Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sentimentul care nu-mi da pace


Recommended Posts

  • Răspunsuri 116
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu este numai serviciul,  sunt multe alte chestii care nu-mi plac la mine, nici faptu;l ca ma plang aici nu-mi place, cred ca un serv bun, colegi amabili, un salariu multumitor sunt numai niste ,,umbrele'' in care sa ma ascund. Intodeuna m-am refugiat in munca.

 

 

De fapt marea mea problema este si a fost intodeuna lipsa de organizare, nu stiu sa ma organizez, nu stiu sa-mi prioritizez  actiunile, gandurile, sentimentele si cred ca de asta sufar, ma infurii, ca acum numsi am roluri. Pe langa mine sufera si copilul, deoarece ma intreba osesiv de ce sunt trista, ma imbratiseaza sa mi revin, imi revin in fata ei si a doua zi la serv ma apuca iar.

Daca ti-as lua copilul ce ai face?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Am sentimentul inutilitatii, al dorintei ca vocea mea sa se faca auzita, pentru ca eu cred ca sunt mii de perosane care participa la concursuri in structurile de stat, bine pregatite, care sunt date la o parte doar pentru ca  nu sunt copiii lu tata si a lu mama.

 

Si totusi cu  minusurile existente, eu imi doresc structura publica cu foarte multa ardoare pentru plusurile care le ofera.

 

Cum sa fac sa scap de acest sentiment? Cum sa ma linistesc? Ce sa fac ? Sa sper ca ,,pila'' va ceda nervos intr-un an de zile si ma vor chema pe mine ca sunt prima picata, pentru ca asa prevede contractul colectiv de munca? Sau sa accept ca sunt o ratata, ca nu am dreptul sa am dorinte si sa astept sa se schimbe ceva din senin si in aceasta perioada sa traiesc in mare stres ca intr-un an si jumatate voi ramane pentru a treia oara in decurs de 3 ani somera, pentru ca am un contract de munca pe perioada determinata?

 

Ce sa spun? Imi pare rau sa vad prin ce treci, mai ales ca jobul ala nu era un moft, chiar iti trebuie.

Ca sa iesi din starea asta iti recomand sa nu pici in plasa generalizarilor, sa nu te consideri gratuit un martir, a carei voce trebuie auzita spre beneficiul miilor de altii ca tine. Sa iti asumi un concurs ratat, cel putin din cele povestite de tine nu ai dovezi ca ai fost mai buna decat cealalta persoana. Spre cinstea ta, admiti ca n-ai fost perfecta, e o chestie mare, am cunoscut persoane care s-au plans ca au fost perfecte si au fost date la o parte...o exagerare, care sa le linisteasca supararea, o explicatie tocmai buna pentru justificare.

Tu esti corecta cu tine, admiti ca ai avut lipsuri...dar te impiedici in alte lucruri suspecte...ei bine, experienta spune ca daca vrei musai si sigur ceva, trebuie sa faci totul perfect. Nu ai facut-o? Atunci sunt riscuri. Iar tu tocmai ai aflat asta.

Cat despre sentimentul de a fi o ratata...asta chiar nu stiu de unde iti vine. Ca unul care tot trec de la un job la altul, ma tarai cum zice Marius (parca) din contract in contract, pot sa confirm ca si eu imi pun niscai intrebari despre mine...o data, de doua ori, hai de trei...dar cum naiba toate mi se intampla numai mie? Totusi, nu ma gandesc ca sunt un ratat, n-am fost niciodata, am realizat multe eu, tot asta de acum, doar ca dintr-un motiv care-mi scapa (inca) sunt intr-o situatie care nu ma avantajeaza pe moment.

Asa ca...intr-un an jumate se intampla multe. Chiar foarte multe. Si mai bune, dar si mai rele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ti-as lua copilul ce ai face?

Doamne, pai de ce sa ,mi iei copilul?

Ea este sufletul meu. Nu pot sa zic ce as face daca s ar intampla ceva cu fata mea. ca v as speria si m ati cauta cu lumanarea si m-ati interna la 9.

 

Va multumesc tuturor care m-ati citit, acum ma simt un pic mai bine, pentru ca am vorbit despre asta. Asa sunt eu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am depasit momentul, nu vad rostul mesajului tau, sau te-ai plictisit si nu ai citit pana la capat ce am scris?

