ca ma pica sau ca iau nota mica, iar rezultatul era un 9 sau un 10.

Nu mai spun de colege care ieseau plangand ca pica si luau 10.

 

 

Daca era din interior mi se pare normal sa o aleaga pe ea in cazul in care erati la egalitate. Ca o stiu, au incredere, bla bla bla.

 

Inteleg ca esti frustrata din cauza asta, si eu as fi, mai ales ca e un post pe care chiar il doreai. Dar asta e viata, important nu este sa ai intotdeauna succes, ci sa faci din fiecare esec o reusita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 116
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sa facem si un final al acestei povesti......

Multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns, intr-adevar mi-ati fost de folos.

 

Buflea  ai atins rana...........si e de bine.

 

Acum m-am linistit a fost doar o etapa din viata mea si n-am sa depun acatiste sa plece fata aia cu bursa sau sa ramana insarcinata AM ACCEPTAT SI GATA.

 

 

Retrospectiv, supararea mea este alta def apt  si eu as fi putut apela la cineva, am si facut-o timid si elegant am fost refuzata, Uneori mi -e ciuda ca sunt asa de asociala (mama e de vina :)). Am fost crescuta sa nu cer la nimeni nimic, sa nu-mi tai venele in public si daca este esec inseamna ca numai eu sunt de vina, ca n-am fost destul de buna etc.

 

Nici acum nu as fi in stare, de exemplu, sa ma duc la ,,comisie''  (desi sa zicem ca as putea) sa le transmit urari de sarbatori, sa le spun sa ma aiba in vedere pentru alt post...nu, pur si simplu nu pot.

 

Pot sa zic ca am facut ,,doliu'' dupa acest post dar acceptarea a venit, nu am niciun fel de regret ca nu l-am luat, am lectii invatate de la acest examen si....subiectul cred ca a ajuns la final.

 

Inca odata merci mult pentru incurajari!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fata era o antipatica si da a fost mai desteapta decat mine care nu aveam pile cu fix 25 de sutimi adica maxim 3 randuri.

 

Si comisia a fost formata din 2 profesioniste care au ,,biciui-o'' cu intrebari la care  nu a fost capabila sa raspunda si a iesit bazaind si pentru ca a fost ,,comanda'' au luat-o pe ea.

 

 

Anuscha, pentru tine cred ca ar fi benefic sa te focusezi pe lucrurile pe care le poti schimba ca sa fie situatia diferita data viitoare.

Adica:

- poti sa fii tu mai desteapta cu 3 randuri si 25 % data viitoare?

- poti sa iei tu la oral, biciuita sau nu o nota care sa nu lase urma de dubiu ca meriti postul?

 

Depinde de tine daca te victimizezi sau inveti ce ai de invatat din experienta asta in asa fel incat sa castigi pe viitor.

 

(Apropo, faptul ca profesionistele din comisie au "biciuit-o" la oral si cu toate astea i-au dat nota peste a ta mie-mi spune ca totusi examenul a fost destul de corect. Un pilos intra si iese zambind de la un examen aranjat.)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anuscha, pentru tine cred ca ar fi benefic sa te focusezi pe lucrurile pe care le poti schimba ca sa fie situatia diferita data viitoare.

Adica:

- poti sa fii tu mai desteapta cu 3 randuri si 25 % data viitoare?

- poti sa iei tu la oral, biciuita sau nu o nota care sa nu lase urma de dubiu ca meriti postul?

 

Depinde de tine daca te victimizezi sau inveti ce ai de invatat din experienta asta in asa fel incat sa castigi pe viitor.

 

(Apropo, faptul ca profesionistele din comisie au "biciuit-o" la oral si cu toate astea i-au dat nota peste a ta mie-mi spune ca totusi examenul a fost destul de corect. Un pilos intra si iese zambind de la un examen aranjat.)

Eu am depasit momentul, nu vad rostul mesajului tau, sau te-ai plictisit si nu ai citit pana la capat ce am scris?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca vrei sa inchizi subiectul dar eu mai vreau sa te incurajez inca o data, sa iti treci peste educatie si sa fii mai shireata la urmatoarele incercari ...

 

E important sa fii convinsa ca si cu un examen perfect tot erau sanse sa pierzi. Valoarea profesionala nu este totul ...e complet aiurea ce spun dar asa este.

De data asta ai pierdut pentru ca nu ai avut expunere suficienta, nu te-a cunoscut destul de multa lume.

 

Un La Multi Ani pe email este atat de simplu ...nici nu dai ochii cu persoana respectiva, dar ii ramai mereu in atentie cu o vorba buna ...

 

eu mor la principiul asta cu "nu imi spun necazurile in public" ...de ce tin romanii atat de tare la imagine ? De unde dorinta asta de a parea perfecti in ochii lumii ? Intreb retoric caci si eu sunt inconjurata de familii perfecte si ma mai cert cu mama cand imi spun imperfectiunile in gura mare ...

 

Eu zic ca nu e mult ce mai ai de facut pana a-ti atinge dorinta ...cunostinte profesionale ai, iti trebuie doar o mai mare vizibilitate ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu   vreau sa iti spun ca fara o relatie nu prea ai sanse, mai ales in sistemul de stat.

