Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Refacerea dupa nasterea naturala


Recommended Posts

Hello dragi mamici,

 

fiind la prima nastere m-ar interesa foarte mult experietentele voastre dupa nasterea naturala, din punctul de vedere al refacerii si a ce se intampla in urmatoarele zile, gen cat timp doare taietura/cusatura, hemoroizi, daca v-ati confruntat cu incontinenta sau ce mai este de stiut.

 

va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna Asha12,

eu am trecut prin nastere naturala fara probleme,fara taieturi rupturi si deci cusaturi, si fara hemoroizi.  Am putut sa merg si sa-mi rezolv singura toate problemele la cateva ore dupa nastere. F importanta este insa pregatirea dinainte, pentru ca, exista intr-adevar femei care nu fac nimic dar totul decurge fara probleme, insa riscul asta nu mi l-am asumat sa descoper daca apartin din categoria lor sau ...nu.

Incontinenta nu apare ne-aparat din cauza nasterii naturale ci din cauza sarcinii si modului pe care corpul se pregateste pentru ea. Asta inseamna ca si cezariatele pot sa aiba probleme. Exista exercitii care trebuiesc facute dupa, singura diferenta dintre cele doua tipuri de nastere este cand ai voie sa incepi cu ele. Si este f important, mai ales daca doresti sa mai ai un al doilea copil candva.

Mult succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca sunt exercitiile pt intarirea musculaturii noua aici nu ni s-au recomandat in a doua parte a sarcinii. doar dupa, la aprox 4-8 sapt dupa nastere.

inainte de nastere cu aprox 4-6 sapt inainte de termen: ceaiurile din frunze de zmeur (de baut) cele din flori de fan (bai in zona x..) aici se gasesc prearatele la farmacie, masajul zonei cu ulei, epino...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...