 

Am raspuns in momentul in care am ajuns cu lectura topicului la postul respectiv.

Rostul mesajului meu era unul singur: sa iei ce-i bun din experienta asta si sa folosesti pentru ca viitoarea sa fie un success. Nu inteleg de ce trebuia sa-mi sari la beregata.

 

Eu nu vad rostul raspunsului tau agresiv, daca nu mai ai nevoie de sfaturile pe care le-ai solicitat deschizand acest topic de ce nu ceri sa fie inchis?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, pai de ce sa ,mi iei copilul?

Ea este sufletul meu. Nu pot sa zic ce as face daca s ar intampla ceva cu fata mea. ca v as speria si m ati cauta cu lumanarea si m-ati interna la 9.

 

Va multumesc tuturor care m-ati citit, acum ma simt un pic mai bine, pentru ca am vorbit despre asta. Asa sunt eu!

[:)]  Te intrebai ce rol ai? Imens. Incomensurabil. De neinlocuit. Unic. Ai acum o alta viziune despre rolul tau real?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am raspuns in momentul in care am ajuns cu lectura topicului la postul respectiv.

Rostul mesajului meu era unul singur: sa iei ce-i bun din experienta asta si sa folosesti pentru ca viitoarea sa fie un success. Nu inteleg de ce trebuia sa-mi sari la beregata.

 

Eu nu vad rostul raspunsului tau agresiv, daca nu mai ai nevoie de sfaturile pe care le-ai solicitat deschizand acest topic de ce nu ceri sa fie inchis?

Un pic de rabdare.... ca nu costa bani. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)]  Te intrebai ce rol ai? Imens. Incomensurabil. De neinlocuit. Unic. Ai acum o alta viziune despre rolul tau real?

Da merci mult Marius, sa stii ca mi ai dat imboldul de care aveam nevoie prin aceste cuvinte si nu ma mai tem sa ma ridic de pe scaun si sa ma duc acasa.

 

Mi am amintit cat de scumpa, cat de dulce si de neinlocuibila e fata mea si ca merita tot binele din lume.

 

Inca odata merci si zbor acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fata era o antipatica si da a fost mai desteapta decat mine care nu aveam pile cu fix 25 de sutimi adica maxim 3 randuri.

 

Si comisia a fost formata din 2 profesioniste care au ,,biciui-o'' cu intrebari la care  nu a fost capabila sa raspunda si a iesit bazaind si pentru ca a fost ,,comanda'' au luat-o pe ea.

 

Eu nu pot sa spun mai mul;te aici ca totusi este un site public, dar munca unei infirmiere nu se compara cu munca unui medic, de exemplu, indiferent cate podele a spalat aia in spital,(metaforic vorbind caci nu este vorba despre profesiile astea), cate maine a pupat, ca sa ma exprim mai elegant da. Eu am sentimentul meu care nu mi da pace si voi vedea doar cat or sa o tina nervii. Eu ii dau 2 luni.

Pentru ca una e sa canti cantecele cu copiii si sa-i duci in excursie si alta presupune postul pe care am candidat.

 pana aici am ajuns cu cititul

 

Acum, on topic: imi pare rau, te cred ca esti suparata, dar da, pe un site public e bine... nu mai zic mai multe... poate doar ca unii angajatori cauta informatii si pe net...

 

Stiu ca nu te va consola, dar da, mai exista pe lumea asta, chiar si-n Romania, unde coruptia e mare, locuri de munca ce se pot obtine cinstit. Sunt convinsa. Eu una refuz sa cred ca-n Romania vietuiesc 22 de milioane de oameni necinstiti, care isi gasesc job-uri numai cu pile.

 

Nu te mai incrancena, nu te agata de o-ntamplare neplacuta, ridica-ti fruntea, sterge-ti lacrimile si mergi mai departe. Acum pare tare greu, dar maine va fi mai putin greu decat azi, poimaine si mai putin si tot asa. Hai, curaj, zambeste-i fetitei tale si continua! Eu te imbratisez si iti tin pumnii pt ca data viitoare sa fie bine [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...