 

locul care l-ai pierdut nu era pentru tine,  nu trebuie sa te mai gandesti la asta, gandeste-te la urmatorul loc care va veni pentru tine! succes!

 

edit  si eu am incercat fara pile si nu am avut nicio sansa in fata uneia care nu a plans dar se facea ca nu a stiut ce a facut . recomandarea mea e sa cauti cunostinte. ( dupa ce am gasit cunostinta am ajuns sa fiu si sefa celei care nu stia ce a facut ). asa se fac angajarile in general, pe cunostinte. [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu   vreau sa iti spun ca fara o relatie nu prea ai sanse, mai ales in sistemul de stat.

 

locul care l-ai pierdut nu era pentru tine,  nu trebuie sa te mai gandesti la asta, gandeste-te la urmatorul loc care va veni pentru tine! succes!

 

edit  si eu am incercat fara pile si nu am avut nicio sansa in fata uneia care nu a plans dar se facea ca nu a stiut ce a facut . recomandarea mea e sa cauti cunostinte. ( dupa ce am gasit cunostinta am ajuns sa fiu si sefa celei care nu stia ce a facut ). asa se fac angajarile in general, pe cunostinte. [flo2]

Nu contest ca a avea si o relatie este posibil mai bine insa nu sunt atat de sigur deoarece excolegii de facultate care au intrat in sistem bugetar au dat examene destul de dure si toti le-au luat - dar sa ma apuc sa spun ca toti au avut cunostinte (pile) mi se pare exagerat si irealist.

Mai degraba sunt buni (stiam ca sunt buni din facultate) si au luat concursul. Toti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu   vreau sa iti spun ca fara o relatie nu prea ai sanse, mai ales in sistemul de stat.

 

locul care l-ai pierdut nu era pentru tine,  nu trebuie sa te mai gandesti la asta, gandeste-te la urmatorul loc care va veni pentru tine! succes!

 

edit  si eu am incercat fara pile si nu am avut nicio sansa in fata uneia care nu a plans dar se facea ca nu a stiut ce a facut . recomandarea mea e sa cauti cunostinte. ( dupa ce am gasit cunostinta am ajuns sa fiu si sefa celei care nu stia ce a facut ). asa se fac angajarile in general, pe cunostinte. [flo2]

Si care este in prezent relatia ta cu ea?

 

 

Mi-a trecut faza cu examenul ala, nu ma simt nedreptatita, nu simt frustrare legata de neocuparea acelui post, nici nu ma gandesc.

 

 

Si totusi sentimentul,,ALA'' nu mi da pace,. Am o stare proasta de cateva zile, un ,,pui de  depresie chiar, acum vine acum pleaca, simt ca acum in acest moment este timul sa schomb job-ul si daca nu a fost sa fie parca nimic nu-mi mai merge bine.

Am sentimentul ca m-am blocat, ca mi-am pirdut toate rolurile sociale (nu de acum ca nu am luat acest job) asa de cand a venit criza si parca asta ma adanceste asa intr-un fel de boala care nu ma lasa sa merg inainte.

 

Doresc sa-*-mi schimb serviciul deoarece nu este sigur in primul rand, mi se termina contractul de munca in decembrie 2014 plus alte lucruri care ma deranjeaza imens, dar nu pot fi spuse intr-un spatiiu public.

 

Am impresia ca sunt intr-un soi de regres de cand am divortat din 2009, tot mi-a mers rau cu job-urile.

In perioada 2009 - 2011 am lucrat int-un loc cu sefi foarte autoritari cu mancatorie foarte mare, cu facut lucrari si semnat altul pe ea. Ma duceam cu o scarba maxima la serv, pana in momentul cand am clacat si mi-am dat demisia.

 

Dupa 8 luni de pauza. de job-uri pentru supravietuire, mi-am gasit aici unde la unceput totul parea bun si frumos, in primul rand era respect si alte lucruri care mi-au placut, dar dupa 6 luni ni s-au suspendat contractele de munca si iar am fost in pauza din martie pana acum la 01.07.

 

Toate chestiile astea m-au facut sa obosesc teribil sa nu mai am decat un scop in viata si anume gasirea unui job motivant, sigur si cat de cat convenabil ca salariu.

 

Ma culpabilizez ca nici pentru nevoile copilului nu mai sunt asa de prezenta, pentru mine nici atat, totul se rezuma la bani, la un munca 7 din 7 ale saptamanii si cam atat.

 

AM obosit si nu stiu unde am ramas, sa sterg chestia asta cu buretele si sa o iau de la inceput.

 

Inainte imi placea sa fac fparte multe lucruri, dar acum am uitat, nu mai stiu ce-mi place, stiu doar ca trebuie sa am un servicu bun, ca sa pot sa mi cresc fata, care are atatea nevoi si uite ca nu il am.

 

Cand aveam bani era altceva, aveam si prieteni si multe chestii pe care sa le fac acum nu mai am nimic.

 

 

Cred ca am scris haotic. Scuze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...